Kapky do nosu: Jak fungují a jaké jsou nejlepší?

Koho trápí ucpaný nos nebo mu naopak z nosu pořád teče, sahá pravděpodobně nejprve po kapkách do nosu. Na trhu se setkáte s nepřeberným množstvím produktů, mezi nimiž není úplně jednoduché vybrat si ten, který bude opravdu fungovat. Je tu pro vás ale náš článek, kde vám představíme, jak kapky do nosu fungují a podle čeho vybrat ty nejlepší.

Druhy kapek do nosu

Existují různé druhy kapek do nosu a ne všechny lze použít univerzálně čili na jakoukoliv příčinu rýmy. Rozlišujeme:

 • Vazokonstrikční kapky – Tyto kapky nebo spreje do nosu mají vazokonstrikční účinky, což znamená, že obsahují látky, které zužují cévy a snižují otok nosní sliznice. Používají se k léčbě příznaků nachlazení i alergií.
 • Kapky do nosu na alergii – Sprej do nosu na alergii tvoří látky, které působí proti alergickým reakcím a snižují otok spojený s alergií. Produkty mohou obsahovat antihistaminika nebo kortikosteroidy.
 • Hydratační kapky – Hydratační kapky do nosu zajišťují hydrataci nosní sliznice čili bojují proti suchosti. Mohou obsahovat fyziologický roztok nebo jiné hydratační látky.
 • Antibiotické kapky do nosu – Atb kapky do nosu jsou určeny k léčbě bakteriální infekce v nose. Obsahují antibiotika nebo antiseptika. V České republice není možné koupit antibiotické kapky do nosu bez předpisu.
 • Homeopatické kapky – Homeopatické kapky do nosu představují alternativní formu léčby rýmy. Přípravky se skládají z velmi ředěných tzv. potencovaných látek.
 • Přírodní kapky do nosu – Přírodní kapky do nosu jsou produkty vyrobené z přírodních a bylinných složek, které jsou navrženy k podpoře zdraví nosní sliznice a zmírnění příznaků rýmy.
Existují různé druhy kapek do nosu a ne všechny lze použít univerzálně čili na jakoukoliv příčinu rýmy.

Jak fungují kapky do nosu?

Ať už si vyberte jakýkoliv typ kapek do nosu, všechny mají společný cíl, a to zmírnit otok nosní sliznice. Další účinky už se u jednotlivých druhů liší. Mohou vám pomoci s rozpuštěním hlenu, vyčištěním nosní sliznice od alergenů, s jejím zvlhčením i regenerací.

Jak vybrat kapky do nosu?

Kapky do nosu musíte vybírat podle příčiny. Pokud máte problém s rozlišením virové rýmy od alergické, udělejte si domácí test na alergii. Chybu rozhodně neuděláte ani, když zaskočíte k lékaři. Potom, co budete znát příčinu svých potíží, musíte při nákupu zohlednit svůj věk a zdravotní stav.

TIP: V čem se liší rýma od alergie?

Proč si koupit přírodní kapky do nosu?

Doporučujeme prozkoumat nejprve nabídku přírodních produktů. Pokud byste totiž v případě chemických produktů zanedbali dávkování, můžete si zadělat na mnohem větší problémy než je rýma. Níže najdete pár dalších důvodů, proč používat zrovna přírodní kapky do nosu:

 • Šetrnost ke sliznici – Přírodní kapky do nosu obsahují měkčí a šetrnější složky, což ocení především jedinci s citlivější nosní sliznicí.
 • Nízký obsah chemických látek – Přírodní kapky obsahují minimální případně nulové množství chemických látek.
 • Nižší výskyt vedlejších účinků – V porovnání s některými syntetickými léky je u přírodních sprejů do nosu nižší pravděpodobnost projevu vedlejších účinků.
 • Podpora přirozené hydratace – Většina produktů na přírodní bázi obsahuje složky, které pomáhají udržovat přirozenou vlhkost nosní sliznice. To je obzvlášť důležité během období alergií.
 • Vhodné pro příznivce alternativní medicíny – Lidé, kteří preferují alternativní způsob léčby, nemusí mít z použití přírodních produktů bez chemie výčitky.
 • Podpora celkového zdraví – Ve složení některých produktů najdete přírodní složky, které mohou mít i další benefity, jako např. antioxidační nebo protizánětlivé účinky.

Přečtěte si: Přírodní kapky do nosu: Ochrana, kterou potřebujete

Jaké kapky do nosu jsou nejlepší?

Připravili jsme si pro vás seznam 4 nejlepších kapek do nosu. Zaměřili jsme se kromě složení produktů samozřejmě také na hodnocení uživatelů, kteří produkty již vyzkoušeli. Věříme, že mezi nimi najdete i vy svého favorita.

1) Nosní bariérový sprej – Nasaleze Protect 800 mg

Nasaleze Protect 800 mg je přírodní práškový sprej, který na sliznici vytváří ochrannou gelovou vrstvu, čímž ji chrání před alergeny, viry, bakteriemi, škodlivými látkami a pyly. Produkt neobsahuje žádnou chemii, je 100% přírodní, klinicky ověřený, poskytuje téměř okamžitou úlevu a nezpůsobuje žádné vedlejší účinky. Tyto kapky do nosu jsou proto vhodné jak pro těhotné a kojící ženy, tak pro děti od 3 let.

Uživatelé zároveň oceňují, že produkt mohou užívat dlouhodobě jako prevenci nachlazení, a to bez rizika. Nasaleze Protect 800 mg patří k nejúčinnějším sprejům do nosu. Zákazníci vnímají pouze jednu nevýhodu, a to cenu, jež je oproti jiným kapkám do nosu o něco vyšší.

Nasaleze Protect 800 mg neobsahuje žádnou chemii, je 100% přírodní, klinicky ověřený, poskytuje téměř okamžitou úlevu a nezpůsobuje žádné vedlejší účinky. Tyto kapky do nosu jsou proto vhodné jak pro těhotné a kojící ženy, tak pro děti od 3 let.

2) Sprej do nosu NasaMist 177 ml


Sprej do nosu NasaMist 177 ml je efektivní prostředek vhodný ke zmírnění alergické rýmy, alergického astmatu, kapání z nosu, tlaku v dutinách, překrvení nosní sliznice a dalších potíží spojených s nosní dutinou. Balení obsahuje láhev o objemu 177 ml s třemi speciálně navrženými tryskami pro děti i dospělé.

Kromě velkého rodinného balení je vyzdvihována účinnost přírodního složení produktu, které pomáhá vypořádat se s nepříjemnými příznaky především alergikům. Díky velkému množství prodaných kusů ročně se NasaMist 177 ml řadí k nejlepším kapkám do nosu na alergii na světovém trhu.

Sprej do nosu NasaMist 177 ml je efektivní prostředek vhodný ke zmírnění alergické rýmy, alergického astmatu, kapání z nosu, tlaku v dutinách, překrvení nosní sliznice a dalších potíží spojených s nosní dutinou. Balení obsahuje láhev o objemu 177 ml s třemi speciálně navrženými tryskami pro děti i dospělé.

3) Nosní bariérový sprej – Nasaleze Allergy 800 mg

Nosní bariérový sprej Nasaleze Allergy 800 mg je inovativní přírodní práškový sprej, který obsahuje hydroxypropylmethylcelulózu. Tato látka reaguje s vlhkou sliznicí, vytváří na ní gelovou ochranou vrstvu a působí jako bezbarvý, tenký filtr, který účinně zachytává vdechované škodlivé látky, alergeny a mikroorganismy.

Pokud hledáte opravdu spolehlivé kapky do nosu pro děti, pak je Nasaleze Allergy 800 mg tou správnou volbou. Vhodný je pro děti od 18 měsíců. Produkt není určen jen malým alergikům, ale i těm dospělým, včetně těhotných a kojících žen. Uživatelé doporučují užívat sprej po kýchnutí a vysmrkání, pro udržení účinnosti bariéry.

Nosní bariérový sprej Nasaleze Allergy 800 mg je inovativní přírodní práškový sprej, který obsahuje hydroxypropylmethylcelulózu. Tato látka reaguje s vlhkou sliznicí, vytváří na ní gelovou ochranou vrstvu a působí jako bezbarvý, tenký filtr, který účinně zachytává vdechované škodlivé látky, alergeny a mikroorganismy.

4) Zvlhčující sprej do nosu NasoGEL 30 ml

Zvlhčující sprej do nosu NasoGEL 30 ml je inovativní produkt, který kombinuje kyselinu hyaluronovou a aloe vera přispívající k hloubkové hydrataci dutiny nosní. Tato kombinace poskytuje rychlou úlevu od ucpaného nosu a zároveň podporuje regeneraci a hydrataci sliznice. Sprej můžete používat i jako prevenci proti chřipce a nachlazení.

Zákazníci kromě hydratačních účinků pozitivně hodnotí obsah přírodních složek a snadné i pohodlné používání spreje. Produkt se hodí na dlouhodobé používání.

Zvlhčující sprej do nosu NasoGEL 30 ml je inovativní produkt, který kombinuje kyselinu hyaluronovou a aloe vera přispívající k hloubkové hydrataci dutiny nosní. Tato kombinace poskytuje rychlou úlevu od ucpaného nosu a zároveň podporuje regeneraci a hydrataci sliznice.

Další informace o sprejích do nosu zjistíte ZDE.

Jak používat kapky do nosu?

Používání nosních kapek je jednoduché, i přesto však musíte dbát na určité věci. Začněte tím, že si důkladně umyjete ruce, abyste předešli přenosu bakterií. Pokud máte plný nos, vysmrkejte se. Když se vysmrkáte po aplikaci kapek, sníží se jejich účinnost.

Před použitím spreje do nosu si vždy přečtěte příbalový leták výrobce, protože různé typy produktů mohou mít odlišné pokyny. Otevřete lahvičku a zkontrolujte, zda je aplikátor čistý. Potom skloňte hlavu dozadu a aplikujte kapky do nosu dle pokynů v návodu. Po aplikaci na chvíli zadržte dech, aby se kapky rovnoměrně rozptýlily v nosní dutině. V nakloněné poloze vydržte asi minutu, aby se kapky do nosu stihly absorbovat.

Nepřekračujte doporučené dávkování. V případě obav nebo otázek je vždy nejlepší poradit se s lékařem, který dávkování upraví podle vašeho zdravotního stavu.

Mohlo by vás zajímat: Výplach nosu

Často kladené dotazy

Co je nejlepší na rýmu?

Na rýmu se doporučuje užívat nosní kapky obsahující solné roztoky. Tyto kapky pomáhají zvlhčit nosní sliznici a zředit hlen, což usnadňuje jeho rozpuštění. Další možností jsou antihistaminika, která mohou pomoci při alergické rýmě.

Jaké kapky na ucpaný nos?

Na ucpaný nos jsou nejúčinnější dekongesční nosní kapky, které obsahují oxymetazolin nebo xylometazolin. Tyto látky pomáhají zužovat cévy a snižují otok, což zlepšuje průchodnost nosních cest. V případě nedodržení stanoveného dávkování ale vedou k vedlejším účinkům, a proto je lepší používat přírodní kapky do nosu, u nichž žádné riziko nehrozí.

Jaké dětské kapky do nosu jsou nejlepší?

Na trhu se objevuje celá řada dětských kapek do nosu pomáhající jak při nachlazení, tak s alergiemi. Oblíbený je Nasaleze Protect 800 mg, NasaMist 177 ml, Nasaleze Allergy 800 mg a NasoGEL 30 ml. Vždy si ale na obalu nebo v příbalovém letáku přečtěte, od kolika let je produkt vhodný.

Jak kapat kapky do nosu?

Před aplikací nosních kapek si důkladně umyjte ruce. Nakloňte hlavu mírně dozadu, vložte aplikátor do nosu a aplikujte předepsaný počet kapek podle návodu výrobce nebo doporučení lékaře. Po aplikaci zůstaňte na chvíli v nakloněné poloze a zadržte dech.

Jak uvolnit nos bez spreje?

Pokud nechcete používat sprej do nosu, vyzkoušejte inhalaci páry, pijte dostatečné množství tekutin a používejte zvlhčovač s čističkou vzduchu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *