10 tipů, co dělat při alergii na prach 

Trápí vás alergie a nevíte, co dělat při alergii na prach? Alergie na prach je ve skutečnosti alergií na výkaly prachových roztočů a jedná se o jednu z nejrozšířenějších alergií v naší společnosti. A i když to neradi slyšíme, prachoví roztoči se nacházejí v každé domácnosti.

Bydlí v našich polštářích, přikrývkách a matracích, ale i kobercích, záclonách a gaučích. Roztoči milují tmu, vlhko a teplo a živí se odumřelými zbytky naší kůže. Rýma, kýchání, pálení očí, slzení, ekzém, dýchací problémy, kašel, zarudlá kůže. To je několik nejčastějších příznaků alergie na roztoče. Přinášíme vám několik tipů, co dělat při alergii na prach

Příznaky alergie na prach

Alergie na prach může mít různé symptomy. Tyto příznaky mohou ovlivňovat dýchací systém, kůži i oči. Následující seznam popisuje, jak se alergie na prach projevuje nejčastěji:

• Svědění v nose,
• kapání z nosu,
• svědění pokožky,
• přecitlivělá pokožka,
• rýma,
• svědivé, vodnaté nebo červené oči,
• nateklé oči, pokožka pod očima lehce zbarvená do modra,
• kašel,
• Problémy se spánkem.

Pokud máte i astma, můžete mít i další problémy:

• Bolest hrudi,
• potíže s dýcháním,
• dušnost,
• potíže při mluvení,
• těžký astmatický záchvat.

Tip: Pokud si chcete být jisti, zda máte alergii na prach, můžete si udělat domácí test na alergii, či navštivte alergologa.

Co dělat při alergii na prach a jaké má příznaky? Tyto příznaky mohou ovlivňovat dýchací systém, kůži i oči.

10 tipů, co dělat při alergii na prach

Pokud vás alergie na prach už opravdu vyčerpává, naberte poslední síly a zaměřte se na následující tipy, které váš život s alergií nemalou mírou ulehčí.

1) Nižší teplota vzduchu pomůže

Největší problém je ložnice, kde trávíte jednu třetinu dne a prakticky spíte v koloniích roztočů a v noci inhalujete jejich výkaly. Je prokázáno, že v běžné matraci je několik milionů roztočů už po dvou letech používání. Milionové kolonie jsou i v polštářích a přikrývkách.

Roztoči milují teplo, nejlepší podmínky pro jejich růst jsou mezi 22 a 26 ° C. Proto je dobré udržovat teplotu vzduchu v ložnici nižší. Navíc, nižší teplota vzduchu pomáhá i ke kvalitnějšímu spánku (doporučovaná teplota pro kvalitní spánek je 18 stupňů).

Je prokázáno, že v běžné matraci je několik milionů roztočů už po dvou letech používání. Milionové kolonie jsou i v polštářích a přikrývkách.

2) Odvlhčovač vzduchu

Pokud žijete ve vlhkém domě nebo bytě, měli byste si pořídit odvlhčovač vzduchu. Nejen, že ho můžete použít na rychlejší sušení prádla, ale především k boji proti roztočům a plísním. Roztočům se totiž nejlépe daří, když je vlhkost vzduchu mezi 60 a 80 %.

3) Roztahujte během dne rolety

Ačkoliv je absolutní tma ideální pro kvalitnější spánek, roztoči ji také milují. Proto každé ráno nezapomeňte vytáhnout rolety. Sluneční svit je totiž zabíjí.

4) Speciální lůžkoviny jsou základ

Investicí do speciálních přikrývek, polštářů a povlaků na matraci, ve kterých nemůžou roztoči žít, vyřešíte většinu problémů. Nejideálnější jsou protiroztočové lůžkoviny s nanovlákennou membránou, která funguje čistě mechanicky. Co to znamená? Nanovlákenná bariéra má tak malé otvůrky, že nepropustí ani roztoče ani jejich alergeny dovnitř polštáře, přikrývky nebo matrace. Roztoči nemohou proniknout dovnitř lůžkovin, nemůžou tam žít a množit se. Úlevu od alergických reakcí pocítíte ihned.

Investicí do speciálních přikrývek, polštářů a povlaků na matraci, ve kterých nemůžou roztoči žít, vyřešíte většinu problémů.

TIP: Recenze na rotiroztočový polštář se zipem pro alergiky od nanoSPACE

5) Čistička vzduchu nebo nátěr, který vzduch čistí

Silní alergici a astmatici by se měli pohlédnout i po způsobu, jak čistit vzduch od alergenů. My doporučujeme bezúdržbovou čističku vzduchu od české firmy Retap, či ošetření místností samočistícími nátěry. Samočistící nátěry mají výhodu v tom, že nejenže čistí vzduch od alergenů, bakterií a virů, ale také udržují stěny stále čisté. Výhoda čističek vzduchu je v tom, že fungují i v tmavých místnostech (k aktivaci nátěru je potřeba dostatek denního světla) a jsou mobilní.

6) Vysavač s HEPA filtrem

Nemusíme vám asi říkat, že při alergie na roztoče je potřeba častěji utírat prach a vysávat. Při výběru vysavače byste měli sáhnout po tom, který má v sobě HEPA filtr. HEPA filtr dokážou zachytit až 99,97 % všech částic, které jsou větší než 0,3 mikronu.

Při vysávání, manipulací s větším množstvím prachu se doporučuje, aby silní alergici a astmatici používali ochranu s nanotkaninou, abyste se vyhnuli vdechování alergenů. Po vysávání je dobré odejít z místnosti na 20 minut.

7) Přírodní kapky, které nepropustí alergeny

Závislost na kapkách je čím dál větší problém, proto je důležité pro alergiky volit takové kapky, které můžou používat bezpečně každý den, aniž by se u nich vytvořila závislost. My doporučujeme kapky s celulózovým prachem, ten funguje preventivně, místo aby potlačoval až následky. Jak? Když vstříknete celulózový prach do nosu, vytvoří se vám na sliznici gelová vrstvička, která nejenže nepropustí alergeny, ale ani viry a bakterie.

8) Ochranné šátky a respirátory

Při práci v prašném prostředí používejte vždy respirátor, který zajišťuje stoprocentní ochranu. Pro cestování do zemí, kde je problém se smogem a prachem (Čína, Thajsko, Vietnam) doporučujeme vozit antivirový šátek, který funguje jako ochrana proti smogu, ale i alergenům, virům a bakteriím.

Při práci v prašném prostředí používejte vždy respirátor, který zajišťuje stoprocentní ochranu.

9) Proplachy nosu

Pokud se vám často ucpává nos, měli byste začít s jeho pravidelnou hygienou. Proplachy nosu pomáhají nejen k prevenci viróz, ale i při boji s alergickými reakcemi. Odstraní suché kousky hlenu, prachu či jiných nečistot včetně alergenů a infekčních částic, a zlepší tak mimo jiné průchodnost dýchacích cest.

10) Na co nezapomenout

Ačkoliv koberce, gauče a křesla jsou problematické, nejspíš se vám je nebude chtít hned vyhazovat (i když vám to určitě všude poradí), pokud jste si zrovna zařídili dům nebo byt. Zkuste proto nejprve výše zmíněné kroky, než začnete odstraňovat gauče, koberce a závěsy. Nejproblematičtější je opravdu postel.

Pokud ale problém přetrvává, možná se budete muset vydat i tímto směrem. Pokud máte doma malého alergika, mějte na paměti, že roztoči obývají i plyšové hračky. I tomu se ale dá pomoci – pravidelným praním na 60 stupňů.

Nastudujte si dopodrobna, jaké řešení alergie na roztoče existuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *