Alergická reakce na obličeji: Jak ji poznat a co zabírá?

Objevily se vám zvláštní pupínky na obličeji? V žádném případě byste nad nimi neměli jen tak mávnout rukou. Nemusí totiž vůbec jít o akné, jak si patrně myslíte, ale o reakci na nějaký alergen, který nedělá vašemu tělu dobře. V tomto článku si povíme, jak přesně alergická reakce na obličeji vypadá i co si s ní počít.

Alergická reakce na obličeji je způsobena kontaktem s alergeny, jimiž mohou být určité látky v kosmetice, potravinové alergeny nebo látky nacházející se v prostředí. Akné vzniká kvůli zaníceným mazovým žlázám, na čemž se může podílet genetika, hormonální změny nebo bakterie.

V čem se liší alergická reakce na obličeji od akné?

Alergická reakce na obličeji je způsobena kontaktem s alergeny, jimiž mohou být určité látky v kosmetice, potravinové alergeny nebo látky nacházející se v prostředí. Akné vzniká kvůli zaníceným mazovým žlázám, na čemž se může podílet genetika, hormonální změny nebo bakterie.

Příznaky alergické reakce se projevují mnohem rychleji než akné. V podstatě se s nimi setkáte ihned po kontaktu s alergenem. K rozvoji akné dochází postupně a protože bývá spojeno s hormonálními změnami, přetrvává často až do dospělosti.

Akné má obvykle podobu černých nebo bílých teček, cyst nebo pupínků. Objevuje se v místech s větší koncentrací mazových žláz, tedy na čele, nosu a bradě. Léčba akné vyžaduje trpělivost, jelikož zabere určitý čas. Ten by měl být tvořen pravidelným čištěním pleti a používáním kosmetických produktů obsahujících kyselinu salicylovou. A jak vypadá alergická reakce na obličeji a její léčba? To se dozvíte níže.

Mohlo by vás zajímat: Příznaky a jak se zbavit hormonálního akné

Jak poznat alergii na obličeji?

Odlišení alergické reakce od zmiňovaného akné může být často obtížné, obzvlášť když alergická reakce na obličeji nemá velký rozsah a poměrně mírný průběh. Pojďme si ale představit typické příznaky alergie na obličeji, ať proti ní můžete začít co nejdříve bojovat. Jde o:

 • Červené skvrny – Červené fleky na obličeji bývají prvním signálem toho, že je něco v nepořádku. Když se objeví náhle, půjde pravděpodobně o alergii.
 • Vyrážku – Červené fleky může doprovázet rozsáhlejší vyrážka na obličeji ve formě malých pupínků.
 • Otok – Prudká alergická reakce na obličeji vede k otokům. Otok obličeje se týká konkrétně očí, nosu nebo rtů.
 • Svědění – Nepříjemné svědění se projevuje především v kombinaci s vyrážkou.
 • Slzení očí – Alergen může podráždit oči, které reagují nadměrným slzením.
 • Kýchání – Pokud alergen vstoupí do nosní sliznice, obranná reakce těla má podobu kýchání.
Typické příznaky alergie na obličeji jsou červené fleky, vyrážka, otoky, svědění, slzení očí a kýchání.

Přečtěte si, v čem se liší rýma od alergie?

Příčiny alergické reakce na obličeji

I když se vám zdá, že se vám alergická reakce na obličeji vytvořila z ničeho nic, má svou příčinu, jen jste na ni zatím nepřišli. To ale není žádná ostuda, protože některé alergeny nemáte šanci svýma očima spatřit. Alergickou reakci na obličeji spouští:

 • Pyly a alergeny v prostředíPyly, roztoči a plísně, to jsou jedni z hlavních viníků alergické reakce na obličeji. Sezónní změny a s nimi spojená vlhkost v domácnosti zvyšuje množství těchto alergenů a vyvolává nepříjemné symptomy.
 • Složky kosmetických výrobků a krémů – Nejen ženy, ale i muži používají kosmetiku a krémy, které mohou obsahovat látku, na níž není tělo připraveno. Výsledkem pak bývá prudká alergická reakce na obličeji v podobě otoků.
 • Potravinové alergeny – Někdy může rozvoj alergie na obličeji souviset s potravinami. Otéct vám může nejen celý obličej, ale i jazyk. Potíží většinou nastává ale mnohem víc.

Mohlo by vás zajímat: Typy alergií a jejich příznaky

Co na alergickou reakci na obličeji zabírá?

Pokud si všimnete některého z výše jmenovaných příznaků nebo dochází k jejich neustálému zhoršování, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc. Identifikace spouštěcích alergenů pod odborným dohledem je naprosto klíčová pro stanovení léčby přesně určené na váš problém. Aby alergická reakce na obličeji odezněla může vám alergolog předepsat:

 • Antihistaminika – O antihistaminikách jste už možná slyšeli. Jejich cílem je blokovat účinky histaminu, který tělo uvolňuje při alergické reakci a způsobuje nepříjemné příznaky.
 • Lokální masti a krémy – Masti a krémy určené k lokálnímu ošetření se předepisují v případě mírné alergické reakce. Obsahují kortikosteroidy, což jsou látky s protizánětlivým účinkem. Jejich používání by mělo být krátkodobé.
 • Imunoterapii – Pokud se chcete alergie úplně zbavit, může vám lékař doporučit imunoterapii zaměřenou na postupné vybudování odolnosti vůči alergenu.
Aby alergická reakce na obličeji odezněla může vám alergolog předepsat antihistaminika, lokální krémy a masti nebo doporučit imunoterapii.

TIP: Alergie na kosmetiku: Jak poznat alergii na kosmetiku?

Prevence alergické reakce na obličeji

Jakmile odhalíte příčinu vašeho problému, není důležitá jen jeho léčba, ale i prevence, aby alergická reakce na obličeji neudeřila znovu. Máme pro vás pár tipů, na co se zaměřit.

Základem je čistička vzduchu, která si poradí právě s alergeny, o nichž v domácnosti možná ani nevíte. To, že je nevidíte, neznamená, že tam nejsou. Čistička vzduchu dokáže z vašeho obydlí odstranit pyly, bakterie i viry a čistička s filtrem s aktivním uhlím absorbovat také pachy a plyny.

TIP: Jak vybrat čističku vzduchu?

Pokud si navíc pořídíte čističku vzduchu s odvlhčovačem, zbavíte se i plísní. Možná si nejste jistí, zda odvlhčovač skutečně potřebujete. Změřte si proto vlhkost v domácnosti pomocí vlhkoměru. Ideální hodnota by se měla pohybovat mezi 40-60 %. V případě, že budete mít doma vlhkost vyšší, mohou se tvořit plísně, které bez odvlhčovače odstraníte těžko.

Přečtěte si, jak se zbavit plísní

Proti roztočům účinně fungují protiroztočové lůžkoviny. Jsou vyrobeny z nanovláken, které dokáží roztoče zachytit. Zabrání jim tak žít a množit se. Můžete si pořídit polštáře a přikrývky, povlečení nebo povlak. Stačit vám bude jedna z možností, záleží, co z hlediska údržby i vzhledu preferujete.

Recenze nanoSPACE: Přikrývky, polštáře a povlaky pro alergiky + 10 % sleva

Nesmíme zapomenout zdůraznit používání kosmetiky, v níž najdete co největší množství přírodních složek a bude také bez parfemace. Nejvhodnější je ta vyvinutá přímo pro alergiky. No a samozřejmě byste neměli konzumovat potraviny, na něž vám lékař odhalil alergii, ale v tom máte určitě jasno.

TIP: Jak správně čistit pleť?

Často kladené dotazy


Jak zklidnit alergickou reakci na obličeji?

Pokud chcete zklidnit alergickou reakci na obličeji, musíte vyhledat pomoc lékaře. Léčba může zahrnovat antihistaminika, lokální krémy či masti a také imunoterapii.

Čím mazat alergickou reakci na obličeji?

Alergickou reakci na obličeji byste měli mazat krémy, které vám doporučí lékař. Předepíše vám krém či mast obsahující kortikosteroidy s protizánětlivým účinkem.

Jak vypadá pylová alergická reakce na obličeji?

Pylová alergická reakce na obličeji může mít podobu červených fleků, vyrážky, otoků, svědění, slzení očí a kýchání.

Způsobuje alergická reakce otok obličeje?

Ano, alergická reakce může způsobit otok obličeje. Prudká alergická reakce na obličeji se projevuje nejčastěji oteklýma očima, otokem nosu a rtů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *