Alergie na podzim: Proč stále kýchám?

Pokud si i po pylové sezóně říkáte, proč stále kýchám, máme pro vysvětlení. Spouštěče alergických reakcí jsou na podzim odlišné, ale způsobují stejné symptomy jako jarní a letní alergie. V následujícím článku se podrobněji podíváme na to, proč vás trápí alergie na podzim.

Co způsobuje podzimní alergie?

Největším spouštěčem alergií jsou rostliny z rodu Ambrosia, které začínají uvolňovat pyl při prvních chladnějších nocích v srpnu, ale jejich sezóna může trvat až do září či října. 75 % lidí, kteří mají alergie na jarní pyly bývají alergičtí i na tyto rostliny.

I když zmiňované rostliny nerostou v naší blízkosti, jejich pyly můžou cestovat vzduchem až stovky kilometrů daleko. Lidem, kteří jsou alergičtí na rostliny z rodu Ambrosia, můžou způsobovat problémy i některé druhy ovoce a zeleniny, například banány, melouny nebo okurky.

Lidem, kteří jsou alergičtí na rostliny z rodu Ambrosia, můžou způsobovat problémy i některé druhy ovoce a zeleniny, například banány, melouny nebo okurky.

Plísně představují další spouštěče podzimní alergie. Plísně se můžou nacházet v koupelně či suterénu, ale i v dalších vlhčím místech vašich domovů. Mohou se objevovat i venku, například na haldách mokrých listů. Plísně nalezneme také v potravinách, i když alergie na ně je spíše vzácná. Pokud máme doma plesnivou papriku, měla by celá skončit v bio odpadu, protože plíseň obalila celou papriku, i když je před našim zrakem skrytá.

Nezapomeňme na prachové roztoče. Při prvním zapnutí topení se dostávají do vzduchu a bývají častou příčinou alergie na prach. Roztoči mohou vést také ke vzniku atopického ekzému, který se projevuje zarudnutou a svědící pokožkou na obličeji, pod vlasy a v záhybech končetin (loketní a podkolenní jamky, zápěstí). Jak se nejlépe proti roztočům chránit, najdete tady.

Jaké jsou symptomy alergie na podzim?

Příznaky alergie se samozřejmě mohou u každého z nás lišit. K nejčastějším projevům ale patří:

  • Rýma – Jedním z nejběžnějších příznaků podzimní alergie je rýma a ucpaný nos. Lidé trpící alergickou rýmou mají často přetížený nosní průduch, který způsobuje potíže při dýchání.
  • Slzení – Dalším častým příznakem podzimní alergie je svědění a slzení očí. Kvůli alergické reakci na pyly nebo plísně, mohou být oči podrážděné, zarudlé a svědit.
  • Neustálé Kýchání – Podzimní alergie mohou také vyvolávat časté kýchání nebo kašel. Alergeny ve vzduchu dráždí nosní sliznici a dýchací cesty, což způsobuje reflex kýchání či kašle.
  • Kruhy pod očima – Kvůli ucpanému nosu nebo svědění očí, můžete trpět nespavostí, únavou a podrážděností. Neustálý boj s alergickou reakcí může vyčerpávat a ovlivnit tak celkovou duševní pohodu.
  • Svědění kůže.
Proč stále kýchám? Vysvětlením je podzimní alergie, která se nemusí projevovat pouze kýcháním.

Jak předcházet alergickým reakcím?

Vaše první kroky by měly vést do ordinace alergologa, kde se dozvíte správnou diagnózu. Alergolog provede důkladnou anamnézu a může také provést kožní testy, které identifikují alergeny, na které jste citliví. Správná diagnóza vám umožní lépe porozumět vašim příznakům a zvolit vhodnou léčbu.

Návštěva alergologa vám přinese odpověď na otázku: "Proč stále kýchám?"

V období, kdy je ve vzduchu nejvíce pylu (většinou ráno a v poledne), bude pro vás lepší pobývat uvnitř a pozavírat okna.

Předtím, než zapnete poprvé topení před sezónou, vyčistěte filtry a ventily. Kousky plísní a alergenů můžou uvíznout v průduchu přes léto a mohou naplnit vzduch, jakmile spustíte topení.

Podzimní alergie u dětí

Podzimní alergie se mohou objevit i u dětí. Je proto důležité pečlivě sledovat, zda se u nich neprojevují výše uvedené příznaky a případně opět navštívit pediatra nebo alergologa.

Přečtěte si, jak dále můžete bojovat s alergií u dětí.

Podzimní alergie mohou být velmi nepříjemné, ale pokud se zahrnete důkladnou péčí, nebude vám v tomto barevném období dělat doprovod neustálé kýchání a rýma. Pozorujte, v jaké míře se u vás příznaky projevují a pokud se obtíže zhoršují poraďte se o řešení se svým lékařem nebo alergologem.

TIP: Jarní alergie

Často kladené dotazy:

Jaké jsou podzimní alergeny?

Podzimní alergeny mohou zahrnovat pyl z trav, plísně a některé druhy plevele. Pokud bychom měli být konkrétnější, jedná se především o Ambrosie, břízu a plísně, nacházející se ve vlhkém listí.

Kdy kvetou abrózie?

Ambrosie je rostlina, která kvete na konci léta a na podzim, obvykle od srpna do října. Toto období je typické vysokou koncentrací pylu této rostliny v ovzduší. Ambrosie je jedním z nejčastějších alergenů, který u citlivých jedinců způsobuje alergické reakce.

Jak poznat alergii na pyl?

Alergie na pyl se často projevuje svěděním očí, slzení, kýcháním, rýmou a zhoršením astmatu. Tyto příznaky se objevují obvykle v době, kdy je v ovzduší vysoké množství pylu z rostlin. Pokud máte podezření, že trpíte alergií na pyl, je dobré navštívit lékaře, který alergii přesněji diagnostikuje a navrhne vhodnou léčbu.

Kdy kvete pelyněk?

Pelyněk (Artemisia vulgaris) kvete obvykle v létě, konkrétně mezi červencem a zářím. Je to rostlina, která je často považována za alergen, a její pyl může způsobovat alergické reakce

Může alergie zmizet?

Alergie se mohou kombinovat, mizet a znovu se projevovat. Tento cyklus se nazývá alergický pochod.

Mám alergii nebo nachlazení?

Často je obtížné rozlišit alergii od nachlazení, protože některé příznaky mohou být podobné. Obecně platí, že alergie se projevuje opakovaně a dlouhodobě, zatímco nachlazení obvykle trvá jen několik dní. Pokud trpíte opakujícími se příznaky, jako jsou svědění očí, kýchání a rýma, pravděpodobně máte alergii.

Kdy odezní alergická reakce?

Doba trvání alergické reakce se může lišit v závislosti na konkrétní alergii a individuální reakci organismu. Obecně platí, že příznaky alergie mohou trvat od několika hodin až po několik dní. Při správném léčení a vyhýbání se alergenům se příznaky obvykle postupně zlepšují. Avšak pokud jste nadále vystaveni alergenu, příznaky se mohou zhoršovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *