Češi vymysleli nejlepší polštáře a přikrývky pro alergiky. Jsou z nanovlákna

Nová česká smart textilie pro alergiky Smart NANO dokazuje, že budoucnost leží v nano materiálech. Všichni alergici ví, že spaní v protiroztočových lůžkovinách alespoň do teď znamenalo ústupky v komfortu. Běžné protiroztočové materiály jsou těžké a málo prodyšné. To se nyní mění díky vynálezu české nanotechnologické firmy nanoSPACE. Češi přicházejí na trh s protiroztočovými polštáři a přikrývkami z materiálu Smart NANO.

Lůžkoviny Nanospace

100 % účinné materiály české firmě nestačily

„Naše přikrývky a polštáře Smart NANO, které tímto dnem vstupují na trh, jsou prvním dokonalým spojení komfortu a technologie. Polštáře a přikrývky Smart NANO jsou prodyšné, měkké a hebké na dotek,” vysvětluje Josef Handrejch, který zodpovídá za výzkum a vývoj v české firmě nanoSPACE. Už v minulosti slavily produkty z dílny nanoSPACE úspěchy mezi alergiky.

Jejich lůžkovinám s nanotkaninou se v účinnosti záchytu nevyrovnají žádné konkurenční materiály a jako první na světě dokázali také vytvořit povlečení a prostěradla pro alergiky. Vývoj tam ale pro ně nekončil. Poslední roky se pokoušeli spojit dokonalou technologii s nejvyšším komfortem i v oblasti polštářů a přikrývek. To se jim povedlo s materiálem Smart Nano.

Nanospace Smartnano
Nanotkanina ve Smart NANO má vědecky ověřený záchyt roztočů a jejich alergenů na 99,99 %. Jedná se o nejlepší dostupný materiál pro alergiky

K dokonalosti protiroztočových produktů je potřeba nanotkanina

„Abyste zachytili běžným materiálem roztoče a jejich alergeny, je třeba vyrobit zhuštěnou tkaninu, která ale ztrácí vzdušnost. Lidé se v ní pak potí doslova jako v igelitu a často takové materiály i šustí,” vysvětluje předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR a marketingový ředitel nanoSPACE Jiří Kůs

Dokonalost produktů umožňuje až užití nanotkaniny. Nano sturktura má tak malé otvory, kterou neprojde roztoč ani jeho alergen, ale molekula vzduchu ano. Produkty z nanotkaniny jsou tak prodyšné, ale zároveň zaručují 100% záchyt roztočů i alergenů.

Zvětšený roztoč
Roztoči mají rádi tmu a teplo, proto zalézají do běžných lůžkovin, kde se krmí zbytkami naší kůže. Nanotkanina ve Smart NANO zamezuje průniku roztočů do lůžkovin, a tím zabraňuje jejich množení a produkování výkalů (alergenů).

Bude česká smart textilie novým světovým standardem?

Náš první materiál znamenal velký pokrok v záchytu alergenů, ale Smart NANO teprve znamená revoluci,” vysvětluje Kůs. Povedlo se jim nanést nanovlákennou membránu na velmi jemnou pleteninu a vytvořit tak sendvič, který je daleko tenčí a prodyšnější a měkčí.

Ačkoliv se to může zdát jednoduché, stojí za tím několikaletý vývoj. „U tohoto rozhodně nekončíme, věříme, že bariérové povlaky, polštáře, přikrývky a ložní prádlo s nanotkaninou se brzy stane novým standardem,” prohlašuje Jiří Kůs.

Lůžkoviny Nanospace

Do roku 2020 bude každý druhý alergik, je třeba se bránit

Prognózy tvrdí, že do roku 2020 bude každý druhý alergik. Pro alergii na roztoče je nejkritičtějším místem postel, jen v matraci žije několik milionů prachových roztočů a podle výzkumu je po dvou letech 10 % hmotnosti běžného polštáře prach. Člověka dráždí jeho výkaly (alergeny).

Projevuje se to ucpaným nosem, chronickou rýmou, kašlem nebo zvýšenou ranní únavou a oteklým obličejem. „Když máte alergii na pyl letních trav, také se snažíte vyhýbat louce v červenci. To samé je s alergií na prach. Jejich kolonie žijí u nás v posteli, proto je daleko lepší než brát léky volit prevenci,” tvrdí expert na textil Josef Handrejch.

Recenzi na lůžkoviny nanoSPACE si můžete přečíst tady.

1 komentář

  1. Moc díky za tipy. Polštář sem musela vyzkoušet, protože alergie mě taky zastihla, a je naprosto špičkovej. S pozdravem Karolína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *