Jak vypadá alergie na prací prášek?

Příčinou alergické vyrážky po těle nemusí být jen roztoči, které si tady na blogu často bereme do úst. Možná jste dlouho hledali, co by za vašimi potížemi mohlo stát, zamysleli jste se ale nad pracím práškem? V tomto článku si povíme, jak alergie na prací prášek vypadá a v čem byste měli prát, abyste se potíží co nejdříve a nadobro zbavili.

Jak vzniká alergie na prací prášek?

Alergie na prací prášek je způsobena přecitlivělostí pokožky na chemické látky, které prací prášky nebo gely obsahují. Nejčastěji se jedná o parfémy, barviva, syntetické konzervanty nebo látky používané k vybělení a odstranění skvrn, jejichž zbytky zůstávají po vyprání v prádle.

Když se tyto látky dostanou do kontaktu s lidskou kůží nebo je člověk při manipulaci s práškem vdechne, může imunitní systém zareagovat nepřiměřeně. Tělo začne produkovat protilátky, které vyvolají alergickou reakci.

Jak se projevuje alergie na prací prášek?

Počet a průběh příznaků alergie se u každého člověka liší. Mezi nejčastější příznaky alergie na prací prášek ale patří:

  • svědění kůže,
  • vyrážka,
  • zčervenání či loupání kůže,
  • někdy dokonce otok.
Mezi nejčastější příznaky alergie na prací prášek ale patří svědění kůže, vyrážka, zčervenání či loupání kůže, někdy dokonce otok.

Pokud alergii na prací gel, prášek nebo aviváž neodhalíte včas, můžete se potýkat se suchou popraskanou kůží nebo s ekzémem. Jakmile budete mít na alergii podezření, navštivte alergologa, který provede potřebné testy.

TIP: Ekzém: Druhy a co na ekzém zabírá

Kdy se projeví alergie na prací prášek?

Opět si neodpustíme zdůraznit, že každý člověk reaguje na alergeny jinak. Alergie na prací prášek se může klidně projevit až po několika hodinách potom, co jste s pracím práškem přišli nějakým způsobem do kontaktu. Také se může stát, že s danou alergenní látkou jste v minulosti žádný problém neměli, ale najednou vám začne dělat skrze vyprané prádlo potíže.

Jak zmírnit projevy alergie na prací prášek?

Když už se příznaky alergie projeví, mohou vám částečnou úlevu přinést krémy s kortikosteroidy, které pomáhají zmírnit svědění a zánět kůže. Používat byste je ale měli podle doporučení lékaře. Další možností jsou antihistaminika ve formě krému.

Jakmile zjistíte, že máte citlivou pokožku náchylnou k alergiím, měli byste veškeré kosmetické produkty vyměnit za ty určené pro alergiky. Týká se to tedy nejen krému, ale třeba i mýdla a dekorativní kosmetiky.

Jakmile zjistíte, že máte citlivou pokožku náchylnou k alergiím, měli byste veškeré kosmetické produkty vyměnit za ty určené pro alergiky. Týká se to tedy nejen krému, ale třeba i mýdla a dekorativní kosmetiky.

Dbát byste měli také na oblečení, které si na rozjetou vyrážku budete dávat. Doporučujeme nosit prodyšné oblečení, které odvádí vlhkost i teplo od těla, díky čemuž nedochází k dalšímu podráždění kůže. V létě takové oblečení chladí a v zimě hřeje.

Prodloužení doby máchání se už netýká zmírnění příznaků alergie, ale její prevence. Dvojité máchání je účinným způsobem, jak bojovat proti prášku, který se během praní na oblečení usadí. Prodloužením máchání zajistíte, že na vašem oblečení zůstane co nejmenší množství potenciálně dráždivých látek.

Z hlediska úspor není dvojité máchání úplně ideální, a tak je mnohem jednodušší, úspornější i ekologičtější cestou nákup hypoalergenního pracího gelu nebo prášku.

Mohlo by vás zajímat: Jak ušetřit peníze při praní? 10 ověřených tipů

Jak vybrat hypoalergenní prací prášek?

Prací prášek je běžnou součástí našich domácností, bez níž se dnes už neobejdeme, tedy pokud chceme udržovat naše oblečení čisté a svěží. Protože alergie na prací prášek není ojedinělým jevem, bylo vyvinuto spousta hypoalergenních pracích prášků a gelů, ve kterých se nemusí alergici bát prát. Níže jsme pro vás sepsali pár tipů, jak takové produkty vybírat:

  • Označení – Hledejte prací prostředky označené jako hypoalergenní. Tyto produkty jsou speciálně navrženy pro lidi s citlivou pokožkou a alergiemi a obsahují méně chemických složek.
  • Složení – Čtěte si složení produktu a vyberte prací gel nebo prášek s co nejmenším množstvím chemických složek.
  • Testování – Produkty, které byly dermatologicky testovány a jsou doporučovány organizacemi zaměřenými na alergie a ekzémy, jako například Organizace Allergy UK a National Eczema Society, jsou dalším ukazatelem vhodnosti pracího prášku.
  • Ekologie – Vzhledem k rostoucí obavě o životní prostředí a zdraví zvažte nákup ekologických alternativ, jako je Ecoegg prací vajíčko. Tento produkt je hypoalergenní a zároveň šetří přírodu.
  • Ocenění – Podívejte se, zda produkt náhodou nezískal za svou účinnost a šetrnost k pokožce nějaké ocenění, které vám pomůže udělat si o kvalitě produktu obrázek.
Protože alergie na prací prášek není ojedinělým jevem, bylo vyvinuto spousta hypoalergenních pracích prášků a gelů, ve kterých se nemusí alergici bát prát.

Chtěli bychom zdůraznit, že i když je prací prášek nebo gel hypoalergenní a tedy obsahuje minimální množství chemických látek, tak to neznamená, že nic nevyperou. Hypoalergenní prací prostředky jsou navrženy tak, aby zohlednili péči o pokožku a zároveň účinně odstranili veškeré nečistoty z prádla.

Alergie na prací prášek u dětí

Příznaky alergie na prací prášek jsou u miminek, kojenců i starších dětí shodné s těmi, co se projevují u dospělých. Zarudnutí a svědění pokožky se může rozvinout po celém těle. Obzvlášť u dětí je důležité vyhledat pomoc lékaře, který vám doporučí vhodnou léčbu.

Co se týče prevence, tak hypoalergenní prací prášky jsou vhodné i pro miminka. Doporučili bychom prací proužky Wave Klasik respektující nejen jemnost dětské pokožky, ale i životní prostředí. Nezapomeňte produkt nejdříve otestovat na malém kousku oblečení a teprve podle reakce dětské pokožky ho začněte používat.

Mohlo by vás zajímat: Je pro alergiky nadměrná čistota škodlivá?

Jak se projevuje alergie na prací gel?

Alergie na prací gel se může projevit různými způsoby, ale mezi nejčastější příznaky patří podráždění kůže, svědění, zarudnutí, vyrážka nebo ekzém. K projevům alergie dochází po manipulaci s gelem nebo při nošení vypraného oblečení.

Jak se projevuje alergie na aviváž?

Alergie na aviváž se projevuje stejnými příznaky jako alergie na prací gel. Jde o podráždění kůže, svědění, zarudnutí, vyrážku nebo ekzém. K projevům alergie dochází po manipulaci s aviváží nebo při nošení vypraného oblečení.

Může se projevit alergie na prací prášek u miminka a kojence?

Ano, alergie na prací prášek se může projevit i u miminek a kojenců, a to podrážděním kůže, svěděním, zarudnutím, vyrážkou nebo ekzémem. Je důležité používat hypoalergenní prací prostředky speciálně určené pro citlivou pokožku dětí. I hypoalergenní prací prostředky byste ale měli nejprve otestovat na malém kousku oblečení.

Jak poznám, že je prací prášek hypoalergenní?

Hypoalergenní prací prášky jsou obvykle označené jako hypoalergenní nebo pro citlivou pokožku. Přečtěte si také složení produktu, kde by mělo být minimální množství chemických látek. Zkontrolujte zároveň, zda byl produkt dermatologicky testován.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *