Alergická vyrážka: Jak vypadá a kdy zmizí?

Nemůžete se zbavit alergické vyrážky? A věděli jste, že existuje několik druhů? Každá vyžaduje trochu jiný přístup, a to je možná důvodem, proč váš problém neustupuje. V tomto článku si povíme, jak alergická vyrážka vypadá a kdy zmizí. Počítejte ale s tím, že neodezní sama od sebe, ale musíte ji s odchodem pomoci. Poradíme vám, jak na to.

Co je alergická vyrážka?

Alergická vyrážka je druh kožní reakce, která vzniká při kontaktu s alergenem čili látkou, proti níž se tělo brání nadměrnou imunitní reakcí. Mezi alergeny vyvolávající alergickou vyrážku patří pyl, roztoči, potraviny, léky, zvířecí srst a někdy i složení kosmetických produktů. Alergická vyrážka se objevuje po celém těle – na rukou, nohou a obličeji.

TIP: Alergická reakce na obličeji: Jak ji poznat a co zabírá?

Typy alergické vyrážky: Jak vypadá alergie na kůži?

Jednotlivé formy alergické vyrážky je často obtížné od sebe odlišit, protože se projevují velmi podobnými ne-li stejnými příznaky. Hlavní rozdíl najdete v alergenech, které danou alergickou reakci spustili. Alergická vyrážka může mít podobu:

  • Kopřivky – Kopřivka je forma alergické vyrážky, k jejímž příznakům se řadí svědění, zarudnutí a otoky pokožky. Můžete se setkat také s vystouplými červenými puchýřky. Kopřivka nemusí být nutně vyvolána alergeny. V jejím rozvoji může sehrát roli teplota těla, kontakt s vodou nebo třeba tlak na kůži.
  • Kontaktní dermatitidy – Tato alergická vyrážka se objevuje přesně na místě, kde došlo ke kontaktu s alergenem. Příčinou tedy bývají chemikálie (např. přípravky na úklid domácnosti), kosmetika, tetovací barvy nebo léky nanášené na kůži. Příznaky mohou zahrnovat zarudnutí, svědění, suchost a tvorbu puchýřů, k jejich projevu dochází ale až po určité době. Některým lidem nemusí také dělat dobře kontakt s některými rostlinami třeba kopřivou.
  • Ekzému – Ekzém představuje chronickou formu alergické vyrážky, která se obvykle vyskytuje v záhybech (loketních a kolenních jamkách), na rukou včetně prstů a na nohou, obzvlášť nártech. Ekzematická pokožka svědí, je suchá, zarudlá a v některých případech dochází i k otokům.
  • Fotodermatitida – Tato reakce se objevuje po expozici slunečnímu záření v kombinaci s určitými látkami, které mohou být fotoreaktivní. Po pobytu na sluníčku je alergická vyrážka zarudlá, svědí a výjimkou nejsou ani puchýřky.
Alergická vyrážka může mít podobu kopřivky, kontaktní dermatitidy, ekzému a fotodermatitidy.

Mohlo by vás zajímat: Jak poznat atopický ekzém

Kdy jít s vyrážkou k lékaři?

Obecně platí, že jakýkoliv typ alergické vyrážky by měl odeznít po odstranění zdroje alergenu či alergenů. Pokud je vyrážka mírná, nešíří se a nezpůsobuje další komplikace, dá se léčit i bez lékaře.

S jakými druhy alergenů se můžete setkat najdete ZDE.

Pokud ale nevíte, jaký alergen má vyrážku na svědomí, zajděte k lékaři, co nejdříve. Kdybyste tak neudělali, příznaky by se mohly akorát horšit a vy si způsobily mnohem větší potíže. Jedině odborně stanovená diagnóza vám zaručí, že léčba bude efektivní a vy se zbavíte nejen nepříjemného svědění.

Mohlo by vás také zajímat: Alergie na latex

Jak zmírnit kožní alergickou reakci?

V některých, vážnějších případech se léčba alergické vyrážky, bez lékařské pomoci neobejde. Po lékařské prohlídce budete moc alergickou vyrážku zmírnit pomocí:

  • Antihistaminik – Užívání antihistaminik může pomoci snížit svědění a otoky spojené s alergickou vyrážkou. Je však důležité užívat je podle pokynů lékaře.
  • Mastí nebo krémů s kortikosteroidy – Krémy nebo masti obsahující kortikosteroidy pomáhají tlumit zánět a svědění. Lékař vám zdůrazní, že byste je neměli používat příliš dlouho, zejména na obličeji, aby nedošlo ke snížené funkci imunitního systému.

Dále mohou ke zmírnění alergické vyrážky přispět studené obklady. Samozřejmě je možné použít led, akorát ho zabalte do tenkého ručníku. Led by totiž neměl přijít do přímého kontaktu s kůží.

V některých, vážnějších případech se léčba alergické vyrážky, bez lékařské pomoci neobejde. Po lékařské prohlídce budete moc alergickou vyrážku zmírnit pomocí antihistaminik nebo mastí s kortikosteroidy.

Jak dlouho trvá alergická vyrážka?

Doba trvání alergické vyrážky se u každého člověka liší. Záleží na typu alergenu a závažnosti alergické reakce. Někteří jedinci se zbaví alergické vyrážky během několika hodin případně dnů, jiní se s ní trápí delší dobu.

Mohlo by vás také zajímat: Jak vypadá alergický zánět spojivek a co na něj zabírá?

Jak se zbavit alergické vyrážky?

Jestli se chcete alergické vyrážky opravdu zbavit, musíte kromě lékařského doporučení dbát na další faktory, které vás před dalším rozvojem této alergické reakce ochrání. Jak jste se již dozvěděli nebo vám došlo, nejdůležitější je nepřicházet s alergeny do styku.

K odstranění alergenů je nejlepší pravidelné používání čističek vzduchu. Kromě alergenů vám pomohou také s eliminací virů, bakterií i nepříjemného zápachu. Podle svých potřeb si můžete pořídit čističku vzduchu s odvlhčovačem, zvlhčovačem nebo generátorem ozonu.

Přečtěte si, jak čističku vzduchu správně vybrat.

Zapomenout byste neměli na svou postel, v níž se hromadí roztoči, kteří mohou právě za vaší alergickou vyrážkou stát. Řešení představují protiroztočové lůžkoviny, v nichž se roztoči nedokáží množit ani žít.

Používejte hypoalergenní kosmetiku a vyhýbejte se agresivním chemikáliím. Kůži nesvědčí příliš horká sprcha či koupel, protože vede k vysušení, což může zhoršit podráždění. Také se nedoporučuje trávit ve sprše příliš dlouhou dobu. Po umytí si kůži osušte jemně, nedrhněte ji.

Používejte hypoalergenní kosmetiku a vyhýbejte se agresivním chemikáliím. Kůži nesvědčí příliš horká sprcha či koupel, protože vede k vysušení, což může zhoršit podráždění. Také se nedoporučuje trávit ve sprše příliš dlouhou dobu. Po umytí si kůži osušte jemně, nedrhněte ji.

Noste prodyšné oblečení vyrobené z antibakteriálních a prodyšných materiálů, abyste minimalizovali podráždění kůže. Vyzkoušejte oblečení z nanovláken. Funkční profil vlákna odvádí vlhkost od těla a rychle osychá na povrchu, má UV filtr a termoregulační vlastnosti – v létě chladí, po překrytí další vrstvou hřeje. Oblečení perte v pracím prostředku vyvinutém speciálně pro alergiky a atopiky.

Alergická vyrážka u dětí

Alergická vyrážka se může objevit také u dětí. Příznaky se od alergické vyrážky u dospělých neliší, což souvisí s tím, že léčba i prevence je naprosto stejná. V každém případě bychom nic neponechávali náhodě a i s mírným projevem alergické vyrážky u dětí zašli okamžitě k lékaři.

TIP: 7 tipů, jak zmírnit alergie u dětí

Často kladené dotazy

Je alergická vyrážka nakažlivá?

Alergická vyrážka sama o sobě nakažlivá není. Je to reakce organismu na alergen, na který může být někdo přecitlivělý a někomu jinému zase nemusí způsobovat žádné potíže.

Čím zklidnit vyrážku?

Kromě antihistaminik a krémů s kortikosteroidy vám může ze zmírněním alergické vyrážky pomoci studený obklad.

Jak dlouho trvá, než alergická vyrážka zmizí?

Vše se odvíjí od alergenu, který vedl ke vzniku alergické vyrážky a také míry závažnosti vyrážky. Mírné formy mohou odeznít do několika hodin.

Můžu rozvoji alergické vyrážky předcházet?

Pokud máte sklony k alergiím způsobujícím alergickou vyrážku je ze všeho nejdůležitější zbavit se nebo alespoň omezit kontakt s alergeny. Velmi účinně pomáhají čističky vzduchu a protiroztočové lůžkoviny. Doporučujeme používat také kosmetiku vyvinutou přímo pro alergiky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *