Jak se neudusit v létě v roušce: Co byste měli vědět

Roušky, nano roušky, antivirové šátky, výměnné nano filtry nebo respirátory? Která ochrana je nejlepší na cesty, k doktorovi nebo na každodenní nošení? V čem se budete potit při třicítkách nejméně? A na co si dát pozor? A jak se to všechno od sebe liší?

Dnes vám odpovíme na nejčastější dotazy, které na nás máte.

Jakou roušku zvolit do letního počasí

Není nic horšího než jet v bavlněné roušce autobusem, kde není klimatizace. Ty nechte doma, stejně jako jednorázové chirurgické roušky. Jakmile obyčejné chirurgické roušky zvlhnou, tak ztrácí svůj smysl.

Nejpohodlnější ochranou jsou obecně jednorázové nanovlákenné roušky. Nejenže vás chrání před viry, ale jsou také extrémně tenké a prodyšné. Jen tak vám nezvlhnou a dobře se vám bude dýchat. My v nabídce máme dva druhy nano roušek.

Nano roušky
Nano roušky, zdroj: nanospace.cz

Levnější nano rouška SpurTex výborně drží tvar, je prodyšná a vyrábí se jak ve variantě se šňůrkami, tak i s gumičkami. Záchyt virů má 84 %, což odpovídá FFP2.

Nano rouška SAFETY NANO PROTECT patří k nadstandardnímu zboží. Jedná se snad o nejtenčí roušku na trhu. Je opatřena elastickým páskem přes nos a velmi příjemnou gumičkou z hedvábí a lycry, která neškrtí. Testovanou filtrační účinnost má 99,9 %.

Výhody nano roušek

  • Ideální ochrana do letního počasí
  • Tenké, prodyšné
  • Ochrana proti virům a bakteriím 84-99 %
  • Při sterilizaci je lze použít 2-3 x

Nejekonomičtější variantou jsou nano filtry

Nano filtry jsou ekonomickou ochrany. Můžete je vkládat do podomácky vyrobených bavlněných roušek, či si je pořídit v balíčku s látkovou rouškou s kapsou.

Nano filtry
Nano filtry, Zdroj: nanospace.cz

Filtry nabízí dvě české nano firmy a to firma Spur, kde je velikost filtru 10×15 a filtr je pevnější a lze je nosit delší dobu (až 8 hodin) nebo od firmy N4H, kde je filtr velký 18×19, ale životnost filtru nižší.

V horkém letním počasím nano filtry ale příliš nedoporučujeme, protože se vkládají do látkových roušek, které nejsou tak prodyšné a dochází proto k pocení a přehřívání.

Výhody nano filtrů

  • Ekonomické
  • Možnost použití vlastní roušky
  • Nanovlákenný materiál s testovaným záchytem 84-99 %

Nejkomfortnější variantou jsou šátky

Nanovlákenné šátky jsou ideální pro každodenní použití, kdy musíte často ochranu úst a nosu nandavat a sundavat.

Antivirový šátek
Antivirový šátek, Zdroj: nanospace.cz

Šátek je pratelný a obsahuje nanovlákennou membránu s testovaným záchytem bakterií, virů, pylu a dalších submikronových částic 97 – 99,9%. Šátek je vyroben z materiálu Coolmax, který byl navržen pro oblečení do extrémních teplot. Dobře proto odvádí pot a rychle schne.

Na delší cesty autobusem či vlakem bez klimatizace během letního počasí a pobyty v neklimatizovaných prostorech doporučujeme jednorázové nano roušky.

Výhody nanovlákenného šátku

• Jednoduché používání
• Elegantní vzhled
• Materiál Coolmax
• Nanovlákenná membrána, která se používá pro respirátory FFP3
• Dobře odvádí pot a rychle schne
• Pratelné a snadno sterilizovatelné

Nejbezpečnější jsou respirátory FFP3 a ANTI-COVID

Ať už patříte do rizikové skupiny, chystáte se k lékaři, pracujete ve zdravotnictví nebo se chcete cítit bezpečně při cestování do zahraničí, respirátory jsou jasnou volbou.

Doporučujeme respirátory FFP3 či s novou certifikací přímo proti COVIDU (respirátor Covid-19). U respirátoru je vždy důležitý nízký koeficient obtoku vzduchu kolem masky tzv. „FIT FAKTOR”. My na našem eshopu nabízíme nanovlákenné respirátory značky BreaSAFE, které lze používat opakovaně a patří ke špičce na trhu.

nano respirátory
Nano respirátory, zdroj: nanospace.cz

Nemají ventilek, který bývá u respirátorů kritickým místem, a díky 3D nanovlákenné konstrukci je neskutečně prodyšný. Řada z vás nám píšete, že vybíráte produkty na případnou druhou vlnu, pokud bychom měli poradit, doporučujeme tento respirátor. Balení 3 ks vystačí jedné osobě na 4-6 týdnů.

Výhody respirátoru BreaSAFE

• Lze používat opakovaně
• Maximální dostupná ochrana
• Nanovlákenná membrána se záchytem bakterií, virů a dalších submikronových částic 97-99 %
• Bez ventilku
• Perfektní těsnění

Jaká je nejpohodlnější ochrana do městské hromadné dopravy?

Pokud trávíte delší čas v městské dopravě, která není dobře klimatizována, doporučujeme nano roušky. Ty jsou velmi tenké a dobře prodyšné. Pokud jezdíte klimatizovanými vlaky, autobusy či tramvajemi, vhodnější jsou šátky, které jsou ekonomičtější a jednodušší na používání v době, kdy není nutné venku nosit ochranu.

Co doporučujete, pokud se velmi potím?

Doporučujeme určitě nano roušky od značky SAFETY NANO PROTECT, které patří k nejtenčím rouškám na trhu. Jedná se opravdu od nadstandardní zboží.

Bohužel nemůžu používat jednorázové nano roušky vzhledem k finanční náročnosti, jaké jsou mé možnosti?

Mezi ekonomičtější varianty patří při správném používání nano filtry, respirátory a šátky. Respirátory BreaSAFE lze používat opakovaně až 1-2 týdny (takto vás vyjde 17-35 Kč / den), jsou velmi prodyšné a ochranní vás nejlépe z výše zmíněných prostředků. Nano filtry budou v letních měsících méně pohodlné, pokud je budete vkládat do bavlněných roušek s kapsou, ale vyjdou vás na 17 Kč / den.
Při správném zacházení může být velmi ekonomickou variantou i šátek. Při denním pranní vás vyjde den na 12,5-25 Kč, šátek zůstane funkční 1,5-2 měsíce, než se začnou objevovat první mikrotrhlinky v membráně a funkčnost membrány se začne snižovat. Pokud se rozhodnete jej prát 2-3x týdně a ostatní dny sterilizovat jiným způsobem, vydrží vám plně funkční i 3-4 měsíce. Pak vás vyjde jeden den na cca 6 Kč.

Patřím k rizikové skupině a často chodím k lékaři, co mi doporučíte za nejvhodnější ochranu?

Nejlepší ochranu poskytují určitě respirátory BreaSAFE, oproti rouškám a šátkům daleko lépe těsní. Pokud vám není příjemné nosit denně respirátor, na nákupy a místa s nižším rizikem používejte nano roušky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *