Znečištěný vzduch snižuje kvalitu spánku o 60 %. Češi znají řešení. 

Výsledky šest let sběru dat o toxinech v ozvduší prokázaly, že čím více jsou lidé vystaveni oxidu dusičnému a pevným prachovým částečkám, tím horší kvalitu spánku mají. Vědci z Washingtonské univerzity tvrdí, že za sníženou kvalitou i kvantitou spánkou stojí zněčištěné životní prostředí. Češi na to znají řešení, několik českých firem už přišlo s produkty, které vám v ložnici zkvalitní vzduch, ať už jsou to fotokatalytické nanočističky či samočistící nátěry.

Znečišťující látky ovlivňují mozek

„Váš nos, vaše dutiny a váš hrtan můžou být těmito toxickými látkami podrážděny natolik, že to může způsobit poruchy spánku i dýchací obtíže,“ řekla pro britský deník The Guardian Martha Billingsová, profesorka na lékařské fakultě Washingtonské univerzity a spoluautorka studie. A poznamenala, že znečišťující látky přecházejí do krve a můžou tak ovlivňovat mozek, a tím i regulaci dýchání.

Vnitřní znečištění
Člověk za jeden den „zkonzumuje“ ohromné množství vzduchu (přibližně asi 15 kg).

Ti účastníci experimentu, kteří byli v období pěti let vystaveni nejvyšším hodnotám znečištění ovzduší, se daleko spíš ocitli ve skupině nejhorších spáčů než ti, kteří škodliviny nedýchali v takové míře. Pokud se na to podíváme podrobněji, vysoké hodnoty oxidu dusičitého zvyšují pravděpodobnost nízké spánkové efektivity o 60 %, hodnoty polétavých částic o 50 %. Čím vyšší hodnoty toxinů, tím více se lidé také dlouho v posteli převalují, než skutečně usnou. Češi znají řešení, v posledních letech vznikla v České republice řada projektů, které se věnují zlepšení kvality vzduchu u vás doma.

Jak mít doma čistý vzduch

Jedním českým řešením jsou fotokatalytické čističky vzduchu od firmy RETAP. „Nanočističkami proudí znečištěný vzduch nepřetržitě přes sestavu fotokatalytických filtrů. Na filtrech tohoto typu jsou zcela rozloženy toxické plyny, mikroorganismy jako bakterie a viry, plísně a ostatní nečistoty organického typu,” tvrdí předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs.

Nanočistička
Nanočistička Nanoaircleaner wood prosklená

 

Filtry v nanočističkách jsou speciální kovové lamely, na kterých je nanešená fotokaktivní látka na bázi oxidu titaničitého. V těchto čističkách je navíc fotoaktivní filtr, který nevyžaduje žádnou údržbu či čištění.

Narozdíl od jiných čističek není nanočistička „lapačem prachu a nečistot“, u kterých je nutné zachycený prach a nečistoty z filtrů omýt, vyčistit či fitry měnit.

V nanočističkách dochází k rozkladu chemických škodlivých látek a likvidaci bakterií a virů v interiéru. Tento oxid je také používám ve fotokatalytických nátěrech, které patentovala další český výrobce FN NANO.

Nátěr na stěn ve školkách snížil nemocnost o 50 %

Podobný způsob, ale trochu náročnější na provedení jsou fotokatalytické nátěry. Těmito nátěry stačí v pokoji natřít stěny/strop, pokud má dostatek světla, aktivní vrstva čistí vzduchu a navíc se samočistí. Když si natřete tímto nátěrem všechny stěny, už nebudete muset malovat. Stěna se nezanáší a udržuje si stále stejný vzhled.

„Tyto nátěry už byly vyzkoušeny v hotelech, ordinacích a školkách. Výsledky jsou perfektní, ve školkách se snížila nemocnost dětí o více než 50 %,” tvrdí Kůs.

Čistící nátěr FN NANO
Samočistící nátěry od FN NANO nemají ve světě obdobu

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *