Nejčastější alergie u dětí: Jak je poznat a co dělat?

Alergie u dětí jsou stále častějším problémem. Jako rodič jistě chcete vědět, jak alergii u svého potomka identifikovat a patřičně si ji podat. Dnes se proto podíváme na to, jaké alergeny obvykle alergickou reakci u dětí spouští, jak se problém projevuje a co udělat, aby nepříjemné potíže v nejbližší možné době odezněly.

Příčiny alergie u dětí

Alergie je abnormální reakce imunitního systému na určité látky, které nazýváme alergeny. Každé dítě reaguje na jiný alergen jinou měrou, a tak někdo nemusí alergií trpět vůbec a někoho dokáže zase naopak pěkně potrápit. Příčiny rozvoje alergie u dětí mohou být hned dvě:

 • Genetika – Genetická predispozice hraje v alergiích významnou roli. Pokud přímo vy nebo váš partner trpí nějakou alergií, je pravděpodobné, že příčinou alergie u vašeho dítěte jste vy, konkrétně váš gen, které dítě zdědilo. Není to ale pravidlo.
 • Prostředí – Na rozvoj alergie má do značné míry vliv také prostředí, v němž dítě vyrůstá. Když je dětské tělo vystaveno alergenům v raném věku, zvyšuje se riziko alergických reakcí.
Alergie u dětí je abnormální reakce imunitního systému na určité látky, které nazýváme alergeny. Každé dítě reaguje na jiný alergen jinou měrou, a tak někdo nemusí alergií trpět vůbec a někoho dokáže zase naopak pěkně potrápit.

Mohlo by vás zajímat: Druhy alergenů: S jakými alergeny se můžete setkat?

Kdy se projevuje alergie u miminek?

Alergie u novorozenců nebo batolat se může projevit různými způsoby a v různém období. Některé děti mohou být na určité látky alergické hned od narození. U jiných se alergie mohou projevit až v pozdějším období (v 6. – 12. měsíci) nebo nikdy.

Pokud žena v těhotenství minimalizuje kontakt s alergeny na minimum, minimalizuje i riziko rozvoje alergie u dětí. Kojení dítěte až do šesti měsíců zase přispívá k posílení jeho imunity a může zamezit rozvoji potravinové alergie.

Příznaky alergie u dětí: Jak poznat alergii u dětí?

Mezi alergeny, které dětský organismus dráždí nejčastěji patří pyl, plísně, roztoči, zvířecí srst, potraviny nebo sluníčko. U některých se setkáte se stejnými příznaky, jiné mají svá specifika. Pojďme si nejčastější alergie u dětí a jejich projevy představit jednotlivě.

Mohlo by vás také zajímat: Jaké jsou projevy chladové alergie?

Pylová alergie u dětí

Pylová alergie u dětí je imunitní reakce na pyly rostlin, které se šíří vzduchem hlavně v jarním a letním období. Alergická reakce se ale může projevit i na začátku podzimu. Pyly rostlin obsahují alergeny, které můžou za to, že imunitní systém některých dětí reaguje přehnaně a vede k nepříjemným příznakům. Diagnostika alergie na pyly bývá u dětí o něco obtížnější než u dospělých.

Alergii na pyl se říká také Polinóza, sezónní alergická rýma nebo senná rýma. Senná rýma je však obecné označení pro rýmu způsobenou nejrůznějšími alergeny. Kromě pylu ji mohou tedy vyvolat i roztoči, plísně nebo chlupy zvířat.

Příznaky pylové alergie u dětí

Pylová alergie u dětí je imunitní reakce na pyly rostlin, které se šíří vzduchem hlavně v jarním a letním období. Alergická reakce se ale může projevit i na začátku podzimu. Pyly rostlin obsahují alergeny, které můžou za to, že imunitní systém některých dětí reaguje přehnaně a vede k nepříjemným příznakům.

Mohlo by vás také zajímat: Jak vypadá alergický zánět spojivek a co na něj zabírá?

Co na pylovou alergii u dětí?

Kromě dodržování doporučení alergologa byste měli se svým malým alergikem omezit pobyt venku, když je ve vzduchu vysoká koncentrace pylu. Sledujte proto pylový kalendář, kde máte uvedeno, kdy a co kvete. Pokud je pobyt venku nevyhnutelný, ochraňte potomka antivirovým šátkem, respirátorem nebo rouškou, aby se mu alergie nerozjela.

Jestli jste na prevenci zapomněli a na dítě už dolehly projevy pylové alergie, pomůže vám s jejich utlumením nosní sprej. Neobsahuje žádnou chemii, působí téměř okamžitě a je 100% přírodní. Kapky Nasaleze ztělesňují přesně to, čím chcete své ratolesti pomoct.

Přečtěte si o přírodních kapkách více.

Alergie na plísně u dětí

Alergii na plísně spouští spory mikroskopických hub, které se množí ve vlhkém prostředí a šíří vzduchem. Plísně se můžou tvořit, jak v interiéru, tak exteriéru a rozhodně se nevyhýbají ani potravinám. Právě kontakt dětí s plísněmi může vyvolat řadu problémů.

Příznaky alergie na plísně u dětí

Co na alergii na plísně u dětí?

Pokud lékař u dítěte potvrdí alergii na plísně, měli byste se nejprve zaměřit na odstranění plísní z vašeho okolí. Jakmile identifikujete zdroj, který následně odstraníte, bude léčba mnohem efektivnější. Hodnotu vlhkosti byste měli neustále kontrolovat pomocí vlhkoměru a regulovat odvlhčovačem.

5 tipů, jak se zbavit plísní, najdete ZDE.

Potom, co se plísní zbavíte, doporučujeme zapojit čističku vzduchu, která odstraní ze vzduchu zasažené místnosti zbytky plísní. Možná vás zaujme také generátor ozonu ničící zárodky plísní.

Alergie na roztoče u dětí

Roztoči jsou drobní živočichové, jež nemáte šanci okem spatřit. Stejně jako plísně mají rádi vlhké prostředí, kde vyhledávají potravu. Živí se odumřelými částečky lidské kůže a prachem. Lebedí si tedy nejen, v prachu, ale také posteli a můžou nadělat nejen u dětí slušnou paseku.

Příznaky alergie na roztoče u dětí

 • Ucpaný noc,
 • rýma,
 • kašel,
 • ranní únava,
 • oteklý obličej po probuzení,
 • zánět dutin a středního ucha,
 • atopický ekzém.
Alergickou reakci u dětí mohou spustit také roztoči. Jsou to drobní živočichové, jež nemáte šanci okem spatřit. Stejně jako plísně mají rádi vlhké prostředí, kde vyhledávají potravu. Živí se odumřelými částečky lidské kůže a prachem.

Více informací o alergii na roztoče se dozvíte TADY.

Co na alergii na roztoče u dětí?

Snad vás předchozí řádky moc nevyděsili. Pokud ano, tak vás rozhodně uklidní protiroztočové lůžkoviny. Stěžejní v jejich složení je nanotkanina zabraňující shromažďování prachových roztočů, jejich alergenů, virů a bakterií ve výplni. Dle vašich potřeb si můžete vybrat antialergické polštáře a přikrývky, povlaky nebo povlečení. Z těchto 3 možností stačí zvolit pouze jednu. Míra ochrany je všude stejná.

Samozřejmě chybu neuděláte pravidelným úklidem a pořízením čističky vzduchu nebo generátoru ozonu. Zbavíte dětský pokoj nejen alergenů, virů a bakterií, ale také zápachu. Před ustláním postýlky vždy v pokoji důkladně vyvětrejte.

TIP: Jak vybrat vhodné povlečení pro alergiky?

Alergie na zvířata u dětí

Alergie na srst zvířat je u dětí takovou smutnou záležitostí. Pokaždé, když se dostanou s mazlíčkem do styku, spustí se alergická reakce. Dráždivé alergeny se nenachází jen v chlupech, ale i v kůži, slinách, potu, moči nebo výkalech.

Příznaky alergie na zvířata u dětí

Co na alergii na zvířata u dětí?

Pokud domácího mazlíčka nemáte, ale váš alergický potomek si ho moc přeje, snažte se ho nějak přemluvit, aby od svého přání upustil. Bylo by těžké dohlížet neustále na to, aby se dítě s mazlíčkem nemazlilo, nepusinkovalo a nespalo s ním v posteli. V případě, že s koupí psa nebo kočky už počítáte, pořiďte si nějaké hypoalergenní plemeno.

Dítě roste, jeho organismus se ještě pořád vyvíjí, a tak se alergie nejen na zvířecí srst může projevit později, tedy když už s vámi čtyřnohý přítel žije několik let. V tomto případě vám nejvíce pomůže čistička vzduchu s HEPA filtrem, který zachytí i ty nejmenší alergeny. Nezapomeňte se zbavit koberců a chlupatých dek, kde se chlupy zvířat rády drží.

Mohlo by vás zajímat: Jak vybrat čističku vzduchu

Potravinové alergie u dětí

U některých dětí se nedokáže tělo vypořádat s určitými potravinami. Respektive se s nimi vypořádá, ale velmi bolestivou cestou. Nejčastější příčinou potravinové alergie u dětí bývá mléko, vajíčka, arašídy a další ořechy, pšenice, ryby i mořské plody.

Příznaky potravinové alergie u dětí

 • Svědění kůže,
 • kopřivka,
 • bolest břicha,
 • průjem,
 • zvracení,
 • problémy s dýcháním,
 • otok hrtanu.

Co na potravinovou alergii u dětí?

Potravinová alergie má jediné řešení – odbornou pomoc. Lékař přesně zjistí, na jakou potravinu je vaše dítě alergické a doporučí, čím ji v jeho stravě nahradit. Pokud máte vy nebo váš partner alergii na nějakou potravinu a nejste si jistí, zda ji zdědil i váš potomek, můžete mu udělat domácí test odhalující alergii na některé druhy potravin.

Sluneční alergie u dětí

Sluneční alergie u dětí je obzvlášť nepříjemná a otravná. Už na jaře, kdy na oblohu vylézá ostré sluníčko může docházet k projevům alergie na slunce. Nadměrně citlivá dětská pokožka nezvládá své vystavení slunečním (UV) paprskům a reaguje nepřiměřeným způsobem.

Příznaky sluneční alergie u dětí

 • Svědění pokožky,
 • zarudnutí pokožky,
 • vyrážka.
Sluneční alergie u dětí je obzvlášť nepříjemná a otravná. Nadměrně citlivá dětská pokožka nezvládá své vystavení slunečním (UV) paprskům a reaguje nepřiměřeným způsobem.

Co na sluneční alergii u dětí?

Dětem s citlivou pokožkou alergickou na slunce pomáhá kromě léků opalovací krém. Jenže jaký krém dítěti poskytne dostatečnou ochranu např. u moře? Nejdůležitější je najít přírodní krém s ochranou před UVA i UVB. Aplikovat byste ho měli před každým pobytem dítěte na sluníčku, než půjde do vody i potom, co z vody vyleze.

Přečtěte si, jak vybrat ten nejlepší opalovací krém.

Alergie na léky u dětí

Také určité léky mohou u dětí vyvolat alergickou reakci. V každém případě si musíte uvědomit, že alergie na léky u dětí může být způsobena nejen léky na předpis, ale také těmi volně prodejnými.

Příznaky alergie na léky u dětí

 • Svědění kůže a vyrážka,
 • kopřivka,
 • bolest břicha,
 • zvracení,
 • průjem,
 • dušnost,
 • ve vážných případech anafylaktický šok.

Co na alergie na léky u dětí?

Jak asi tušíte, bez lékařského pohledu budete bezmocní. Kromě toho, že váš potomek nebude dostávat léky, na něž je alergický, mohou být k útlumu příznaků předepsána antihistaminika nebo kortikosteroidy. Pro svůj klid si vytvořte seznam nevhodných léků.

Alergie na hmyzí bodnutí u dětí

Velmi často se rodiče setkávají u dětí s alergií na hmyzí bodnutí. Alergickou reakci spouští jedy, které se do těla dostanou přes žihadlo. K nejčastějším pachatelům se řadí včely, vosy, sršni a výjimkou nejsou ani komáři. Někdy je bodnutí spojeno „pouze“ s mírnými obtížemi, někdy je vyžadovaná okamžitá lékařská pomoc.

Příznaky alergie na hmyzí bodnutí u dětí

 • Zarudnutí a otok v místě bodnutí,
 • svědění,
 • bolest v místě bodnutí,
 • vyrážka,
 • potíže s dýcháním,
 • v některých případech anafylaxe.

Co na alergii na hmyzí bodnutí u dětí?

U vážných případů, kdy je přivolána záchranná služba se nepřiměřená alergická reakce řeší podáním epinefrinu. Přejeme vám a vašemu potomkovi, aby záchranka nebyla potřeba a vy si vystačili s gelem určeným na hmyzí bodnutí. Nezapomeňte se hmyzu vyhýbat, dítě nastříkat repelentem a pokud není venku takové horko, tak mu obléct spíše dlouhé rukávy.

Léčba alergie u dětí

Léčba alergie u dětí se odvíjí od jednotlivých alergií. Obecně zahrnuje několik metod, které pomáhají zmírnit symptomy a zlepšit kvalitu života dítěte. Bývají předepisovány léky, jako antihistaminika, které pomáhají blokovat účinky histaminu a zmírňovat alergickou reakci. Pokud má dítě potíže s dýcháním, může mu lékař předepsat bronchodilatátor.

Jednou z nejúčinnějších metod léčby alergií u dětí je imunoterapie. Tato metoda spočívá v tom, že je dítě vystaveno alergenu. Nejprve jde o malé dávky, které se ale postupně navyšují aby se imunitní systém naučil danou látku tolerovat.

Kdy jít s dítětem na alergologii?

Pokud vy sami nebo váš partner trpíte na alergie, měli byste alergologa s dítětem navštívit co nejdříve. V tom nejlepším případě alergii u dítěte vyloučí. Pokud byste takovou kliku neměli, přijde se na alergii u dítěte včas a vy můžete začít s její adekvátní léčbou.

Jestli v rodinné historii alergika nemáte, zajděte k alergologovi s dítětem hned po projevení prvních a vás zarážejících příznaků, byť třeba v malém rozsahu. Rozhodně ale není od věci navštívit alergologa bez nějakého podnětu a jen tak pro informaci.

Jak se dělají testy na alergie u dětí?

U lékaře se můžete setkat se třemi druhy testů, které u vašeho potomka odhalí možné alergie:

 • Kožní testy s alergeny (Prick testy) – Tento typ testu se provádí na předloktí nebo zádech. Alergolog aplikuje malé množství různých alergenů na kůži a provede jemný vpich, aby alergeny pronikly pod povrch. Pokud je dítě na určitý alergen alergické, objeví se na místě vpichu zarudnutí, otok nebo začne místo svědit.
 • Intrakutánní testy – Intrakutánní testy se provádí podobně jako Prick testy. Alergeny se akorát aplikovují do hlubší vrstvy kůže. Tyto testy se používají jen v případě některých alergií, jako např. alergie na venkovní plísně.
 • Testy na specifické protilátky IgE – Jedná se o krevní testy. Měří hladinu specifických protilátek typu IgE, které jsou během alergické reakce produkovány. Výsledky těchto testů ukazují, na které alergeny je dítě alergické a jak silná jeho alergie je.
U lékaře se můžete setkat se třemi druhy testů, které odhalí možné alergie u dětí. Jde o Prick testy, Intrakutánní testy a testy na specifické protilátky IgE.

Co na alergii u dětí ještě zabírá?

Zdraví svého potomka zajistíte jedině prevencí. Nejen v souvislosti s alergiemi byste měli myslet na to, aby byl imunitní systém dítěte co nejsilnější. Dávejte jim vitamíny a minerály, hlavně vitamín C, vitamín D a zinek.

Přečtěte si, jak doplnit vitamín D.

Nezanedbávejte pravidelný úklid a větrání, ať minimalizujete množství alergenů v domácnosti na minimální minimum. Pořiďte si čističky vzduchu, odvlhčovače a protiroztočové lůžkoviny, které se na kvalitě zdraví vašeho potomka velmi pozitivně podepíšou.

Jak vybrat odvlhčovač vzduchu najdete ZDE.

Nejdůležitější je ale brát ohled na věk a vývojové potřeby dítěte. Nepodceňujte drobné příznaky a vždy raději vyhledejte odbornou pomoc. Alergie u dětí bude buď vyloučena nebo včas odhalena.

Mohlo by vás zajímat: Jak zmírnit alergie u dětí

Často kladené dotazy

Jaké jsou nejčastější projevy alergie u dětí?

Mezi nejčastější projevy alergie u dětí patří rýma, kýchání, svědění očí, kašel, potíže s dýcháním a vyrážka. Některé projevy jsou typické pro všechny alergie, jiné se zase vyskytují u určitých typů alergií. Každá alergie u dětí však vyžaduje odlišný způsob léčby.

Co dělat, když má dítě alergii?

Jakmile dítě začne vykazovat příznaky alergie, měli byste zajít co nejdříve k alergologovi. Odhalí, jaké alergeny nepřiměřenou reakci spouští a doporučí adekvátní léčbu.

Jak na alergie u dětí?

Kromě dodržování lékařem stanovené léčby, byste měli dbát také na prevenci. Rozvoji alergie u dětí předejdete pravidelným uklízením, používáním čističek vzduchu, odvlhčovačů a protiroztočových lůžkovin. Nezapomeňte také posílit jejich imunitu. Nejlepší je vitamín C, vitamín D a zinek.

Co je anafylaktický šok?

Anafylaktický šok je vážný a život ohrožující stav, ke kterému může dojít, když přijde dítě do kontaktu s alergenem, na nějž je jeho organismus extrémně citlivý. Projevuje se rychlými otoky, náhlým poklesem krevního tlaku a obtížným dýcháním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *