Mýty o alergii

„Alergické reakce ustoupily ihned! Zázrak!“ napsala nám asi před půlrokem Veronika. Její příběh je stejný jako mnohých z vás. Ve svých 20 letech zjistila, že má alergii na prach a od té doby na ni brala prášky. Alergie se ale zhoršovala, v noci nemohla spát a prášky pro ní znamenaly vedlejší účinky v podobě únavy a podrážděnosti. Proto se pokoušela najít jiné řešení.

Slečna skákající na posteliKdyž už to chtěla vzdát, dostala se zcela náhodou na Nanoden v Praze, kde se seznámila s českým vynálezem – protiroztočovými lůžkovinami s nanovláknem. Alergie na prach je jednou z nejrozšířenějších alergií v naší společnosti. Často se řeší zbytečným nasazením léků. Pojďme se raději podívat na to, jak lze alergickým reakcím předcházet než řešit až jejich příčinu. Na tomto blogu najdete rady a tipy, jak bojovat s alergii prostředky vhodnějšími pro naše zdraví a ekologičtějšími pro přírodu.

MÝTUS Č. 1.: ALERGIK SE MŮŽE CHRÁNIT POUZE PROTIROZTOČOVÝMI POVLAKY

Tato informace je šířena zahraničními výrobci povlaků, kteří používají zastaralou technologii zhuštěného mikrovlákna či chemicky ošetřené textilie.

Antialergické povlečení a povlaky

 

 

 

 

Alergik může chránit lůžko:

1. Protiroztočovými povlaky s nanotkaninou na přikrývku, polštář, povlakem na matraci

2. Protiroztočovým polštářem s nanotkaninou Smart NANO, protiroztočovou přikrývkou s nanotkaninou Smart NANO, protiroztočovým povlakem s nanotkaninou na matraci

3. Povlečením a prostěradlem z nanobavlny

Alergik může v ložnici:

1. Snižovat vlhkost vzduchu (Roztoči nepřežijí ve vlhkosti vzduchu pod 50 %)

2. Nechat si natřít stropy samočistícím nátěrem s nanočásticemi TiO2, které čistí vzduch od alergenů. Navíc zdi zůstávají sněhově bílé i 10 let

 

 

Na trhu jsou ale kromě toho i textilie s českou nanovlákennou bariérou, které podle dostupných srovnávacích studií dokážou ,na rozdíl od mikrovlákna či chemické ošetřených textilií, zachytit nejen roztoče, ale i jejich alergeny, které vyvolávají alergickou reakci a způsobují nemoci. Tato nanovlákenná bariéra může být použita v povlacích i přikrývkách a polštářích. Jejich účinnost je stejná, jen povlaky jsou ekonomičtější, i když méně komfortní variantou. Pokud si pořizujete nové přikrývky a polštáře, je vhodnější si pořídit rovnou s nanovlákennou bariérou, než si na ně pořizovat protiroztočové povlaky. Jediné, co zatím neexistuje, je hypoalergenní matrace. Tu je vždy třeba chránit protiroztočovým povlakem.

Novinkou je také povlečení a prostěradla z nanobavlny, což je materiál kombinující bavlněný satén a nanovlákennou membránu, který plně chrání uživatele před roztoči a alergeny.

MÝTUS Č. 2.: PŘIKRÝVKY A POLŠTÁŘE Z DUTÉHO VLÁKNA JSOU ANTIALERGICKÉ

Přikrývky a polštáře z dutého vlákna bývají často označovány jako antialergické. Tyto lůžkoviny ale sami o sobě netvoří žádnou bariéru pro roztoče. Jako antialergické jsou označovány pouze proto, že je lze prát v pračce na 60 °C. Alergika ale nechrání před roztoči ani alergeny. Jediné protiroztočové přikrývky a polštáře dostupné na trhu, které mají potvrzené antialergické vlastnosti jsou lůžkoviny, které v sobě mají nanotkaninu.