Alergie na cestách: 4 tipy, jak to přežít

Chystáte se na dovolenou a přejete si, aby vás alergie na cestách nepotkala? Pak si projděte následující řádky, v nichž se věnujeme tomu, co dělat, abyste se z ničeho nic neprobudili oteklí a celí vysílení. Nebojte, prášky na alergii, po kterých oteklý obličej a rudé oči sice trochu povolí, to nejsou.

Jaké alergie mohou ovlivnit cestování?

Během cestování se můžete setkat s různými alergeny, které mohou vyvolat nepříjemné alergické reakce. Alergie na cestách má bohužel nejčastěji podobu:

Během cestování se můžete setkat s různými alergeny, které mohou vyvolat nepříjemné alergické reakce.

Příprava na cestování s alergií

Před odjezdem se podívejte na internetové stránky, průvodce nebo aplikace, které poskytují informace o alergenech ve vaší cílové destinaci. Podle toho si do kufru zabalte vše potřebné nebo své plány poupravte.

1) Správné ubytování

Každý pátý člověk je alergik, ale hotely stále ne vždy dokáží hostům-alergikům dopřát antialergické pokoje.

Pokud jste alergičtí na prach, vybírejte si pokoje bez koberců a s minimem textilu. Do hotelu zavolejte a zeptejte se na možnosti pro alergiky. Požádejte je o vyprání všech lůžkovin včetně peřin a polštářů (přikrývky, polštáře se neperou po každém hostu).

Pokud jste alergičtí na prach, vybírejte si pokoje bez koberců a s minimem textilu. Do hotelu zavolejte a zeptejte se na možnosti pro alergiky. Požádejte je o vyprání všech lůžkovin včetně peřin a polštářů (přikrývky, polštáře se neperou po každém hostu).

Pokud máte alergii na určité potraviny, zjistěte si, jaké pokrmy se v daném ubytovacím zařízení podávají a z jakých potravin se vaří. Případně si pečlivě vybírejte restaurace tak, abyste se vyhnuli potenciálním alergenům.

2) Cestovní protiroztočový povlak

Hotelů s antialergickými pokoji je minimum, není od věci si přibalit protiroztočový povlak na polštář s nanotkaninou, který zamezí nejkritičtějšímu vdechování alergenů přímo z polštáře. Na většinu polštářů postačí velikost 45×60, která je k dostání za 279 Kč.

Protiroztočové povlaky s nanotkaninou jsou lehké a lze je jednoduše přibalit do kufru. Místa opravdu moc nezaberou a při zpáteční cestě vám zbyde místo na případné suvenýrky.

Hotelů s antialergickými pokoji je minimum, není od věci si přibalit protiroztočový povlak na polštář s nanotkaninou, který zamezí nejkritičtějšímu vdechování alergenů přímo z polštáře.

3)  Ochranné prostředky

Ať už se potýkáte s alergií na roztoče či pyl, rozhodně není od věci s sebou vzít i další ochranné prostředky. Používejte respirátory, roušky nebo šátky, které poskytnou lidskému organismu ochranu nejen před alergeny, ale také viry, bakteriemi, smogem a chemikáliemi.

4) Místní podmínky a znečištění vzduchu

Před venkovními zážitky se informujte o aktuálním stavu alergenů ve vzduchu. Mnoho místních informačních zdrojů poskytuje informace o aktuální hladině pylu nebo kvalitě vzduchu, což vám umožní přizpůsobit své plány a alergie na cestách nebude vítána.

Jak reagovat na alergickou reakci na dovolené?

I přes všechna preventivní opatření se může stát, že se alergie na cestách přeci jen projeví. Zde je několik kroků, na něž byste měli dbát:

Příznaky alergie na dovolené

Pozorujte, zda se u vás neprojevuje alergická reakce, která může mít podobu svědění, otoků, vyrážky, dušnosti, zvracení nebo závratí. Pokud se některé z těchto příznaků objeví, jedná se pravděpodobně o alergickou reakci.

Pozorujte, zda se u vás neprojevuje alergická reakce, která může mít podobu svědění, otoků, vyrážky, dušnosti, zvracení nebo závratí.

Alergie se projevila: Co dělat?

V případě mírné alergické reakce, jako je svědění nebo mírný otok se řiďte doporučeními svého lékaře. Pokud příznaky přetrvávají nebo se zhoršují, vyhledejte lékařskou pomoc.

Cestování s alergií může být velmi náročné, ale dostatečnou přípravou a dodržováním výše uvedených tipů můžete riziko vzniku alergických reakcí minimalizovat a dovolenou si užít v plné míře.

Často kladené dotazy

Co dělat, když zažiji alergickou reakci na potraviny v restauraci?

Pokud se u vás projeví alergická reakce, informujte personál, který vás nasměruje k nejbližšímu lékaři. Obecně je lepší informovat o vašich alergiích personál před objednáním a požádat je, aby vám připravili jídlo bez alergenů.

Může alergie ovlivnit cestování letadlem?

Pokud trpíte silnou alergií, může cestování letadlem představovat vyšší riziko než je tomu při cestování pozemní komunikací. Konzultujte proto cestu letadlem se svým alergologem.

Co dělat, když jsem v zahraničí a potřebuji lékařskou pomoc kvůli alergické reakci?

Zeptejte se personálu hotelu nebo místních. Vždy je ale lepší poznamenat si kontaktní údaje na místní zdravotnická zařízení a pojišťovnu ještě před odjezdem, abyste v případě potřeby mohli lékařskou pomoc vyhledat okamžitě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *