Výplach nosu je stejně důležitý jako čistění zubů

Téměř pro každého je už dávno samozřejmostí pravidelně si čistit zuby, lékaři však doporučují nezapomínat ani na výplach nosu. Náš nos má důležitou funkci. Ohřívá, zvlhčuje a filtruje vzduch od nebezpečných částic, které dýcháme.

A stejně jako každý filtr, i ten nosní bychom měli čistit. Obzvlášť, pokud jsme nastydlí nebo trpíme alergiemi. Je prokázáno, že se jedná o velmi efektivní prevenci viróz a skvělý způsob, jak tělu pomoci s bojem s alergickými reakcemi.

A stejně jako každý filtr, i ten nosní bychom měli čistit. Obzvlášť, pokud jsme nastydlí nebo trpíme alergiemi.

Prevence chřipky, rychlé zbavení rýmy i pomoc při alergii

Solné výplachy, tzv. laváže nosu jsou už dlouhá léta využívány ke zlepšení průchodnosti této části dýchacích cest a k prevenci chřipek a nachlazení. Zatímco na východě je hygiena nosu na stejné úrovni jako čištění zubů, výplach nosu jako součást každodenní hygieny se stal teprve v posledních letech populárním v západní Evropě a Severní Americe. Dnes je důležitou součástí prevence proti virovým a bakteriálním infekcím.

Výplachy nosu pomáhají s nepříjemnými záněty vedlejších nosních dutin a jsou vhodné při chronických rýmách a po operacích v oblasti nosu, dutin a nosohltanu. Jsou také efektivním způsobem, jak se rychleji zbavit rýmy a v boji s dlouhodobou rýmou. Navíc u alergiků dochází při výplachu nosu k odstranění alergenů, a tím ke zmírnění obtíží.

Výplachy nosu pomáhají s nepříjemnými záněty vedlejších nosních dutin a jsou vhodné při chronických rýmách a po operacích v oblasti nosu, dutin a nosohltanu.

Mohlo by vás zajímat: 6 tipů, jak se zbavit rýmy

S čím vším může výplach nosu pomoci?

 • Odstraní suché kousky hlenu, prachu či jiných nečistot včetně alergenů a infekčních částic, a zlepší tak mimo jiné průchodnost dýchacích cest.
 • Zvlhčí oschlé sliznice, a dopřeje tak lepší komfort při dýchání.
 • Povzbudí činnost řasinek, jejichž funkce je důležitá pro prevenci zanesení infekce do vedlejších nosních dutin.
 • Přispěje k uvolnění takzvané „zadní rýmy“
 • S odstraněním nosních příznaků při alergii a senné rýmě
 • S odstraněním nosních příznaků při nachlazení a chřipce
 • S tlakem ve vedlejších dutinách a pocit ucpání nosu
 • S prevencí alergie způsobené pracovním a domácím prachem, kouřem, zvířecími chlupy, trávou, pyly, kouřením
 • S prevencí odkapávání z nos
 • Se snížením nosních příznaků u pacientů se spánkovou apnoe léčených metodou nazální přetlakové ventilace (CPAP)
 • Se zmírněním potíže způsobené tvorbou hustého nazálního hlenu při cystické fibróze a syndromu nepohyblivých řasinek

Čím vyplachovat?

K výplachu nosu je možné použít obyčejnou vodu, ale daleko účinnější jsou solné roztoky. Ten si můžete objednat či zakoupit v lékárně. Většinou se jedná o upravenou mořskou vodu nebo vodu minerální z vnitrozemských vrtů. Vedle roztoku určeného k průplachu nosu můžeme využít také roztoky ve formě kapiček nebo nosních sprejů.

Roztok lze připravit i doma z kuchyňské soli a pitné vody, ale zakoupený solný roztok je bezpečnější, protože zaručuje přesnou koncentraci. Při špatné koncentraci může dojít k podráždění či poškození sliznice.

Doporučujeme proto zvolit profesionální výplach nosu, který obsahuje vyvážené pH a neobsahuje žádné konzervační látky. Mezi nejpopulárnější mezi Čechy patří izotonický Proplach nosu Sinus Rinse od NeilMed. Díky snadno stlačitelné lahvi je zajištěno jednoduché a důkladné vyčistění nosních dutin od alergenů, bakterií a virů.

Výplachy nosu pomáhají s nepříjemnými záněty vedlejších nosních dutin a jsou vhodné při chronických rýmách a po operacích v oblasti nosu, dutin a nosohltanu.

Jak na výplach nosu?

Pokud si budete výplach vyrábět doma, používejte 3dcl vlažné převařené vody, do které vsypete 2,7 g himálajské soli. Jakmile se roztok rozpustí, můžete jej použít stejně jako ten koupený.

Přitiskněte konvičku na výplach nosu k nosní dírce, předkloňte se a hlavu pootočte na stranu.  Výplach nosu by neměl probíhat pod tlakem, ale samospádem, což při správné poloze hlavy minimalizuje zatékání do středouší. Aplikujte proto solný roztok do horní nosní dírky tak, aby samovolně vytékal zpět dolní dírkou. Po celou dobou dýchejte ústy.

Zbytek roztoku vysmrkejte. Pokud je to nutné, smrkejte s hlavou předkloněnou k zemi, abyste uvolnili veškerý použitý roztok. Poté můžete pokračovat ve výplachu druhé nosní dírky.

TIP: Jak funguje konvička na rýmu a jak často ji používat?

Jak často provádět výplach nosu?

Výplach nosu můžete provádět každý den jako součást běžné hygieny. Pokud máte silné alergické reakce, či jste nachlazeni, můžete vyplachování nosu provádět i víckrát denně.

Výplach nosu je jednoduchý, bezpečný a účinný způsob, jak vaše nosní cesty udržovat zdravé. Při správném provedení a pravidelném provádění vám může vyplachování nosu přinést spoustu zdravotních výhod i celkovou pohodu.

Přečtěte si, jak fungují kapky do nosu a jaké jsou nejlepší.

Často kladené dotazy

Co je výplach nosu?

Výplach nosu je procedura, při které se do nosu zavádí tekutina (nejčastěji fyziologický roztok), aby se opláchly dutiny nosu a odstranily nečistoty, alergeny, bakterie i viry.

Kdy je vhodné provádět výplach nosu?

Výplach nosu je vhodný provádět při rýmě, nachlazení, alergiích, pocitu suchého nosu nebo při expozici alergenům, prachu či znečištěnému ovzduší. Je také užitečný pro osoby, které trpí chronickými nosními problémy nebo častými infekcemi.

Je výplach nosu bezpečný pro děti?

Ano, výplach nosu je obecně bezpečný i pro děti. Nicméně je důležité přizpůsobit postup výplachu nosu věku dítěte a zvolit přípravek určený pro děti. Před provedením výplachu nosu u dítěte je vždy dobré konzultovat se zdravotnickým pracovníkem nebo lékařem.

Jak dlouho trvá, než se dostaví účinky výplachu nosu?

Účinky výplachu nosu se mohou lišit v závislosti na konkrétní situaci a jednotlivých osobách. Většina lidí ale po výplachu nosu pociťuje okamžitou úlevu.

Může výplach nosu přinést úlevu od migrény?

Výplach nosu není primárním prostředkem pro léčbu migrény. Migréna je komplexní zdravotní problém a vyžaduje komplexní přístup k léčbě. Nicméně někteří lidé mohou mírnou úlevu od migrény po provedení výplachu nosu pocítit.

Jaké jsou možné vedlejší účinky výplachu nosu?

Vedlejší účinky výplachu nosu jsou obvykle vzácné. Pokud není postup prováděn správně, mohou však někteří lidé pocítit mírné podráždění nosu, pálení nebo dočasnou změnu čichu. V případě, že se objeví jakékoli nežádoucí účinky, je vhodné navštívit lékaře.

1 komentář

 1. Musím Vincentku ředit, pokud ji používám k výplachům nosu? Neředěná mne hodně pálí na nosní sliznici. Děkuji Rýcová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *