Senná rýma: Jak poznat alergickou rýmu?

Se sennou neboli alergickou rýmou se potýkají miliony lidí po celém světě. Často si ji ale pletou s klasickou rýmou, a proto ji nevěnují zvláštní pozornost nebo volí špatnou léčbu. Výsledkem pak bývá celoroční senná rýma. Abyste se s alergickou rýmou nemuseli trápit všech 365 dní, prozradíme vám, jak ji poznat a co na ni pomáhá.

Co je senná rýma?

Senná rýma nazývaná také jako alergická rýma představuje imunitní reakci těla na určité látky – alergeny. Skupinu alergenů zastupuje pyl rostlin, prachoví roztoči, zvířecí srst, plísně a spousta dalších. Když se člověk dostane s některým z alergenů do kontaktu, jeho imunitní systém reaguje tak, aby tělo co nejrychleji těchto látek zbavil. Bohužel se to neobejde bez nepříjemností.

Alergická rýma nazývaná také jako senná rýma představuje imunitní reakci těla na určité látky – alergeny. Skupinu alergenů zastupuje pyl rostlin, prachoví roztoči, zvířecí srst, plísně a spousta dalších.

TIP: Jarní alergie

Příčiny alergické rýmy

Alergickou rýmu nezpůsobuje jen život v prostředí s vysokým výskytem alergenů. Existují dva další faktory, které mohou zvyšovat riziko vzniku alergické rýmy:

  • Genetika – Pokud vaši rodiče trpí na alergie, je vysoká pravděpodobnost, že tento problém zdědíte. Stejně tak ho může někdo zdědit po vás.
  • Znečištěné ovzduší – Velkou roli hraje také kvalita ovzduší. Pokud je vzduch znečištěný škodlivými látkami, senná rýma a její příznaky se mohou výrazně zhoršit.

Přečtěte si, v čem se liší rýma od alergie.

Jak se pozná alergická rýma?

Příznaky alergické rýmy mohou mít různou podobu s různou intenzitou. Mezi ty nejběžnější příznaky senné rýmy patří:

Alergeny způsobují podráždění nosní sliznice, což vede především k častému kýchání a vodnaté rýmě. Pro tu je specifický nezabarvený výtok z nosu. Pokud by byl hlen hustý žlutý nebo zelený, nejedná se o alergickou rýmu, ale o tu klasickou.

Mezi ty nejběžnější příznaky senné rýmy patří kýchání a vodnatá rýma, svědění v nosu, ústech i krku, ucpaný nos, slzení a svědění očí, bolest uší a hlavy, celková únava.

Senná rýma se dělí na sezónní a celoroční. Sezónní alergická rýma vás může postihnout především v období od května do července v tzv. pylové sezóně. Celoroční alergická rýma trvá, jak naznačuje název, celý rok. Její příčinou nebývají jen pyly, a proto se objevuje alergická rýma také v zimě.

Mohlo by vás zajímat: Pylový zpravodaj

Alergická rýma: léčba

Pokud máte podezření na alergickou rýmu, udělejte si test na alergie. Z pohodlí domova velmi rychle a jednoduše zjistíte, zda se mýlíte či nikoliv. Pokud test potvrdí alergickou přecitlivělost, měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Lékař provede další alergické testy, které určí, na co přesně jste alergičtí.

V současné době máte k dispozici nepřeberné množství léků, které pomáhají s léčbou alergické rýmy. Mezi nejběžnější patří antihistaminika blokující účinky Histaminu. Histamin je látka v našem těle, která právě při nadměrné produkci stojí za vznikem alergických reakcí.

Dalším účinným prostředkem na to, jak se zbavit alergické rýmy, jsou kortikosteroidy. Snižují zánět nosní sliznice a pomáhají ulevit od ucpaného nosu. Můžete je užívat ve formě tablet, sprejů do nosu nebo kapek do očí.

Dalším účinným prostředkem na to, jak se zbavit alergické rýmy, jsou kortikosteroidy. Snižují zánět nosní sliznice a pomáhají ulevit od ucpaného nosu. Můžete je užívat ve formě tablet, sprejů do nosu nebo kapek do očí.

Přečtěte si, jak vybrat sprej do nosu.

Lidem se silnou alergickou rýmou může být doporučena imunoterapie. Cíl imunoterapie spočívá ve vytvoření imunitní tolerance vůči alergenu. Pacient je vystaven nejprve malému množství alergenu, na který odpovídá alergicky. Podávaná dávka alergenu se postupně zvyšuje. Tělo si na jeho přítomnost zvykne a reaguje méně intenzivně.

Co na alergickou rýmu pomáhá?

Průběh alergické rýmy neovlivníte jen návštěvou lékařské ordinace, ale také svým následným chováním. Asi vás nepřekvapí, že byste měli kontakt s alergeny omezit na úplné minimum. Sledujte pylový kalendář a v období, kdy je ve vzduchu velké množství pylu se vyhněte procházkám na rozkvetlé louce.

Máme pochopení pro to, že když máte malé děti, tak procházky ze svého programu úplně vyřadit nechcete. V takovém případě bude nejlepší vzít si při pobytu venku roušku, respirátor nebo nano šátek a před alergeny se ochránit. To samé platí třeba při sekání trávy.

Po příchodu domů si důkladně myjte ruce a krátce vyvětrejte. Zapamatujte si, že senná rýma a dlouhodobé větrání nejdou k sobě. Už takhle máte v domácnosti pravděpodobně spoustu alergenů a okno otevřené celý den jejich počet jen zvýší.

Množství alergenů v domácnosti snížit pomocí čističky vzduchu. Mimo alergenů si poradí také s bakteriemi, viry, pachy i plyny. Senná rýma pak bude mít mnohem mírnější průběh.

Nechtěli jsme vás předchozími řádky vyděsit. Množství alergenů v domácnosti sice vysoké je, ale lze ho rapidním způsobem snížit pomocí čističky vzduchu. Mimo alergenů si poradí také s bakteriemi, viry, pachy i plyny.

Není žádným novým zjištěním, že se alergická rýma v noci zhoršuje. Důvodem jsou roztoči, které máme v posteli zkrátka všichni. Naštěstí byly vyvinuté protiroztočové lůžkoviny, jejichž úkolem je roztoče zabít a zabránit jejich množení.

TIP: Jak se zbavit roztočů.

V boji se sennou rýmou mějte na paměti nejen pečlivě uklizenou domácnost, ale také pravidelnou hygienu nosu. Pořiďte si kapky na alergickou rýmu společně s konvičkou určenou na výplach nosu. Výplachem dojde ke zvlhčení vysušené nosní sliznice. Účinně tak z nosu odstraníte pyly i prach a senná rýma vás už trápit nebude.

Mohlo by vás zajímat: 6 tipů, jak se zbavit rýmy

Alergická rýma u dětí

Senná rýma u dětí patří stejně jako u dospělých k častým problémům. Projevuje se nejen kýcháním, vodnatou rýmou, svěděním nosu a očí, ale také navíc kašlem. Odlišení alergické rýmy od nachlazení tak bývá u dětí mnohem obtížnější.

Zde se rozhodně vyplatí neotálet, navštívit lékaře a informovat ho o vašem podezření. Kromě dodržování lékařem doporučené léčby, byste měli svou domácnost vybavit již uvedenou čističkou vzduchu, ať senná rýma u vašeho potomka co nejdříve odezní.

Mohlo by vás zajímat: 7 tipů, jak zmírnit alergie u dětí

Často kladené dotazy

Jak se zbavit alergické rýmy?

Určitě navštivte lékaře, který určí, jaký alergen rýmu způsobuje a navrhne vhodnou léčbu. Dbejte na pravidelný úklid. S odstraněním alergenů v domácnosti vám pomohou čističky vzduchu. Silní alergici by měli při pobytu venku, obzvlášť v období pylové sezóny, nosit roušku, respirátor nebo nano šátek.

Je alergická rýma nakažlivá?

Ne, alergická neboli senná rýma není nakažlivá. Jedná se o reakci imunitního systému na určité látky v prostředí. Senná rýma se nepřenáší pomocí kapének. Lze ji ale zdědit po některém z rodičů popř. ji předat svým potomkům.

Jak na alergickou rýmu?

Zlepšit průběh alergické rýmy je možné nárazovým větráním, používáním čističky vzduchu, protiroztočových lůžkovin a užíváním kapek na alergickou rýmu.

Co na alergickou rýmu u dětí?

Kromě lékařem doporučené léčby můžete průběh alergické rýmy u dětí zmírnit ještě pomocí čističek vzduchu a převlečení postele do protiroztočových lůžkovin.

Jak dlouho může trvat alergická rýma?

Senná rýma se dělí na sezónní a celoroční alergickou rýmu. Sezónní se projevuje v období pylové sezóny (od května do srpna). Pokud alergickou rýmu včas odhalíte a omezíte kontakt s alergeny na minimum, může rýma odeznít velice brzy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *