Výplachy nosu jsou stejně důležité jako čistění zubů

Téměř pro každého je už dávno samozřejmostí pravidelně si čistit zuby, lékaři však doporučují nezapomínat ani na hygienu nosu. Náš nos má důležitou funkci. Ohřívá, zvlhčuje a filtruje vzduch od nebezpečných částic, které dýcháme. A stejně jako každý filtr, i ten nosní bychom měli čistit. Obzvlášť, pokud jsme nastydlí nebo trpíme alergiemi. Je prokázáno, že se jedná o velmi efektivní prevenci viróz a skvělý způsob, jak tělu pomoci s bojem s alergickými reakcemi.

Prevence chřipek, rychlé zbavení rýmy i pomoc při alergii

Solné výplachy, tzv. laváže nosu jsou už dlouhá léta využívány ke zlepšení průchodnosti této části dýchacích cest a k prevenci chřipek a nachlazení. Zatímco na východě je hygiena nosu na stejné úrovni jako čištění zubů, výplach nosu jako součást každodenní hygieny se stal teprve v posledních letech populárním v západní Evropě a Severní Americe. Dnes je důležitou součástí prevence proti virovým a bakteriálním infekcím.

Výplachy nosu pomáhají s nepříjemnými záněty vedlejších nosních dutin a jsou vhodné při chronických rýmách a po operacích v oblasti nosu, dutin a nosohltanu. Jsou také efektivním způsobem, jak se rychleji zbavit rýmy a v boji s dlouhodobou rýmou. Navíc u alergiků dochází při výplachu nosu k odstranění alergenů, a tím ke zmírnění obtíží.

Výplachy nosu pomáhají s nepříjemnými záněty vedlejších nosních dutin a jsou vhodné při chronických rýmách a po operacích v oblasti nosu, dutin a nosohltanu.
Výplachy nosu pomáhají s nepříjemnými záněty vedlejších nosních dutin a jsou vhodné při chronických rýmách a po operacích v oblasti nosu, dutin a nosohltanu.

S čím vším může výplach nosu pomoci:

  •  Odstraní suché kousky hlenu, prachu či jiných nečistot včetně alergenů a infekčních částic, a zlepší tak mimo jiné průchodnost dýchacích cest.
  •  Zvlhčí oschlé sliznice, a dopřeje tak lepší komfort při dýchání.
  • Povzbudí činnost řasinek, jejichž funkce je důležitá pro prevenci zanesení infekce do vedlejších nosních dutin.
  •  Přispěje k uvolnění takzvané „zadní rýmy“
  • s odstraněním nosních příznaků při alergii a senné rýmě
    s odstraněním nosních příznaků při nachlazení a chřipce
    tlakem ve vedlejších dutinách a pocit ucpání nosu
  • S prevencí alergie způsobené pracovním a domácím prachem, kouřem, zvířecími chlupy, trávou, pyly, kouřením
  •  S prevencí odkapávání z nos
  • Se snížením nosních příznaků u pacientů se spánkovou apnoe léčených metodou nazální přetlakové ventilace (CPAP)
  •  Se zmírněním potíže způsobené tvorbou hustého nazálního hlenu při cystické fibróze a syndromu nepohyblivých řasinek

Čím vyplachovat

K výplachům je možné použít obyčejnou vodu, ale daleko účinnější jsou solné roztoky. Ten si můžete objednat či zakoupit v lékárně. Většinou se jedná o upravenou mořskou vodu nebo vodu minerální z vnitrozemských vrtů. Vedle roztoku určeného k průplachu nosu můžeme využít také roztoky ve formě kapiček nebo nosních sprejů.

Roztok lze připravit i doma z kuchyňské soli a pitné vody, ale zakoupený solný roztok je bezpečnější, protože zaručuje přesnou koncentraci. Při špatné koncentraci může dojít k podráždění či poškození sliznice.

Doporučujeme proto zvolit profesionální výplach nosu, který obsahuje vyvážené pH a neobsahuje žádné konzervační látky. Mezi nejpopulárnější mezi Čechy patří izotonický Proplach nosu Sinus Rinse od NeilMed. Díky snadno stlačitelné lahvi je zajištěno jednoduché a důkladné vyčistění nosních dutin od alergenů, bakterií a virů.

Jaký je správný postup pro výplach nosu?

Poplulární výplachy nosu Sinus Rinse
Poplulární výplachy nosu Sinus Rinse

Pokud si budete výplach vyrábět doma, používejte 3dcl vlažné převařené vody, do které vsypete 2,7 g kuchyňské soli. Jakmile se roztok rozpustí, můžete jej použít stejně jako ten koupený.

Přitiskněte ústí aplikátoru k nosní dírce, předkloňte se a hlavu pootočte na stranu.  Výplach nosu by neměl probíhat pod tlakem, ale samospádem, což při správné poloze hlavy minimalizuje zatékání do středouší. Aplikujte proto solný roztok do horní nosní dírky tak, aby samovolně vytékal zpět dolní dírkou. Po celou dobou dýchejte ústy.

Zbytek roztoku vysmrkejte. Pokud je to nutné, smrkejte s hlavou předkloněnou k zemi, abyste uvolnili veškerý použitý roztok. Poté můžete pokračovat ve výplachu druhé nosní dírky.

Jak často laváž provádět

Výplach nosu můžete provádět každý den jako součást běžné hygieny. Pokud máte silné alergické reakce, či jste nachlazeni, můžete používat i víckrát denně.

1 komentář

  1. Musím Vincentku ředit, pokud ji používám k výplachům nosu? Neředěná mne hodně pálí na nosní sliznici. Děkuji Rýcová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *