V čem se liší rýma od alergie?

Rýma patří k běžným zdravotním problémům, který útočí na horní cesty dýchací. Výsledkem bývá ucpaný nos, kýchání a kašel. Sice rýma nevyžaduje zvláštní lékařskou péči, ale dokáže každého vyčerpat. V tomto článku se podrobně podíváme na to, jaké jsou příčiny rýmy, jak ji odlišit od alergie a co na ni platí.

Rýma patří k běžným zdravotním problémům, který útočí na horní cesty dýchací. Výsledkem bývá ucpaný nos, kýchání a kašel.

Co je rýma?

Rýma je virové onemocnění, které postihuje nosní sliznici a dýchací cesty. Její příznaky se mohou u každého z nás lišit, ale obvykle trvají několik dní až týdnů. Rýmu nejčastěji způsobuje vir, může být ale také způsobena alergiemi a dalšími faktory.

Přečtěte si o jednotlivých typech alergií a jejich příznacích.

Příznaky rýmy

Příznaky se liší v závislosti na závažnosti infekce a typu viru způsobujícího onemocnění. K typickým příznakům ale patří:

 • Ucpaný nos nebo vám z nosu naopak teče,
 • kýchání,
 • kašel,
 • bolest v krku,
 • oslabení a únava.

Jak se přenáší rýma?

Toto virové onemocnění se obvykle šíří kapénkovou infekcí čili když nakažená osoba kýchne, zakašle nebo k vám mluví ve velké blízkosti. Viry nacházející se v kapénkách můžete následně vdechnout, což vede k infekci. Kromě toho se mohou viry rýmy přenášet také přímým dotykem s nakaženou osobou.

Alergická rýma není infekční, tudíž se nijak nepřenáší.

Jaké jsou hlavní příčiny rýmy?

Hlavní příčinou rýmy je vir rhinovirus, který může za většinu případů. Rýmu může způsobit také koronavirus nebo adenovirus. Někteří lidé jsou na rýmu náchylnější. Jde zejména o děti, starší osoby a jedince s oslabeným imunitním systémem.

U kojenců může rýma způsobit problémy s dýcháním a kojením. Senioři mohou mít kvůli rýmě vážné zdravotní komplikace. Je proto důležité sledovat jejich stav, rýmu nepodceňovat a případně vyhledat lékařskou pomoc.

Druhy rýmy

Existuje několik druhů rýmy, které mají odlišné spouštěče a jsou spojené s odlišnými příznaky. My si představíme ty nejčastější.

Virová rýma: Co znamená žlutá, vodnatá nebo zadní rýma

Jak již bylo naznačeno v předchozích řádcích, nejčastějším typem rýmy bývá virová rýma, která je způsobena viry (rhinoviry nebo koronaviry). Tyto viry napadají nosní sliznici, vedou k tvorbě zánětu a přebytečné produkci hlenů.

Podle typu hlenu pak rozlišujeme:

 • Vodnatou rýmu – Tímto typem celé onemocnění začíná. Pro vodnatou rýmu je typický řídký, průhledný sekret.
 • Žlutou rýmu – Pokud smrkáte zelený nebo žlutý hustý hlen máte žlutou rýmu. Nacházíte se ale už za polovinou a můžete očekávat, že rýma brzy ustoupí.
 • Zadní rýmu – Někdy však hlen nejde vysmrkat a padá do krku. Tímto způsobem se projevuje zadní rýma.

Alergická rýma

Alergická rýma je způsobena přecitlivělostí organismu na určité alergeny. Většinou se mezi ně řadí pyly, plísně nebo roztoči. Reakce na alergeny bývá spojená s otokem sliznice v nose a uvolněním histaminu, což vede ke vzniku alergické rýmy.

Jak vypadá alergická rýma?

Vaše podezření na alergickou rýmu může potvrdit průhledný, řídký a vodnatý hlen. Často si ji lidé pletou s vodnatou rýmou. Alergickou rýmu však doprovází svědění nosu a kýchání.

Alergická rýma je způsobena přecitlivělostí organismu na určité alergeny. Většinou se mezi ně řadí pyly, plísně nebo roztoči.

Mohlo by vás zajímat: Kdy je kýchání příznakem alergie?

Bakteriální rýma

Méně často se objevuje rýma bakteriální způsobena bakteriemi Streptococcus pneumoniae nebo Haemophilus influenzae. Bakteriální rýma bývá důsledkem komplikací při virové rýmě, ale vzniknout může i samostatně.

Chronická rýma

Pokud u vás příznaky rýmy přetrvávají déle než 8 týdnů, může se jednat o chronickou rýmu. Tento typ rýmy mívá více příčin, k nimž patří alergie, polypy v nose nebo nevhodná léčba virové rýmy.

Rýma se ve většině případech projevuje ucpaným nebo tekoucím nosem, kýcháním, kašlem, bolestí v krku a celkovou únavou.

Jak poznat rýmu?

Rýmu obvykle poznáte tak, že počet příznaků, které se u vás projevují, roste. Prvním náznakem bývá často lehké svědění nebo pocit sucha v nose, po němž brzy následuje ucpaný nos. Ten se vystřídá s častým kýcháním a výtokem z nosu. V pokročilejších stádiích se může objevit kašel i bolest v krku.

Prevence rýmy

Při obraně těla před infekcemi, včetně rýmy hraje klíčovou roli imunitní systém. Když virus pronikne do nosní sliznice, imunitní systém okamžitě reaguje a začne produkovat protilátky, aby virus zneškodnil. U zdravého člověka se silnou imunitou by měla rýma odeznít do jednoho týdne.

Jak posílit imunitní systém?

Posílit imunitní systém a snížit tak riziko vzniku rýmy můžete několika způsoby:

 • Zdravá strava – Sestavte si vyvážený jídelníček bohatý na ovoce, zeleninu, celozrnné potraviny a vitamíny.
 • Cvičení – Pravidelná fyzická aktivita podporuje imunitní systém.
 • Dostatek spánku – Snažte se spát alespoň 7-8 hodin denně.
 • Hygiena – Důkladně si myjte ruce a vyhýbejte se kontaktu s nemocnými lidmi.
 • Omezení stresu – Snažte se vyhýbat stresovým situacím.
 • Čistá domácnost – Pravidelně doma uklízejte a zbavte se alergenů. Pomohou vám s tím čističky vzduchu, které jsou navržené přesně pro to, aby z vašeho domu nebo bytu odstranily pyly, bakterie i viry.

TIP: Jak posílit imunitu u dospělých i dětí

Jak se rychle zbavit rýmy?

S rýmou nemusíte hned chodit k lékaři. Můžete ji jednoduše vyléčit z pohodlí domova, máme pro vás pár tipů, jak na to:

 • Zůstaňte v teple a odpočívejte – Dostatečný odpočinek umožní tělu soustředit se na boj s infekcí a vy se tak dáte rychleji dohromady.
 • Pijte hodně tekutin, zejména horké nápoje – Voda, bylinkové čaje nebo teplé polévky vám pomohou udržet hydrataci a ulevit od bolesti v krku.
 • Udržujte v místnosti vlhký vzduch – Vlhkost vzduchu v místnosti upravíte pomocí zvlhčovače. Příliš suchý vzduch vysušuje už tak suché sliznice, a proto je potřeba domácí prostředí zvlhčit. Ideální je zkombinovat zvlhčovač s čističkou, která odstraní bakterie i viry a zabrání tak nakažení jiných osob.
 • Výplach nosuProplachování nosních cest solným roztokem pomáhá odstranit hlen a uvolnit dýchací cesty.
 • Sprej do nosu – Zvlhčující sprej do nosu NasoGel s kyselinou hyaluronovou a aloe vera zklidňuje a hydratuje nosní sliznici.
 • Zkuste inhalovat páru – Inhalace páry z horké vody s bylinkami nebo éterickými oleji může uvolnit ucpaný nos a ulevit tak od nepříjemného pocitu suchosti v nose.
Jedním ze způsobů, jak bojovat s rýmou je zvlhčující sprej do nosu NasoGel s kyselinou hyaluronovou a aloe vera. Zklidňuje a hydratuje nosní sliznici.

Přečtěte si více o tom, jak se zbavit rýmy.

Jak poznat, že je rýma způsobena alergií?

U některých lidí může být rýma příznakem alergie na pyl, roztoče nebo zvířecí chlupy. Obvykle je spojena se sezónními změnami nebo pokud jste vystaveni konkrétnímu alergenu. Následkem toho máte svědivý pocit v nose a často kýcháte.

Mohlo by vás zajímat: Jak poznám, že mám alergii?

Na alergickou rýmu vám může lékař doporučit antihistaminika nebo jiné léky, které zmírní průběh alergických reakcí. Kromě lékaře byste měli pomoct také vyhledat u čističek vzduchu, které vás zbaví nejen alergenů, ale také virů a bakterií.

Přečtěte si, jak fungují kapky do nosu a jaké jsou nejlepší.

Často kladené dotazy

Jak dlouho trvá rýma?

Rýma typicky trvá několik dní až týdnů. Vše se liší v závislosti na zdravotním stavu člověka a typu rýmy.

Jsou antibiotika účinná proti rýmě?

Ne, antibiotika jsou účinná pouze proti bakteriím a nefungují na rýmu, která je virového původu.

Může rýma způsobit vážné komplikace?

Ano, u některých lidí, zejména dětí, starších osob a osob s oslabeným imunitním systémem, může rýma vést k vážnějším komplikacím.

Jaký je nejlepší způsob prevence rýmy?

Nejlepším způsobem, jak předcházet rýmě, je dbát na vyváženou stravu, pravidelně cvičit, dostatečně spát a udržovat čistotu v domácnosti.

Jsou volně prodejné léky na rýmu bezpečné v těhotenství?

Některé volně prodejné léky na rýmu nejsou vhodné pro těhotné ženy. Před užitím jakýchkoli léků během těhotenství je třeba poradit se s lékařem.

Jak uvolnit nos při rýmě?

Zkuste výplach nosu pomocí speciální konvičky, který pomáhá uvolnit dýchací cesty. Alternativou je zvlhčující nosní sprej.

Kdy je rýma infekční?

Pokud je rýma způsobena virovou infekcí, může se snadno přenášet z člověka na člověka prostřednictvím kapének, které se šíří kýcháním, kašláním nebo při blízkém kontaktu s nakaženou osobou.

Více o alergiích na psa nebo kočku se dozvíte ZDE.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *