7 tipů, jak zmírnit alergie u dětí

Jak bojovat proti alergii u dětí? Na začátku je potřeba zmínit, že predispozice k alergiím je dědičná a celoživotní, takže nad alergií u dětí není možné úplně zvítězit. Existuje ale několik způsobů, kterými lze alergie značně oslabit. Základem je udržování domácnosti bez prachu a roztočů. V následujících řádcích se dozvíte, co vše udělat pro zdraví dítěte.

Jak se pozná alergie u dětí?

Příznaky alergie u dětí se mohou lišit v závislosti na typu alergenu a reakci imunitního systému. Zde jsou některé z nejčastějších příznaků, na které byste si jako rodiče měli dávat u svých dětí pozor:

  • Vyrážky a ekzémy na kůži.
  • Průjmy a přítomnost krve ve stolici.
  • Ztráta hmotnosti.
  • Zvracení po jídle.
  • Otoky.
  • Dlouhodobá rýma a kašel.
  • Častá nemocnost.
  • Pískot na průduškách.
  • Noční či ponámahový kašel a dušnost.
  • Ucpaný nos a kýchání.
  • Časté záněty spojivek.
  • Větší otok či nadměrné svědění po poštípání hmyzem nebo po požití léků.

Pokud se u vašeho potomka projevuje některý z těchto příznaků, může být známkou alergie a je důležité vyhledat odbornou pomoc. Alergolog vám pomůže s diagnostikou i léčbou alergie.

Příznaky alergie u dětí se mohou lišit v závislosti na typu alergenu a reakci imunitního systému. V tomto článku si povíme, jak bojovat proti alergii u dětí.

Přečtěte si více o nejčastějších alergií u dětí.

Co pomáhá na alergii u dětí?

Mimo doporučení dětského lékaře či alergologa, byste se měli řídit i následujícími tipy, jež mohou zmírnit průběh alergií u dětí.

1) Častý úklid

Nezbytností při péči o alergické dítě je čistá domácnost. Pravidelný úklid by neměl být jen o zametání, vysávání nebo vytírání, ale především o odstraňování prachu.

2) Postel bez roztočů

Nejdůležitější z pokoje je postýlka, místo, kde si dítě po celém dnu odpočine. V nechráněné matraci žije až 2 miliony roztočů, až 10 % z hmotnosti z nechráněné přikrývky a polštáře je prach. Roztoči dokáží kolonizovat lůžko do plné výše už po půl roce. Pokud je postýlka plná roztočů, dítě se probouzí nevyspalé a podrážděné. Postel dítěte vybavte protiroztočovými povlaky s nanotkaninou či protiroztočovým pošltářem a přikrývkou s nanotkaninou. Nanotkanina jako jediná dokáže bránit shromažďování roztočů uvnitř lůžkovin. Matraci po zakoupení řádně vyluxujte a povlékněte protiroztočovým povlakem či prostěradlem z nanobavlny.

3) Odstraňte přebytečné textilie

V dětském pokojíku by neměl být koberec, ve kterém roztoči přežívají a ani při důkladném luxování se jich nezbavíte. Na hraní mu dávejte raději dečku, kterou můžete jednou za týden vyprat. Při silnější alergii odstraňte i závěsy. Snažte se omezovat i dalších textilie, na kterých se pouze usazuje prach.

4) Jaké zvíře je vhodné pro alergiky?

Často se doporučuje nemít zvířata, ale na kočičí i psí alergeny si na rozdíl od roztočů dokáže zvyknout, když je jim vystavováno od dětství. Vhodnější je ale určitě kočička nebo pejsek, který nelíná. Ideální volbu představuje např. pudl.

Jaké zvíře je vhodné pro alergiky? Vhodnější je určitě kočička nebo pejsek, který nelíná. Ideální volbu představuje např. pudl.

5) Vlhkost vzduchu

Dodržujte správnou vlhkost v rozmezí 35-50 % a teplotu do 22°C. Roztočům se hojně daří ve vlhkosti nad 50 % a teplotách nad 22 °C. Vzduch můžete doma upravovat pomocí nejrůznějších zvlhčovačů nebo odvlhčovačů.

6) Plísně

Odstraňte z bytu plísně a zamezte jejich dalšímu vzniku. Nejčastěji se objevují v koupelně ve spárách u sprchy či vany, kuchyni, zkrátka všude, kde je vlhko. Snižovat vlhkost pomáhají odvlhčovače vzduchu, v nichž se sráží vlhkost a voda se sbírá do nádržky.

7) Vzduch

Pokud používáte čističky vzduchu, nezapomeňte nejdříve pořádně vyvětrat, pak zavřít okna a dveře. Čistička totiž pouze pročišťuje vzduch, nevyrábí kyslík. Pokud nebudete větrat, bude se vám v bytě hromadit oxid uhličitý. Na čistění vzduchu jsou vhodnější fotokatalytické nátěry s nanočásticemi TiO2, které čistí vzduch od alergenů, zápachu, ale i bakterií, a zároveň chrání zdi před plísněmi. Navíc zdi pak zůstávají až 10 let sněhově bílé.

Alergie u dětí a miminek se mohou v průběhu života kombinovat, mizet a znovu se projevovat. Proto je důležité, abyste u svých dětí nezanedbávali příznaky alergie, včas reagovali na jakékoli nové alergické reakce a včas vyhledali odbornou pomoc a léčbu.

Mohlo by vás také zajímat: Jak se pozná alergie na lepek u dětí?

Často kladené dotazy:

V kolika letech se projevuje alergie?

Alergie se mohou projevit v různých fázích života. Některé alergie, jako je alergie na potraviny, se mohou objevit již v kojeneckém věku. Alergie na peří nebo prachové roztoče se často projevují během dětství. Alergie na pyl a některé další alergie se mohou objevit jak v raném dětství, tak později v průběhu dospívání.

Jaké jsou nejčastější alergie u dětí?

Mezi nejčastější alergie u dětí patří alergie na potraviny (např. mléko, vajíčka, arašídy), alergie na peří a prachové roztoče, alergická rýma (senná rýma) a astma. Tyto alergie se mohou lišit v závislosti na regionu a dalších individuálních faktorech.

Jak se projevuje kopřivka u dětí?

Kopřivka je alergická reakce kůže, která se projevuje jako svědivá vyrážka ve tvaru pupenů nebo puchýřů. U dětí má kopřivka často podobu reakce na alergeny, jako jsou potraviny, léky nebo bodnutí hmyzem. Vyrážka může být různého tvaru a velikosti a šířit se různě po těle. Doprovázející příznaky mohou zahrnovat svědění, otoky rtů nebo očních víček.

Jak poznat alergii na pyl u dětí?

Příznaky alergie na pyl u dětí se mohou projevovat svěděním očí, slzením, častým kýcháním, rýmou a zhoršením astmatu. Tyto příznaky se obvykle objevují v období, kdy je v ovzduší vysoká koncentrace pylu z rostlin. Pokud máte podezření, že vaše dítě trpí alergií na pyl, je dobré zajít k lékaři.

Co na alergie u dětí?

Léčba alergií u dětí se může lišit v závislosti na konkrétní alergii a závažnosti příznaků. Vždy byste měli léčbu konzultovat s lékařem či pediatrem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *