Plísně v domě: 5 tipů, jak se zbavit plísní

Nevítaným hostem našich domovů bývá plíseň. Nejenže plísně v domácnosti pobývají, ale i nenápadně a hlavně negativně ovlivňují zdraví člověka. Pokud nemáte po ruce účinnou zbraň, boj proti plísním může být velmi náročný. V článku vás proto důkladně provedeme tím, jak se zbavit plísní na zdi v bytě i domě, abyste si opět vytvořili zdravé místo k životu.

Nejdůležitějším krokem v tom, jak se zbavit plísní na zdi v bytě i domě je identifikace příčiny jejich vzniku.

Proč se tvoří plíseň v bytě?

Plíseň je druh houby, který se vyskytuje téměř všude kolem nás. Existuje mnoho různých druhů, ale téměř všechny mají společné to, že potřebují k přežití i růstu vlhké a chladné prostředí. Mohou se tak objevit v podobě černých, zelených někdy i chlupatých skvrn na různých površích, včetně stěn, stropů a podlah uvnitř vašeho bytu či domu.

Předtím, než začnete řešit, jak se zbavit plísní, musíte odhalit příčinu vzniku plísně. Pokud to totiž neuděláte, bude se mikroskopický organismus tvořit pořád dokola. Plíseň poškozuje váš majetek a zároveň může vést k respiračním problémům a alergiím.

Vše, co potřebujete o plísních vědět, najdete TADY.

Příčiny vzniku plísní

Ať už jste vlastník nebo nájemce, plíseň v domě nebo bytě byste neměli přehlížet. Následující faktory mohou být příčinou tvorby plísně:

  • Nadměrná vlhkost – Vlhkost a plíseň v bytě patří, bohužel pro vás, k těm nejlepším párům. Za vlhkostí může stát únik vody nebo třeba zatékání do střechy.
  • Špatná ventilace – Nedostatečné proudění vzduchu v místnosti, může zadržet vlhkost a podpořit tak růst plísně.
  • Špatná izolace – Při vzniku plísně hraje roli také izolace. Když je vaše bydlení špatně izolované, může docházet ke kondenzaci vlhkosti na stěnách a stropě.
  • Špatná údržba – Pokud opomíjíte pravidelný úklid, včetně kontroly těsnění a trhlin, dáváte plísním volnost.
Plíseň v bytě nebo domě může vzniknout kvůli nadměrné vlhkosti, špatné ventilaci, izolaci a údržbě.

TIP: Důkladný úklid domácnosti.

Jak škodí plísně lidskému zdraví?

Dlouhodobé vystavení plísním čili vdechování spor, které vypouští do vzduchu, může způsobit zdravotní problémy. Jde o:

  • Alergii – Příznakem alergie na plísně je kýchaní, svědění očí a ucpaný nos.
  • Problémy s dýcháním – Spory plísní mohou zhoršit astma a zapříčinit vznik respiračních infekcí.
  • Podráždění kůže – Výjimkou není ani podráždění kůže ve formě vyrážky, která může po expozici plísním vyskočit.

Přečtěte si o alergii na plísně více.

Jak odhalit plíseň?

Už jsme si řekli, že plíseň se vyskytuje v místech s vyšší vlhkostí. Patří sem tedy koupelny, kuchyně, sklepy, obklady, spáry i podlahy. Poznáte ji podle podezřelých skvrn, které mají černou, zelenou nebo bílou barvu.

Plíseň se vyskytuje v místech s vyšší vlhkostí. Patří sem tedy koupelny, kuchyně, sklepy, obklady, spáry i podlahy. Poznáte ji podle podezřelých skvrn, které mají černou, zelenou nebo bílou barvu.

S plísněmi je spojen i charakteristický nepříjemný zápach. Zdroj zápachu nemusí nutně vycházet ze zdí nebo podlahy, ale třeba i z potravin, na nichž se plíseň také tvoří. Jde ale o jiný druh.

Pokud máte podezření, že se plíseň usadila ve vaší podlaze, zvedněte její část, pokud je to možné, a její přítomnost zkontrolujte. Jestli se vám nedaří plíseň vizuálně identifikovat, můžete si zavolat odbornou pomoc. Odborníci disponují nejen znalostmi, ale také vybavením, díky němuž přijdou na to, kde se plíseň v bytě či domě nachází a v jakém rozsahu.

Mohlo by vás zajímat: Jak snížit vlhkost vzduchu v bytě

5 tipů, jak se zbavit plísní v domácnosti

Připravili jsme si pro vás podrobného průvodce, který vás v 5 krocích seznámí s tím, jak se zbavit plísní a boj proti plísním v bytě i domě vyhrát jednou pro vždy.

1) Vezměte si ochranné prostředky

Ochranné pomůcky byste si měli obléct nejen v průběhu odstranění plísně v bytě, ale ještě před ním. Jakmile budete mít tušení, kde se plíseň usadila, oblečte si rukavice a respirátor a až po té dané místo zkontrolujte.

Respirátor vás ochrání před vdechnutím spor, které by mohly způsobit alergickou reakci. Respirátor můžete nahradit antivirovým šátkem, který najde využití třeba i na cestách, kde se setkáte s dalšími alergeny.

Mohlo by vás zajímat: Český nano respirátor získal jako první na světě certifikaci FFP3

2)Vyberte způsob odstranění

Teď máte dvě možnosti, jak se zbavit plísní, jejichž úkryt jste právě odhalili. Jde o mechanické nebo chemické odstranění plísně. Pokud plíseň zasáhla opravdu velkou část materiálu, nezbyde vám nic jiného, než ho celý zlikvidovat. Na pomoc si vezměte bělidlo a vodu.

Na trhu dnes existuje mnoho čisticích prostředků určených k chemickému odstranění plísně. Nejčastěji se používá SAVO, najít můžete ale i přípravek proti plísni na zdi bez zápachu. V každém případě se vždy řiďte pokyny výrobce uvedenými na obalu.

Máte dvě hlavní možnosti, jak se zbavit plísní. Jde o mechanické nebo chemické odstranění plísně.

Samozřejmě si neodpustíme ani babské rady na plíseň na zdi. Účinný prostředek, jak odstranit plíseň na zdi, ztělesňuje ocet. Smíchejte vodu s octem v poměru 1:1 a směs naneste na postižené místo. Nechte krátce působit, poté otřete hadříkem.

3) Vyvětrejte

V postižené místnosti otevřete okno, aby měl zápach plísně kudy utéct. Jeho intenzita se totiž kvůli manipulaci ještě o něco zvýší. Okno ale nenechávejte otevřené několik dalších hodin. Vlhkost do bytu či domu byste si totiž mohli z venku zase pustit.

Obecně se doporučuje na podzim a zimu větrat nárazově. Po příchodu domů z práce, vaření nebo koupání otevřete celé okno, kterým vyjde nahromaděná vlhkost. Po 10 minutách ho dojděte zavřít. Ventilace otevřená celý den, má za následek prochladnutí stěn, jež dělají plísním velice dobře.

Pokud i po vyvětrání zápach v místnosti zůstal, pročistěte vzduch pomocí ozónové čističky vzduchu. Poradí si nejen se zápachem, ale i alergeny, viry a bakteriemi. Některé generátory ozonu si vás určitě získají svou malou velikostí. Zapřáhnout je tak můžete klidně v autě.

TIP: Ozonový generátor – co to je a jak funguje ozonovač?

4) Snižte množství vlhkosti v místnosti

Nejdůležitějším krokem v tom, jak se zbavit plísní na pěkně dlouhou dobu, je snížit vlhkost v místnosti na bezpečnou hodnotu 40 – 55 % a tu následně udržovat. Existují proto odvlhčovače vzduchu, v nichž se vlhkost sráží. Vybrat si můžete odvlhčovače s opravdu velkou nádržkou, díky níž si poradí i s vyšší koncentrací plísní.

Nejdůležitějším krokem v tom, jak se zbavit plísní na pěkně dlouhou dobu, je snížit vlhkost v místnosti na bezpečnou hodnotu 40 – 55 % a tu následně udržovat. Existují proto odvlhčovače vzduchu, v nichž se vlhkost sráží.

Někteří z těchto pomocníků jsou vybavené ještě HEPA filtrem, který má kromě spor na starost také zachycení prachu, bakterií, pylu a dalších nečistot. Klidně můžete nechat odvlhčovač nechat pracovat přes noc, protože většinu modelů pohání tichý motor.

Jak vybrat odvlhčovač vzduchu najdete ZDE.

5) Dbejte na prevenci

V žádném návodu zabývajícím se tím, jak se zbavit plísní, by neměl chybět důraz na prevenci. Proto si to neodpustíme ani my. Prevence vlastně zahrnuje skoro všechno, co jsme si zde uvedli. Udržujte v místnostech optimální vlhkost pomocí odvlhčovačů a pravidelně větrejte.

Abyste předešli vzniku plísní, musíte svou domácnost také často procházet a zkontrolovat, jestli někdo něco neuniká a vše zkrátka funguje, jak má. Důkladné uklízení asi zmiňovat nemusíme, ale doporučujeme k němu zapojit čističku vzduchu, aby se vaše úsilí mnohonásobně znásobilo.

Také stěny přetřené fotokatalytickým nátěrem, představují ideální způsob, jak se zbavit plísní a předcházet jejich tvorbě. Brání jim usadit se na stěně a růst. Jedná se v podstatě o takovou čističku vzduchu fungující pouze na bázi světla. Navíc zajistí i to, aby vám zdi vydržely čisté několik let.

TIP: Jak se zbavit alergie na plísně

Často kladené dotazy

Jak se zbavit plísně v ložnici?

Nejprve byste měli s ochrannými pomůckami identifikovat příčinu plísně a následně řešit, jak se zbavit plísní. Podle jejich rozsahu je můžete následně odstranit buď mechanicky nebo pomocí chemických prostředků. Vlhkost a plísně nejen v ložnici, ale celém domě můžete vyřešit také pomocí odvlhčovačů.

Jak se zbavit plísně v kuchyni?

Otázka, jak se zbavit plísní v kuchyni trápí spoustu lidí. Odstraňte je pomocí chemický přípravků. Pokud plíseň zasáhla velkou část daného materiálu, je třeba ho zlikvidovat a potom zapojit generátor ozonu. Myslete na to, že po vaření je důležité kuchyň vždy důkladně vyvětrat a zapojit odvlhčovač. Pomůže vám udržet správnou hodnotu vlhkosti.

Co zabije plíseň?

Velmi účinné je bělidlo, SAVO a jiné přípravky určené přímo na boj proti plísním v bytě. Dalším způsobem, jak se zbavit plísní, jsou ozonové čističky vzduchu. Zbaví vás nejen plísní, ale i dalších alergenů, bakterií, virů i zápachu.

Čím vymalovat proti plísním?

Stěnu je dobré přetřít fotokatalytickým nátěrem, který zamezuje usazování a růstu plísní. Stěna navíc zůstává roky sněhobílá, nešpiní se a odpuzuje pavouky. Pokud si tedy fotokatalytické nátěry opatříte, nebudete muset vůbec řešit, jak se zbavit plísní.

Jak na plísně doma?

Nejprve je třeba zjistit příčinu vzniku a až potom řešte, jak se zbavit plísní. Na odstranění použijte chemické přípravky a spusťte generátor ozonu. Prostor nezapomínejte nárazově větrat a udržovat v něm správnou hladinu vlhkosti. S tím vám pomohou odvlhčovače.

Jak topit, aby nebyla plíseň?

Během topné sezóny musíte zajistit, aby vzduch v místnosti cirkuloval a nedržel se pouze u topení, protože tak by mohlo dojít k nárůstu vlhkosti. Pořiďte si odvlhčovač vzduchu, který vám s kontrolou vlhkosti pomůže velice jednoduše.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *