Důkladný úklid domácnosti: Tipy, jak se zbavit alergenů

Desinfikujete, kudy chodíte, ale pořád to není ono? Pokud chcete doma volně dýchat, je potřeba se nejprve zbavit alergenů. Pojďme se podívat, jak úklid domácnosti provést opravdu důkladně.

Zatočte s roztoči

Roztoči, respektive jejich exkrementy, jsou jedním z nejčastějších alergenů vůbec. Roznášejí se z textilií společně s prachem a dostanou se prakticky kamkoli. Pravidelně je tak potřeba nejen prát ložní prádlo, ale také vysávat matrace, aby se šíření omezilo.

Nejlepší samozřejmě bude, když matraci opatříte chráničem, který můžete bez problémů vyprat. Roztoči se také drží v kobercích. Těch se buď úplně zbavte, nebo je pravidelně vysávejte vysavačem s kvalitním filtrem, který zamezí víření prachu zpět do místnosti. Vhodné jsou například vysavače s vodním filtrem.

Dejte se do hloubkového čištení

Sedačky v obýváku, zvířecí pelíšky a koberce jsou hotový ráj alergenů. Utrum tomu uděláte hloubkovým čištěním. Zvolit můžete suché čištění, kdy aplikujete suchou pěnu, která na sebe naváže nečistoty a vše následně vysajete. Další možností je mokré čištění za pomoci vody se saponátem. V obou případech budete mít lepší, když si na to pozvete profesionály.

Úklid domácnosti by se měl skládat také z hloubkového čištění. Bude lepší, když si na něj pozvete profesionály.

Zbavte se plísní

Spory plísní jsou sice mikroskopické, ale dokáží viditelně potrápit. Doma se usazují společně s prachem, proto i pro ně platí, abyste pravidelně vysávali. K jejich omezení je potřeba hlídat potraviny, aby nezačaly plesnivět a uvolňovat spory do vzduchu. Pravidelný úklid lednice a spíže je tak nutnost.

Plísním se také daří ve vlhku. Snažte se vlhkost vzduchu udržet okolo 50 % a kontrolujte rohy, kde plísně nejčastěji začínají růst. Na plísně platí buď chemické postřiky, parní čistič (u čištění párou ale vždy počkejte, až povrch dokonale uschne) nebo tzv. chytrá houba, kterou potřete napadená místa a počkáte, až plíseň zlikviduje. Kdyby začala znovu bujet, houba se probere a zase s ní zabojuje. Takto ošetřená místa ale nesmíte natřít nebo jinak ošetřit, protože byste houbu zahubili.

Snažte se vlhkost vzduchu udržet okolo 50 % a kontrolujte rohy, kde plísně nejčastěji začínají růst.

Zbavte se pylu

Pyl ze stromů a trav vám vhání slzy do očí? V jarním období budete muset trochu přitvrdit s úklidem všech ploch. Ať už se jedná o podlahy, nábytek, nebo třeba okna, na kterých se pyl také rád drží. Volte raději mokrou cestu, kdy se méně víří prach. Až budete mýt okna, nezapomeňte také vyprat záclony a závěsy. To byste rozhodně měli dělat častěji než jen na jaře.

Úklid domácnosti jde i ekologicky

Určitě se vyplatí vyměnit klasické čisticí prostředky, které často dráždí, za šetrnější přírodní alternativu. Ve složení se vyhněte parfémům, bělidlům, konzervantům a složkám, které vám způsobují alergie.

Na trhu existuje mnoho přírodních čisticích prostředků s certifikátem ekologického zemědělství nebo ekologického designu.

Pokud si přejete používání čisticích prostředků ještě více omezit, můžete vyzkoušet některé přírodní alternativy. Například ocet je vynikajícím prostředkem na odstranění vápenných usazenin nebo mastnoty. Citronová šťáva je účinná při čištění a odstraňování nepříjemných zápachů.

Při úklidu domácnosti se snažte používat také co nejvíce přírodních pomůcek. Například mikrovláknové hadříky nebo houbičky z přírodních materiálů jsou jak šetrné k životnímu prostředí, tak účinné v boji proti nečistotám.

Mohlo by vás také zajímat: Jak vypadá alergie na prací prášek?

Jak na prevenci

Úklid domácnosti nemusí být na pořádku každého dne. Zkuste víření alergenů v bytě rovnou předcházet. Zejména na jaře oceníte v okně síťku proti pylu, není všemocná, ale množství pylu v domácnosti dramaticky sníží. Celoročně se vám pak bude lépe dýchat, pokud budete mít zapnutou čističku vzduchu. Při výběru čističky nezapomeňte zkontrolovat, jestli je dostatečně výkonná na rozlohu vašeho bytu nebo pokoje.

Důkladný úklid domácnosti je cestou k udržení čistého, zdravého a příjemného prostředí. S pomocí uvedených tipů a postupů se snadno a možná i radostí o svůj domov postaráte. Uklízejte pravidelně a nebojte se si úklid pořádně rozplánovat. Mějte na paměti, že čistá domácnost je jedním z klíčů vašeho klidu a pohody.

Přečtěte si, jak si celý úklid usnadnit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *