7 způsobů, jak se zbavit prachových roztočů

Prachoví roztoči jsou mikroskopičtí příbuzní pavouků, kteří žijí v matracích, lůžkovinách, gaučích, sedačkách, křeslech, kobercích, ale i záclonách. Nic naplat, jak čistý je váš dům, roztoči nemůžou být úplně eliminování. Nicméně, jejich počet může být snížen níže uvedenými způsoby.

1) Jak zamezit množení roztočů?

Využívejte odvhlčovač či zvlhčovač vzduchu k udržení vlhkosti vzduchu pod 50 %. Roztoči mají rádi teplé a vlhké prostředí, jako je například postel. Zjednodušeji řečeno jim v noci zahříváme lůžko a poskytujeme potravu, protože se živí lupy a dalšími zbytky kůže. Doporučuje se proto udržovat vlhkost pod 50 %, aby se nepodporovalo množení roztočů nejen v posteli, ale i v kobercích, gaučích či dokonce závěsech. Není pravda, že žijí pouze v našem lůžku, v našem lůžku jich ale bohužel je největší množství.

Protiroztočové povlečení či lůžkoviny pro alergiky jsou skvělou volbou.
Protiroztočové povlečení či lůžkoviny pro alergiky jsou skvělou volbou.

2) Čím lze odstranit roztoče z postele?

V našich lůžkách žijí kolonie roztočů. Podle dostupných studií až 10% hmotnosti běžného polštáře jsou prachoví roztoči, a to už po dvou letech. V matraci najdeme po dvou letech i deset milionů těchto potvor. Alergik tak inhaluje roztoče a nedokáže si ani v noci odpočinout. Probouzí se pak unavený a podrážděný.

Doporučuje se používat protiroztočové lůžkoviny s nanovláknem, které jako jediné dokáží zabránit průchodu exkrementů (alergenů) roztočů. Fungují na bázi bariérové ochrany, kdy otvory v nanotkanině jsou tak malé, že jimi roztoč nemůže projít. Dokáží ovšem zamezit i průchodu alergenů.

V takových lůžkovinách se roztoči nemohou shrmožďovat, množit a poskytují tak alergikovi okamžitou úlevu. Protiroztočové lůžkoviny jsou tak jedinou možností, jak se chránit. Neměli bychom zapomínat na ochranu matrace v podobě povlaku. Můžete také zvolit povlečení a prostěradla z nanobavlny, které mají stejnou funkci jako protiroztočové povlaky a lůžkoviny s nanotkaninou.

Nohy vykukující zpod peřiny

3) Jak často prát povlečení?

Perte povlečení minimálně jednou za dva týdny. Pro silnější alergiky se doporučuje prát povlečení jednou týdně, a to na 60 % stupňů. Menší teploty roztoči přežijí. 

4) Co pořídit alergickému dítě za hračky?

Pokud pořizujete alergickým dětem hračky, zaměřte se na to, aby spali pouze s těmi, které jsou pro alergiky vhodné. Většina plyšových hraček je bohužel nevhodná. Pokud chcete pořizovat takové, které mají výplň, pořizujte takové, které lze jednoduše vyprat. Snažte se vyvarovat především velkým plyšovým zvířatům. Nezapomeňte, že i když výrobce hlásá hypoalergenní, znamená to pouze, že nezpůsobují alergii, neznamená to, že chrání před roztoči a jejich alergeny.

5) Jaký nábytek je vhodný pro alergiky?

Roztoči nežijí pouze v posteli, ačkoliv jich tam najdeme největší a nejproblematičtější množství. Pro silné alergiky se doporučuje odstranit koberce, záclony a pořizovat si nelátkový nábytek. I na takových místech si totiž libují. Při každém pohybu i vánku se dostávají roztoči a jejich alergeny do vzduchu, a ty pak samozřejmě dráždí alergika. Problematické bývá i čištění, kdy jediným způsobem je časté praní či používání výkonného parního vysavače.

6) Jaký vybrat vysavač pro alergika?

Používejte vysavač s dvojtým filtrem či HEPA filtrem nebo silné profesionální parní vysavače, které dokáží zlikvidovat roztoče. Úklid se doporučuje minimálně jednou týdně, záleží ale na tom, kde žijete a kolik prachu se dostává do vašeho domu. Ve velkých městech může být situace znatelně horší než na vesnici.

Jak vypadá nanotkanina
Jak vypadá nanotkanina

7) Jak mají alergici manipulovat s prachem?

Při vysávání, manipulací s větším množstvím prachu se doporučuje, aby silní alergici a astmatici používali  ústenku s nanotkaninou, abyste se vyhnuli vdechování alergenů. Po vysávání je dobré odejít z místnosti na 20 minut

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *