Jak co nejlépe pečovat o dítě s alergií? Základem je udržování domácnosti bez prachu a roztočů. Zde je 7 tipů, co udělat pro zdraví dítěte.
1) Častý úklid
Nezbytností při péči o alergické dítě je čistá domácnost, pravidelné uklízení, především odstraňování prachu.
2) Postel bez roztočů
Nejdůležitější z pokoje je postýlka, místo, kde si dítě po celém dnu odpočine. V nechráněné matraci žije až 2 miliony roztočů, až 10 % z hmotnosti z nechráněné přikrývky a polštáře je prach. Roztoči dokáží kolonizovat lůžko do plné výše už po půl roce. Pokud je postýlka plná roztočů, dítě se probouzí nevyspalé a podrážděné. Postel dítěte vybavte protiroztočovými povlaky s nanotkaninou či protiroztočovým pošltářem a přikrývkou s nanotkaninou. Nanotkanina jako jediná dokáže bránit shromažďování roztočů uvnitř lůžkovin. Matraci po zakoupení řádně vyluxujte a povlékněte protiroztočovým povlakem či prostěradlem z nanobavlny.
3) Odstraňte přebytečné textilie
V dětském pokojíku by neměl být koberec, ve kterém roztoči přežívají a ani při důkladném luxování se jich nezbavíte. Na hraní mu dávejte raději dečku, kterou můžete jednou za týden vyprat. Při silnější alergii odstraňte i závěsy. Snažte se omezovat i dalších textilie,na kterých se pouze usazuje prach.
4) Jaké zvíře pro alergika?
Často se doporučuje nemít zvířata, ale na kočíčí i psí alergeny si na rozdíl od roztočů dokáže zvyknout, když je jim vystavováno od dětství. Vhodnější je ale určitě pejsek, který nelíná (např. pudl).
5) Vlhkost vzduchu
Dodržujte správnou vlhkost v rozmezí 35-50 % a teplotu do 22°C. Roztočům se hojně daří ve vlhkosti nad 50 % a teplotách nad 22 °C.
6) Plísně
Odstraňte z bytu plísně a zamezte jejich dalšímu vzniku.
7) Vzduch
Pokud používáte čističky vzduchu, nezapomeňte nejdříve pořádně vyvětrat, pak zavřít okna a dveře. Čistička totiž pouze pročišťuje vzduch, nevyrábí kyslík. Pokud nebudete větrat, bude se vám v bytě hromadit oxid uhličitý. Na čistění vzduchu jsou vhodnější fotokatalytické nátěry s nanočásticemi TiO2, které čistí vzduch od alergenů, zápachu, ale i bakterií, a zároveň chrání zdi před plísněmi. Navíc zdi pak zůstávají až 10 let sněhově bílé.