Jak poznám, že mám alergii?

Alergie je reakce těla na určitou potravinu nebo látku. Alergie jsou velmi časté. Předpokládá se, že někdy v životě postihnou více než 1 ze 4 lidí. Jsou zvláště časté u dětí. Některé alergie s přibývajícím věkem dítěte vymizí, i když mnohé jsou celoživotní.

U dospělých se může rozvinout alergie na věci, na které dříve alergičtí nebyli. Alergie může být nepříjemná a ovlivnit vaše každodenní aktivity, ale většina alergických reakcí je mírná a lze je do značné míry udržet pod kontrolou.

Jaké jsou projevy a příznaky alergie?

Příznaky alergické reakce se obvykle rozvinou během několika minut po vystavení něčemu, na co jste alergičtí, i když se občas mohou vyvinout postupně během několika hodin.

Přestože alergické reakce mohou být nepříjemné a bránit vašim běžným činnostem, většinou jsou mírné.

Velmi příležitostně se může objevit závažná reakce zvaná anafylaxe.

Mezi běžné příznaky alergické reakce patří:

Příznaky se liší v závislosti na tom, na co jste alergičtí a jak s tím přicházíte do kontaktu.

TIP: Alergická reakce na obličeji

Jak poznám, že mám alergii? Příznaky se liší v závislosti na tom, na co jste alergičtí a jak s tím přicházíte do kontaktu.

Mohlo by vás zajímat: Kdy je kýchání příznakem alergie?

Můžete mít například rýmu, pokud jste vystaveni pylu nebo roztočům, může se objevit vyrážka, pokud máte kožní alergii, nebo se vám udělat nevolno, když sníte něco, na co jste alergičtí.

Pokud jste vy nebo vaše dítě mohli mít na něco alergickou reakci, navštivte svého praktického lékaře. Mohou pomoci určit, zda jsou příznaky způsobeny alergií nebo jiným stavem.

Přečtěte si: Alergie na peří: příznaky a řešení.

Těžká alergická reakce (anafylaxe)

Ve vzácných případech může alergie vést k závažné alergické reakci, nazývané anafylaxe nebo anafylaktický šok, která může být život ohrožující. Postihuje celé tělo a obvykle se rozvine během několika minut.

Mezi příznaky anafylaxe patří kterýkoli z výše uvedených příznaků a také:

 • Otok hrdla a úst.
 • Potíže s dýcháním.
 • Točení hlavy, zmatek.
 • Modrá kůže nebo rty.
 • Zhroucení a ztráta vědomí.

Jaké existují alergie?

Látky vyvolávající alergické reakce se nazývají alergeny.

Mezi častější alergeny patří:

 • pyl trav a stromů – alergie na ně je známá jako senná rýma (alergická rýma)
 • roztoči (nebo-li alergie na prach a peří)
 • zvířecí srst
 • potraviny – zejména ořechy, ovoce, korýši, vejce a kravské mléko
 • kousnutí a bodnutí hmyzem
 • léky – včetně ibuprofenu, aspirinu a některých antibiotik
 • latex – používá se k výrobě některých rukavic a kondomů
 • plísně – ty mohou do vzduchu uvolňovat malé částice, které můžete vdechovat
 • chemikálie pro domácnost – včetně těch v pracích prostředcích a barvách na vlasy

Většina těchto alergenů je obecně neškodná pro lidi, kteří na ně nejsou alergičtí.

Mohlo by vás zajímat: Nejčastější alergie u dětí

Jak zjistit, že mám alergii?

Navštivte praktického lékaře, pokud si myslíte, že jste vy nebo vaše dítě mohli mít na něco alergickou reakci. Příznaky alergické reakce mohou být způsobeny i jinými stavy (například chronickou únavou).

Navštivte praktického lékaře, pokud si myslíte, že jste vy nebo vaše dítě mohli mít na něco alergickou reakci. Příznaky alergické reakce mohou být způsobeny i jinými stavy (například chronickou únavou).

Mohlo by vás zajímat: Alergie na roztoče: jak s ní bojovat?

Navštivte lékaře

Praktický lékař může pomoci určit, zda je pravděpodobné, že máte alergii. Pokud si myslí, že byste mohli mít mírnou alergii, mohou vám nabídnout radu a léčbu, která vám pomůže tento stav zvládnout. Pokud je vaše alergie obzvláště závažná nebo není jasné, na co jste alergičtí, může vás odkázat na odborníka na alergii, který vás otestuje a poradí s léčbou.

Krevní testy

Krevní testy mohou být použity místo nebo vedle kožních prick testů, které pomohou diagnostikovat běžné alergie. Odebere se vzorek vaší krve a analyzuje se na specifické protilátky produkované vaším imunitním systémem v reakci na alergen.

Patch testy

Patch testy se používají k vyšetření typu ekzému známého jako kontaktní dermatitida, který může být způsoben tím, že je vaše pokožka vystavena alergenu. Malé množství podezřelého alergenu se přidá na speciální kovové disky, které se poté na 48 hodin přilepí na kůži a sledují se reakce.

Kožní testování

Zahrnuje kápnutí kapky tekutiny na předloktí, která obsahuje látku, na kterou můžete být alergičtí. Kůže pod kapkou se pak jemně propíchne. Pokud jste na látku alergičtí, do 15 minut se objeví svědivá červená boule. Většině lidí není testování vpichem do kůže nijak zvlášť bolestivé, ale může to být trochu nepříjemné.

Kožní prick test je jedním z nejčastějších alergických testů.

Kožní prick test je jedním z nejčastějších alergických testů.

Přečtěte si: Alergie na pyly: příznaky a jak s ní bojovat.

Léky na alergie

Existuje také několik léků, které pomáhají kontrolovat příznaky alergických reakcí.

 • Antihistaminika – lze je užívat, když zaznamenáte příznaky reakce nebo před vystavením alergenu, aby se reakce zastavila.
 • Dekongestanty – tablety, kapsle, nosní spreje nebo tekutiny, které lze použít jako krátkodobou léčbu ucpaného nosu.
 • Spreje a kapky do nosu – spreje, které nejsou návykové a můžete je používat opakovaně.
 • Steroidní léky – spreje, kapky, krémy, inhalátory a tablety, které mohou pomoci snížit zarudnutí a otoky způsobené alergickou reakcí.

U některých lidí s velmi závažnými alergiemi může být doporučena léčba zvaná imunoterapie. To zahrnuje vystavení alergenu kontrolovaným způsobem po několik let, takže si na něj tělo zvykne a nereaguje na něj tak prudce.

Prevence alergie

Vyhýbejte se svým alergenům. To je velmi důležité, ale ne vždy snadné. Některým alergenům se lze snáze vyhnout než jiným. Když se alergenu nemůžete vyhnout, snažte se omezit kontakt s ním.

Pokud trpíte pylovou alergií, doporučujeme sledoval tzv. Pylový kalendář, kde můžete vidět, co přesně v jaký daný měsíc roste, tím pádem pro vás může být tento kalendář velkým pomocníkem v prevenci pylové alergie.

Pokud trpíte pylovou alergií, doporučujeme sledoval tzv. Pylový kalendář, kde můžete vidět, co přesně v jaký daný měsíc roste, tím pádem pro vás může být tento kalendář velkým pomocníkem v prevenci pylové alergie.

Mohlo by vás zajímat: Co je kombinovaná nebo-li zkřížená alergie?

Dalším skvělým pomocníkem v domácnosti je pro alergiky čistička vzduchu. Ta je navržena tak, aby čistila vzduch v místnosti zachycováním alergenů a vytlačováním filtrovaného čistého vzduchu zpět do prostoru. Většina čističek vzduchu zachycuje částice jako prach a pyl, ale nejlepší čističky odstraní částice větší než 0,3 mikronu, včetně zvířecí srsti, která je běžným spouštěčem alergie.

Máte ucpaný nos z alergie nebo nachlazení? Pomoci může výplach nosu. Do jedné nosní dírky nalijete slaný (fyziologický) roztok. Jak vám proudí nosní dutinou do druhé nosní dírky, vyplavuje hlen a alergeny. Použití fyziologického roztoku jen jednou denně může pomoci ztenčit hlen, omezit postnazální kapání a vyčistit bakterie z nosních cest.

A co pomůže jako nejlepší prevence proti roztočům? Protiroztočové povlaky na přikrývky, povlaky a matraci, protiroztočové přikrývky, polštáře, prostěradla i povlečení. Kvalitní antialergické textilní produkty s nanotkaninou vám ulehčí nejen život, ale i zlepší kvalitu spánku.

TIP: Alergie na kosmetiku: Jak poznat alergii na kosmetiku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *