10 tipů, co dělat při alergii na prach

Alergie na prach je ve skutečnosti alergií na výkaly prachových roztočů a jedná se o jednu z nejrozšířenějších alergií v naší společnosti. A i když to neradi slyšíme, prachoví roztoči se nacházejí v každé domácnosti.

Bydlí v našich polštářích, přikrývkách a matracích, ale i kobercích, záclonách a gaučích. Roztoči milují tmu, vlhko a teplo a živí se odumřelými zbytky naší kůže. Rýma, kýchání, pálení očí, slzení, ekzém, dýchací problémy, kašel, zarudlá kůže. To je několik nejčastějších příznaků alergie na roztoče. Přinášíme vám několik tipů, co dělat s prachovými roztoči.

Symptomy alergie na prach

Astmatická holčička s maminkou

• Svědění v nose
• Kapání z nosu
• Svědění pokožky
• Přecitlivělá pokožka
• Rýma
• Svědivé, vodnaté nebo červené oči
• Nateklé oči, pokožka pod očima lehce zbarvená do modra
• Kašel
• Problémy se spánkem

Pokud máte i astma, můžete mít i další projevy

• bolest hrudi
• potíže s dýcháním
• dušnost
• potíže při mluvení
• těžký astmatický záchvat

Tip: Pokud si chcete být jisti, zda máte alergii na prach, můžete si udělat domácí test na alergii, či navštivte alergologa.

10 tipů, co dělat s alergií na roztoče

Alergie na prach

1) Nižší teplota vzduchu pomůže

Největší problém je ložnice, kde trávíte jednu třetinu dne a prakticky spíte v koloniích roztočů a v noci inhalujete jejich výkaly. Je prokázáno, že v běžné matraci je několik milionů roztočů už po dvou letech používání. Milionové kolonie jsou i v polštářích a přikrývkách.

Roztoči milují teplo, nejlepší podmínky pro jejich růst jsou mezi 22 a 26 ° C. Proto je dobré udržovat teplotu vzduchu v ložnici nižší. Navíc, nižší teplota vzduchu pomáhá i ke kvalitnějšímu spánku (doporučovaná teplota pro kvalitní spánek je 18 stupňů).

2) Odvlhčovač vzduchu

Pokud žijete ve vlhkém domě nebo bytě, měli byste si pořídit odvlhčovač vzduchu. Nejen, že ho můžete použít na rychlejší sušení prádla, ale především k boji proti roztočům a plísním. Roztočům se totiž nejlépe daří, když je vlhkost vzduchu mezi 60 a 80 %.

3) Roztahujte během dne rolety

Ačkoliv je absolutní tma ideální pro kvalitnější spánek, roztoči ji také milují. Proto každé ráno nezapomeňte vytáhnout rolety. Sluneční svit je totiž zabíjí.

4) Speciální lůžkoviny jsou základ

Luzkoviny pro alergiky

Investicí do speciálních přikrývek, polštářů a povlaků na matraci, ve kterých nemůžou roztoči žít, vyřešíte většinu problémů. Nejideálnější jsou protiroztočové lůžkoviny s nanovlákennou membránou, která funguje čistě mechanicky. Co to znamená? Nanovlákenná bariéra má tak malé otvůrky, že nepropustí ani roztoče ani jejich alergeny dovnitř polštáře, přikrývky nebo matrace. Roztoči nemohou proniknout dovnitř lůžkovin, nemůžou tam žít a množit se. Úlevu od alergických reakcí pocítíte ihned.

5) Čistička vzduchu nebo nátěr, který vzduch čistí

Silní alergici a astmatici by se měli pohlédnout i po způsobu, jak čistit vzduch od alergenů. My doporučujeme bezúdržbovou čističku vzduchu od české firmy Retap, či ošetření místností samočistícími nátěry. Samočistící nátěry mají výhodu v tom, že nejenže čistí vzduch od alergenů, bakterií a virů, ale také udržují stěny stále čisté. Výhoda čističek vzduchu je v tom, že fungují i v tmavých místnostech (k aktivaci nátěru je potřeba dostatek denního světla) a jsou mobilní.

6) Vysavač s HEPA filtrem

Nemusíme vám asi říkat, že při alergie na roztoče je potřeba častěji utírat prach a vysávat. Při výběru vysavače byste měli sáhnout po tom, který má v sobě HEPA filtr. HEPA filtr dokážou zachytit až 99,97 % všech částic, které jsou větší než 0,3 mikronu.

7) Přírodní kapky, které nepropustí alergeny

Závislost na kapkách je čím dál větší problém, proto je důležité pro alergiky volit takové kapky, které můžou používat bezpečně každý den, aniž by se u nich vytvořila závislost. My doporučujeme kapky s celulózovým prachem, ten funguje preventivně, místo aby potlačoval až následky. Jak? Když vstříknete celulózový prach do nosu, vytvoří se vám na sliznici gelová vrstvička, která nejenže nepropustí alergeny, ale ani viry a bakterie.

8) Ochranné šátky a respirátory


Při práci v prašném prostředí používejte vždy respirátor, který zajišťuje stoprocentní ochranu. Pro cestování do zemí, kde je problém se smogem a prachem (Čína, Thajsko, Vietnam) doporučujeme vozit antivirový šátek, který funguje jako ochrana proti smogu, ale i alergenům, virům a bakteriím.

9) Proplachy nosu

Pokud se vám často ucpává nos, měli byste začít s jeho pravidelnou hygienou. Proplachy nosu pomáhají nejen k prevenci viróz, ale i při boji s alergickými reakcemi. Odstraní suché kousky hlenu, prachu či jiných nečistot včetně alergenů a infekčních částic, a zlepší tak mimo jiné průchodnost dýchacích cest.

10) Na co nezapomenout

Ačkoliv koberce, gauče a křesla jsou problematické, nejspíš se vám je nebude chtít hned vyhazovat (i když vám to určitě všude poradí), pokud jste si zrovna zařídili dům nebo byt. Zkuste proto nejprve výše zmíněné kroky, než začnete odstraňovat gauče, koberce a závěsy. Nejproblematičtější je opravdu postel.

Pokud ale problém přetrvává, možná se budete muset vydat i tímto směrem. Pokud máte doma malého alergika, mějte na paměti, že roztoči obývají i plyšové hračky. I tomu se ale dá pomoci – pravidelným praním na 60 stupňů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *