Kopřivka: Jak vypadá a jak dlouho trvá?

Se slovem kopřivka jste se již pravděpodobně setkali a někteří bohužel na vlastní kůži pociťují i to, co tohle slovo označuje. Kopřivka dokáže být opravdu protivným problémem. V tomto článku si povíme, co to kopřivka přesně je, jak vypadá, proč se na těle člověka rozvíjí i co na ni pomáhá.

Co je kopřivka?

Kopřivka, známá také jako urtikárie, je onemocnění kůže, které vzniká v důsledku střetu s alergenem nebo fyzického podráždění kůže. Může být spojená také s vaskulitidou neboli skupinou nemocí způsobených zánětem stěny cév.

Přečtete si, s jakými alergeny se můžete setkat.

Odborný termín urtikárie je odvozený z latinského slova „urtica“ což znamená kopřiva. To souvisí s tím, že příznaky onemocnění připomínají popálení kopřivou. S touto převážně alergickou reakcí se alespoň jednou v životě setká až třetina populace, přičemž pacienty tvoří převážně ženy (je jich až o polovinu více než mužů).

Kopřivka, známá také jako urtikárie, je onemocnění kůže, které vzniká v důsledku střetu s alergenem nebo fyzického podráždění kůže. Může být spojená také s vaskulitidou neboli skupinou nemocí způsobených zánětem stěny cév.

Příčiny kopřivky: Co způsobuje kopřivku?

Kopřivka může být způsobena nadměrným uvolněním histaminu, čímž se vyznačuje alergická reakce nebo fyzikálními podněty jako je tlak či tření. Není neobvyklé, že v některých případech kopřivku způsobují viry a bakterie, porucha imunitního systému nebo také stres.

Druhy kopřivky

Setkat se můžete s různými typy kopřivky. Ještě, než si je ale představíme, musíme si kopřivku rozdělit na dvě hlavní kategorie, a to podle toho, jak dlouho kopřivka trvá:

 • Akutní kopřivka – Pro akutní kopřivku jsou charakteristické náhle se projevující příznaky, které obvykle trvají méně než šest týdnů. Většina případů akutní kopřivky je způsobena alergickou reakcí na potraviny, léky a další alergeny. Akutní kopřivku můžou způsobit i tlak, tření nebo expozice slunečnímu záření.
 • Chronická kopřivka – Tento typ kopřivky trvá déle než šest týdnů a člověk se s ním může potýkat i roky. Příčiny chronické kopřivky bývá složitější odhalit. Může být spojena s autoimunitními reakcemi nebo vaskulitidou.

Podle výše jmenovaných příčin rozlišujeme několik druhů kopřivky. Jedná se o:

 • Alergickou kopřivku – Alergická kopřivka je forma alergické reakce na různé alergeny, jako jsou potraviny, roztoči, léky, pyl, srst zvířat nebo jed hmyzu.
 • Cholinergní kopřivku – Cholinergní kopřivka se rozvíjí při zvýšené teplotě těla, například při sportu, po sprchování, sauně nebo při horečce.
 • Chladovou kopřivku – Chladová kopřivka je reakce na nízké teploty. Stačí, když je kůže vystavena studenému vzduchu nebo vodě a projeví se nepříjemné příznaky.
 • Sluneční kopřivku – Jde o reakci na sluneční UV paprsky. Příznaky kopřivky ze sluníčka se projevují během a po pobytu na slunci.
 • Akvagenní kopřivku – S akvagenní kopřivkou se můžete setkat po styku s vodou, bez ohledu na její teplotu.
 • Tlakovou kopřivku – Reakci na tlak nebo tření na kůži označujeme jako tlakovou kopřivku.
 • Stresovou kopřivku – Kopřivku ze stresu vyvolává emocionální úzkost nebo napětí.
 • Idiopatickou kopřivku – Pokud nelze identifikovat příčinu kopřivky nese název idiopatická.

Jak vypadá kopřivka?

Jak jsme již zmínili příznaky kopřivky připomínají popálení od kopřivy, zpravidla se jedná o výsev pupínků, které se někdy slévají do větších zarudlých a oteklých ploch. Velmi nepříjemným průvodním jevem je svědění. Někteří pacienti, zejména děti, mají tendenci svědivé pupínky škrábat až do krve. Tomu je důležité předcházet, protože může dojít k infekci a zánět se pak zanese i do zdravé kůže. Pojďme si tedy příznaky kopřivky shrnout ještě přehledně do bodů:

 • Zarudnutí a svědění kůže,
 • různě velké puchýřky,
 • otoky,
 • nevolnost,
 • horečka.
Příznaky kopřivky připomínají popálení od kopřivy, zpravidla se jedná o výsev pupínků, které se někdy slévají do větších zarudlých a oteklých ploch. Velmi nepříjemným průvodním jevem je svědění.

Kopřivka se může objevit po celém těle tedy na nohou, rukou i na obličeji.

Mohlo by vás zajímat: Alergická reakce na obličeji

Kdy kopřivka zmizí?

Doba trvání kopřivky je individuální a závislá na hodně faktorech, včetně typu kopřivky, závažnosti příznaků a způsobu léčby. Obecně platí, že akutní forma kopřivky trvá několik dní až šest týdnů, chronická kopřivka může pacienty trápit někdy i měsíce až roky.

Pokud kopřivku způsobilo dočasné vystavení alergenu nebo fyzikální podnět, zmizí bez léčby. U některých jedinců se ale může onemocnění opakovaně vyskytovat, a to už se bez odborně stanovené léčby neobejde.

Léčba: Jak se zbavit kopřivky?

Jak vám pravděpodobně došlo, léčba kopřivky se opět liší v závislosti na jejím druhu a průběhu. Níže uvádíme, jak lékaři k léčbě kopřivky nejčastěji přistupují:

 • Antihistaminika – Antihistaminika jsou často prvním způsobem léčby kopřivky. Tyto léky pomáhají zmírnit svědění a otoky tím, že působí proti účinkům histaminu.
 • Kortikosteroidy – Kortikosteroidní krémy nebo masti vám může lékař předepsat k lokálnímu zmírnění zánětu a otoků na kůži.
 • Léky proti svědění – Na svědění zabírají také antipyretika nebo léky obsahující látky mentol nebo kafr.
 • Inhibitory leukotrienů – V některých případech může lékař předepsat léky, které blokují leukotrieny, což jsou látky spojené s alergickými reakcemi.
 • Imunoterapie – V případě alergické kopřivky může lékař doporučit imunoterapii, která spočívá v postupně vybudované odolnosti vůči alergenům.

Co na kopřivku pomáhá?

Pokud chcete rozvoji kopřivky opravdu předcházet, nevystačíte si pouze s lékařskými doporučeními. Na vás je eliminace alergenů v domácnosti a správná péče o pokožku. S alergeny vám pomůže čistička vzduchu, jejímž cílem je odstranit ze vzduchu pyly, spory plísní, viry, bakterie i nepříjemný zápach. Když kromě čističky vzduchu budete pravidelně používat i protiroztočové lůžkoviny, předejdete nejen rozvoji kopřivky, ale dalších alergických reakcí, za nimiž stojí roztoči.

Pokud chcete rozvoji kopřivky opravdu předcházet, nevystačíte si pouze s lékařskými doporučeními. Na vás je eliminace alergenů v domácnosti a správná péče o pokožku. S alergeny vám pomůže čistička vzduchu, jejíž cílem je odstranit ze vzduchu pyly, spory plísní, viry, bakterie i nepříjemný zápach.

TIP: Jak vybrat čističku vzduchu?

Co se týče péče o pokožku, doporučujeme používat kosmetiku určenou vyloženě pro alergiky nebo alespoň tu pro citlivou pokožku. Produkty by měly vyrovnat mikrobiom vaší pokožky a chránit ji před nepříjemnými vlivy. Nezapomeňte také užívat doplňky stravy na podporu imunity.

Pokud se kopřivka projevuje vždy při a po sportu, neznamená to, že si musíte pohyb odpírat. Měli byste se ale zaměřit na to, v jakém oblečení sportujete. Volte prodyšné a antibakteriální materiály, které odvádí vlhkost a zároveň vás nikde neškrtí. Sáhněte tedy spíše po volnějším oblečení. To neplatí jen pro sportovní oblečení, ale i pro to běžné.

Přečtěte si, jak funguje sportovní oblečení proti zápachu.

Kopřivka u dětí

Dětský imunitní systém bývá k alergickým reakcím náchylnější. Kopřivka u dětí je často spojena s alergiemi na potraviny nebo léky. Příčiny kopřivky u dospělých jsou mnohem různorodější, kromě alergenů k nim patří také stres, tření a další faktory, kterými jsme se zabývali výše.

Obvykle má kopřivka u dětí krátkodobější charakter, není to však pravidlem. Největším problémem tohoto kožního onemocnění u dětí je svědění. Děti mají tendenci škrábat si kopřivku někdy až do krve, čemuž je potřeba zabránit, aby se nerozvinula infekce.

Obvykle má kopřivka u dětí krátkodobější charakter, není to však pravidlem. Největším problémem tohoto kožního onemocnění u dětí je svědění. Děti mají tendenci škrábat si kopřivku někdy až do krve, čemuž je potřeba zabránit, aby se nerozvinula infekce.

Mohlo by vás zajímat: Nejčastější alergie u dětí

Často kladené dotazy

Je kopřivka nakažlivá?

Kopřivka sama o sobě nakažlivá není. Kopřivka je imunitní reakce kůže na různé podněty, jako jsou např. alergeny, fyzikální podněty nebo stres.

Je kopřivka nebezpečná?

Většina případů kopřivky není nebezpečná a má krátkodobý charakter. Přestože příznaky kopřivky bývají velmi nepříjemné, ve většině případů nevedou k vážným komplikacím. V případě chronické kopřivky, která trvá více jak šest týdnů dokážou příznaky výrazně a negativně ovlivnit kvalitu života, většinou ale neohrožují člověka na životě.

Jak dlouho trvá kopřivka?

Doba trvání kopřivky je individuální a závisí na několika faktorech, včetně typu kopřivky, závažnosti příznaků a způsobu léčby. Kopřivku dělíme na akutní a chronickou. Akutní trvá několik dní, někdy až týdnů a jejím spouštěčem bývají často alergeny. Chronická kopřivka trvá více jak šest týdnů a její léčba je mnohem náročnější.

Jak se zbavit kopřivky?

Na kopřivku lékaři předepisují nejčastěji antihistaminika, kortikosteroidy, léky proti svědění nebo inhibitory leukotrienů. Doma je dobré udržovat čistotu alergenů bez alergenů, virů a bakterií pomocí čističky vzduchu a spát v protiroztočových lůžkovinách. Vhodné je používat kosmetiku pro alergiky, užívat doplňky stravy na podporu imunity a nosit volnější oblečení z prodyšných i antibakteriálních materiálů.

Kdy s kopřivkou na pohotovost?

Pokud kopřivku doprovází potíže s dýcháním nebo tlak na hrudi je nutné vyhledat okamžitou lékařskou pomoc. Stejným způsobem je třeba postupovat i v případech, kdy se spolu s kopřivkou objeví otoky obličeje, zejména kolem očí, rtů a jazyka nebo bolestivý otok krku, kvůli němuž se vám špatně polyká a dýchá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *