Výběr protiroztočových lůžkovin

Postel je sídlem milionů roztočů. Roztoči milují tmu, teplo a živí částicemi naší kůže. Jejich exkrementy jsou alergeny, jež způsobují nejen alergické reakce, ale také nemoci dýchacích cest. Celou noc máme nos doslova zabořených v alergenech. Nejvíce jich obývá matraci (až 2 miliony), ale sta tisíce jich žijí i v přikrývkách a polštářích.

Používání protiroztočových lůžkovin je nejdůležitějším opatřením při alergii na roztoče.

Jak si vybrat správné protiroztočové lůžkoviny, které nebudou jen vyhozením peněz? Na trhu je řada polštářů, přikrývek a povlaků, které se chlubí antialergickými vlastnostmi, ale jak je to s nimi doopravdy?

Jak fungují?

Povlak proti roztočům funguje na principu bariéry, který je mezi zdrojem roztočových alergenů (tj. matrací, polštářem nebo peřinou) a člověkem. Povlak povlékáme na matraci, polštář a přikrývku, na které ještě přijde vlastní prostěradlo a povlečení. Povlaky pereme tak často jako přikrývky a polštáře (jeden krát za půl roku až rok).

Důležitý je materiál

Dávejte si pozor na materiál, ze kterého jsou povlaky vyrobeny. Můžete se setkat s tzv. zhuštěným mikrovláknem, který je méně prodyšný a zabraňuje průniku roztočů do přikrývek a polštářů. Otvory v mikrovlákenných textiliích mají rozměry v mikrometrech, tudíž nedokáží už zabránit průniku alergenů. Takže, pokud je povlečete na polštáře, přikrývky a matrace, ve kterých roztoči už jsou, budou svými alergeny dále dráždit vaše dýchací cesty.

Nejmodernější řešení jsou protiroztočové povlaky s nanotkaninou (nanovlákennou bariérou). Nanometr je tisíckrát menší než mikrometr. Představte si tuto vrstvu jako pavučinu, jejíž otvory mezi jednotlivými vlákny jsou veliké pouhých 80 nm. Rozměry prachového roztoče se pohybují okolo 420.000 nm, jeho alergen je veliký 1.000 nm, bakterie 100 – 10.000 nm, vir okolo 100 nm a svrab 300.000 nm. Tudíž nemají šanci skrz tkaninu projít. Nemohou se v matraci, přikrývkách a polštářích shromažďovat, množit a způsobovat alergické reakce a nemoci dýchacích cest.

PROTIROZTOČOVÉ PŘIKRÝVKY A POLŠTÁŘE SMART NANO+ POVLAK NA MATRACI

Pro koho jsou: Ideální pro ty, kteří mají doma už staré přikrývky a polštáře a potřebují je vyměnit. Je to také mnohem komfortnější verze ochrany proti roztočům, než protiroztočové povlaky. Doporučujeme materiály polštáře a přikrývky Smart NANO, které se v roce 2018 staly prvním dokonalým spojením technologie a komfortu

+ dokonalá ochrana
+ komfortní řešení

– středně drahá varianta

Antialergický polštář

Dejte si pozor na reklamní taháky typu „antialergické“ přikrývky a polštáře z dutého vlákna. Antialergické zde znamená pouze to, že jsou pratelné v pračce na 60 °C. Doporučované jsou protiroztočové přikrývky a polštáře s nanotkaninou, které fungují stejně jako protiroztočové povlaky s nanotkaninou. Staráte se o ně stejně jako běžné lůžkoviny.

Nezapomeňte, že dosud neexistuje protiroztočová matrace, proto je důležité na matraci použít buďto protiroztočový povlak či prostěradlo z nanobavlny (níže).

Nanospace Smartnano

PROTIROZTOČOVÁ PROSTĚRADLA A POVLEČENÍ Z NANOBAVLNY

Novinkou roku 2016 jsou povlečení a prostěradla nanobavlny. Jedná se o bavlněný materiál s nanotkaninou uvnitř. Bavlněný satén má hustou a pevnou strukturu s jemným lesklým povrchem, výborně saje vlhkost a je prodyšný, to je dáno přírodní surovinou, ze které se vyrábí. Zářivé barvy jsou stálé i po mnoha pracích cyklech.

Pro koho jsou: Pro lidi, kteří se chtějí cítit velmi komfortně, chtějí spát v přírodních materiálech, které nejsou vhodné pro alergiky, nechtějí dělat ústupky z luxusu, ale zároveň se chtějí chránit před roztoči.

+ Dokonalá ochrana
+ Pocit luxusu
+ možnost spát v přikrývkách a polštářích z jakéhokoliv materiálu – i z peří
+ komfort

– vyšší pořizovací cena

Povlaky z nanobavlny