Atopický ekzém na genitáliích: Příčiny a léčba

Za svěděním v oblasti intimních partií může stát spousta problémů, mezi které patří i atopický ekzém. V tomto článku se budeme zabývat tím, jaké má atopický ekzém na genitáliích příčiny a podoby, abyste mohli včas a správně zakročit.

Co je atopický ekzém na genitáliích?

Atopický ekzém, známý také jako atopická dermatitida, je chronické zánětlivé onemocnění kůže. Kromě genitálií se může rozvinout na obličeji, rukou, nohách, zádech či krku.

Atopický ekzém na intimních místech může trápit jak děti, tak dospělé a muže i ženy. U mužů postihuje oblast penisu a šourku, u žen pak vulvu a okolí vagíny. Výjimkou ale není ani atopický ekzém na bradavkách. Kvůli citlivému umístění, jsou příznaky ekzému velmi nepříjemné.

Příčiny atopického ekzému na genitáliích

Už jsme zmínili, že atopický ekzém je chronické onemocnění. To znamená, že má dlouhodobý charakter a opakovaně se vrací. Jeho průběh se odvíjí od vlivu z okolí i vašeho aktuálního stavu. Mezi příčiny atopického ekzému na genitáliích patří:

 • Genetické faktory – V rozvoji atopického ekzému hraje genetika významnou roli. Pokud ve vaší rodině někdo trpí atopickým ekzémem, může se projevit i ve vašem případě či u vašich potomků.
 • Alergeny – Alergeny, které se dostanou do oblasti genitálií často vedou k rozvoji ekzému. Jedná se především o nevhodné prací prostředky, sprchové gely, lubrikační gely, kondomy nebo pesary.
 • Tření nebo vlhkost – Nadměrná míra tření a pocení může podpořit rozvoj ekzému.
 • Oblečení – Těsné oblečení nebo oblečení ze syntetických materiálů dráždí pokožku.
 • Hormonální změny – Také hormonální nerovnováha nebo hormonální léčba ovlivňuje stav kůže a může přispět k vývoji atopického ekzému na genitáliích.
 • Stres – Stres a duševní napětí negativně ovlivňuje imunitní systém. Zvyšuje tak riziko rozvoje zánětů v těle, což může vést ke zhoršení ekzému na genitáliích nebo jeho vzniku.
Alergeny, které se dostanou do oblasti genitálií často vedou k rozvoji ekzému. Jedná se především o nevhodné prací prostředky, sprchové gely, lubrikační gely, kondomy nebo pesary.

Mohlo by vás zajímat: Ekzém: Druhy a co na ekzém zabírá

Příznaky atopického ekzému na genitáliích

Kromě toho, že postižená oblast může být už jen na dotek hodně bolestivá, se atopický ekzém na genitáliích projevuje následujícími způsoby:

 • Svědění – V případě atopického ekzému na intimních místech bývá svědění velmi intenzivní a nepříjemné.
 • Červené skvrny – Oblast genitálií může být zároveň zarudlá.
 • Suchost a loupání kůže – V důsledku suchosti se mohou na kůži vytvořit odlupující se šupinky.
 • Vyrážka – Svědivé pupínky na genitáliích jsou běžným příznakem atopického ekzému.
 • Otoky – Protože je kůže v intimních partiích velmi citlivá, můžete se setkat s mírným otokem.

Jak léčit atopický ekzém na genitáliích?

Pokud máte na atopický ekzém na genitáliích či jakýkoliv jiný kožní problém podezření, neporadíte si bez pomoci kožního lékaře. Lékař dokáže identifikovat příčinu problému a podle toho stanovit vhodnou léčbu. Odborník vám na atopický ekzém na genitáliích může doporučit:

 • Emoliencia – Hydratační krémy a masti na bázi neutrálních emolientů pomáhají zmírnit svědění a hydratovat kůži.
 • Krém s kortikoidy – Krémy obsahující kortikoidy tlumí záněty a svědění. Používejte je podle doporučení lékaře. Neměly by se používat dlouhodobě, obzvlášť v intimních partiích.
 • Imunomodulační léčba – U závažnějších případů se předepisují léky obsahující inhibitory kalcineurinu, které regulují imunitní odpověď a tlumí zánět.
 • Antihistaminika – S intenzivním svěděním si poradí také antihistaminika, které zároveň přispějí k lepšímu spánku.
Pokud máte na atopický ekzém na genitáliích či jakýkoliv jiný kožní problém podezření, neporadíte si bez pomoci kožního lékaře. Lékař dokáže identifikovat příčinu problému a podle toho stanovit vhodnou léčbu.

Bylinky na atopický ekzém na genitáliích

Lékařem stanovenou léčbu můžete zkombinovat i s tou přírodní. O vhodných bylinkách se ale také poraďte raději s odborníkem, aby po jejich aplikaci či užití nedošlo k rozvoji alergické reakce. Atopický ekzém na genitáliích pomáhá zmírnit:

 • Řebříček – Má protizánětlivé a hojivé vlastnosti, které pomáhají tlumit zarudnutí a svědění.
 • Měsíček lékařský – Antibakteriální a protizánětlivé účinky měsíčku podporují hojení a zmírňují podráždění.
 • Šalvěj lékařská – Obsahuje látky s protizánětlivými vlastnostmi.
 • Levandule – Levandule má uklidňující účinky, mírní podráždění a svědění.
 • Kopřiva – Také kopřivu tvoří látky bojující proti zánětu a svědění.

Jak předcházet atopickému ekzému na intimních místech?

Někdy rozvoji ekzému úplně zabránit nedokážete. Máme na mysli hlavně genetické predispozice. Pokud jste se však s atopickým ekzémem na genitáliích setkali z jiných důvodů, udělejte maximum pro to, aby se v takové nebo nejlépe žádné míře už neobjevil.

Velmi dbát byste měli na podobu své hygieny. Nedoporučují se dlouhé koupele. Přednost dejte raději sprchování. Změnit musíte samozřejmě i kosmetiku. Vybírejte si nejlépe produkty určené přímo pro atopickou pokožku. Po sprchování se opravdu jemně osušte ručníkem.

Co se týče spodního prádla a dalších vrstev oblečení, zaměřte se na takové, které odvádí pot. Velmi dobře funguje oblečení s nanočásticemi stříbra. Působí antibakteriálně a speciální profil vláken zlepšuje odvod vlhkosti. Nezapomeňte také na vhodný prací prášek.

Do kontaktu s kůží nepřichází jen oblečení, ale také lůžkoviny. Zaměřte se na povlečení z přírodních materiálů, které nebyly chemicky ošetřené. Například povlečení z Nanobavlny je složeno z nebělené a nebarvené režné biobavlny a obsahuje nanotkaninu zabraňující průniku roztočů i dalších alergenů.

TIP: Nejlepší povlečení pro alergiky

Nepoužívejte lubrikační gely, kondomy či pesary. Bývají totiž parfémované nebo obsahují latex, který může u některých jedinců spouštět alergickou reakci nejen ve formě ekzému.

Často kladené dotazy

Můžu mít dyshidrotický ekzém na genitáliích?

Dyshidrotický ekzém je typ ekzému, který se obvykle projevuje ve formě malých puchýřků na rukou. Na genitáliích se může objevit atopický ekzém.

Co znamená vyrážka na genitáliích u dětí?

Vyrážka na genitáliích u dětí může mít různé příčiny, včetně alergických reakcí, infekcí, podráždění nebo atopické dermatitidy. Je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Lékař na základě vyšetření určí správnou diagnózu.

Je atopický ekzém na genitáliích nakažlivý?

Ne, atopický ekzém není infekční onemocnění. Je to zánětlivé kožní onemocnění, které není nakažlivé. Náchylnost k atopickému ekzému ale můžete zdědit po svých rodičích a předat svým potomkům.

Můžu mít atopický ekzém na bradavkách?

Ano, atopický ekzém se vyskytuje i na bradavkách. Důvodem může být dědičnost, alergeny, nadměrné tření a pocení, nevhodné oblečení, hormonální změny či stres.

Co pomáhá na atopický ekzém na intimních místech?

Kromě lékařských doporučení pomáhají na atopický ekzém na genitáliích bylinky, kosmetika určená pro atopickou pokožku, antibakteriální oblečení a povlečení z přírodních materiálů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *