Roztoči

Denně roztočům průměrně 8 hodin (děti až 12) zahříváme lůžko, staráme se jim o potravu a jejich alergeny dýcháme z milimetrové blízkosti. V jedné matraci jich může být až dva miliony, až 10 % hmotnosti z několik let starého polštáře a přikrývky můžou tvořit těla živých či mrtvých roztočů a jejich exkrementů.

Roztoč

Co roztoč způsobuje?

Roztoči vyvolávají alergie a astmatu. Expozice množství nad 100 roztočů/gram prachu výrazně zvyšuje riziko alergizace a rozvoje astmatu. Toto množství také udržuje aktivitu alergických reakcí. Snížení pod tuto hranici naopak poskytuje pacientům výraznou úlevu, což bylo prokázáno při přestěhování pacientů do „bezroztočových“ horských obydlí. Roztoči ale způsobují i některá onemocnění dýchacích cest.

Čím se živí?

Jak už název napovídá (dermatophagoides znamená v doslovném překladu „kožojed“), roztoči se živí zejména drobnými částečkami kůže, ale také plísněmi, bakteriemi a kvasinkami.

Jak je roztoč velký?

Měří cca 420 tisíc nanometrů. Alergii nevyvolává roztoč, ale jeho alergen (exkrement), ten má pouze okolo 1000 nm.

Jak dlouho žije?

Životní cyklus roztočů je poměrně krátký ( 2- 4 měsíce), ale produkce jejich exkrementů (alergenů) je 200x vyšší než je jejich hmotnost. Ideální podmínky pro jejich život je teplota mezi 22 – 26 °C, nedostatek světla a vlhkost 60 – 80%. Tím, že snížíte teplotu, ale roztoče nezabijete, zabíjí je až mráz, či teploty nad 55 °C.

Kde najdeme roztočů nejvíce?

V matracích postelí najdeme jednoznačně největší množství roztočů. Roztoči v nich našli dokonalý ráj, v matracích jich je až 2 miliony a novou matraci dokážou obydlit do plného množství během půl roku. 10 % hmotnosti z několik let staré přikrývky můžou tvořit těla živých či mrtvých roztočů a jejich exkrementů.

Nohy vykukující zpod peřiny

Množství přítomných roztočů bohužel téměř nezáleží na materiálu z něhož jsou matrace, polštáře a přikrývky vyrobeny, ale na jejich stáří a pravidelném praní při min. 60°C a důkladném vysušení. I při pečlivé údržbě nedochází k vyhubení roztočů, ale jen ke krátkodobému zlepšení.

Paradoxně se může častým praním alergie zhoršit, suší-li se lůžkoviny uvnitř v bytě, neboť stoupající vlhkost vzduchu znásobí počet roztočů žijících mimo lůžkoviny, dobře se také daří i plísním. Jediná ochrana je zamezit roztočům vnik do lůžkovin, a to protiroztočovými povlaky, protiroztočovými polštáři a přikrývkami, či prostěradlem a povlečením z nanobavlny.

Proč jich je tolik?

Ačkoliv jsou roztoči nedílnou součástí přírody, člověk se s ním dříve nedostával tolik do kontaktu, jako dnes. Přemnožení roztočů bránil nejprve kočovný způsob života, poté různé druhy často obměňovaných „pramatrací“ (slamníky…). Problém nastal v podstatě nedávno v souvislosti se stávající podobou a kulturou bydlení.

Jak proti roztočům bojovat?

O tom jsme napsali samostatný článek: Jak bojovat s roztoči: kompletní průvodce.