Jak vypadají štípance od blech a jak na blechy v posteli

Probudili jste se se zarudlými štípanci, které nepříjemně svědí? Pokud vás jako první napadly blechy v posteli, rozhodně to není zcestné vysvětlení zmíněných příznaků. V následujících řádcích se podíváme na to, jak přesně vypadají štípance od blech a co platí na blechy v posteli, abyste tohle už nikdy nemuseli řešit.

Co je blecha?

Blecha je malý parazitický hmyz, který se živí krví svého hostitele. Tito drobní tvorové mají obvykle hnědou barvu, velikost od 1 do 6 mm a ploché tělo usnadňující pohyb srstí hostitele. Blechy se vyskytují v srsti zvířat. Co se týče domácích zvířat, tak vyhledávají především psy a kočky. V případě, že není takový hostitel k dispozici, mohou některé druhy přeskočit a napadnout i člověka.

Blechy kladou svá vajíčka do prostředí, kde se pohybuje jejich hostitel, tedy do nor, pelíšků, čalounění nebo koberců. Vajíčka blech jsou malá, bílá, oválná a obtížně viditelná. Dala by se přirovnat k zrnkům písku. Po vylíhnutí se larvy blech vyvíjí v prostředí, kde se mohou živit zbytky kůže a srsti.

Také se velmi často usazují blechy v posteli. Jejich přítomnost poznáte podle nepříjemných příznaků, jejichž zanedbání může vést k vážným zdravotním problémům. Je proto důležité pravidelně kontrolovat domácí zvířata a udělat maximum pro prevenci blech.

Také se velmi často usadí blechy v posteli. Jejich přítomnost poznáte podle nepříjemných příznaků, jejichž zanedbání může vést k vážným zdravotním problémům. Je proto důležité pravidelně kontrolovat domácí zvířata a udělat maximum pro prevenci blech.

TIP: Co je to roztoč?

Jak poznat, že má domácí mazlíček blechy?

Pokud se váš mazlíček nadměrně olizuje nebo drbe určité části svého těla, může to být známka toho, že má blechy. U kočky nebo psa se pak podívejte na kořen ocasu, kde se mohou vyskytovat malé černé kuličky. Na ty můžete narazit i v pelíšku. Pokud nic nevidíte, pomozte si vyčesáním srsti a položte část na bílý podklad, kde budou blechy, konkrétně výkaly blech, lépe vidět.

Jak poznat blechy v posteli?

Odhalení blech v posteli je velmi podobné jako těch v pelechu domácích mazlíčků. Blechy v posteli poznáte podle černých skvrn na lůžkovinách nebo matraci. Skvrny představují bleší výkaly nebo krev, kterou blechy částečně vypustí po nasátí. Největším ukazatelem jsou ale štípance od blech, s nimiž máte tu čest, jakmile se probudíte.

Jak poznat štípance od blech?

Blechy mají tvrdé a ostré ústní ústrojí, které používají k propíchnutí kůže svých hostitelů a nasátí krve. Po kousnutí je na kůži patrná malá rána způsobující svědění a podráždění. Štípance od blech se mohou objevit kdekoliv na těle – nohou, rukou, břiše, zádech i krku. Štípance od blech poznáte podle:

  • Malých, červených, svědivých pupínků.
  • Kruhovitých, ostře ohraničených fleků.
  • U citlivých jedinců i krvácejících pupínků.
  • Pupínky se často objevují ve skupinách nebo v řadách.
  • Svědění může být velmi intenzivní a při škrábání vést k podráždění kůže.
  • Někteří lidé mohou mít alergickou reakci na sliny blech, což může vést nejen k silnému svědění, ale i k otokům nebo kopřivce.
Blechy mají tvrdé a ostré ústní ústrojí, které používají k propíchnutí kůže svých hostitelů a nasátí krve. Po kousnutí je na kůži patrná malá rána, způsobující svědění a podráždění. Štípance od blech se mohou objevit kdekoliv na těle – nohou, rukou, břiše, zádech i krku.

Přečtěte si, jak vypadá kopřivka a jak dlouho trvá.

Blechy mohou zároveň přenášet různé nemoci na zvířata i lidi. V dnešní době je naštěstí riziko přenosu onemocnění na člověka poměrně nízké. Je však dobré vědět, o co se může jednat:

  • Tularemie – Infekční onemocnění způsobené bakterií Francisella tularensis, kterou mohou blechy přenášet.
  • Borelióza – Bakteriální infekce způsobená kousnutím od blechy, která může vést k závažným zdravotním problémům u psů i lidí.
  • Tyfus – Tyfus je bakteriální onemocnění způsobené rodem Salmonella.
  • Plísňové infekce – Blechy mohou přenášet plísně, které mohou způsobit kožní infekce nebo další komplikace.

Co na štípance od blech?

Na štípance od blech můžete použít:

  • Chladící obklady – Přiložení studeného obkladu na postižené místo může pomoci snížit otok a zmírnit svědění.
  • Masti a krémy – Existují speciální masti na štípance od blech. Jedná se o přípravky na bázi antihistaminik nebo kortikosteroidů, jimiž namažete postiženou oblast a dojde tak k potlačení svědění a zmírnění podráždění kůže.
  • Osvěžující spreje – Některé osvěžující spreje nebo jemná tělová mléka mohou také poskytnout úlevu od svědění a zklidnit podrážděnou kůži.
  • Antipruritické přípravky – Antipruritické přípravky jsou přípravky určené k ošetření štípanců od blech. Lze je zakoupit v lékárně.
  • Ochranné oblečení – Předcházejte škrabání postižených míst a oblékněte si prodyšné antibakteriální oblečení, které nebude vaši pokožku dráždit.

Příznaky by měly do několika hodin zmizet. Pokud se tak nestane nebo se jejich průběh zhorší, vyhledejte pomoc lékaře.

Mohlo by vás zajímat: Štípance od roztočů a co s nimi

Jak se zbavit blech v posteli?

Zjistili jste, že blechy v posteli opravdu máte? Nepanikařte. Připravili jsme si pro vás celkem 5 tipů, jak si v téhle prekérní situaci poradit.

1) Vyčištění a výměna lůžkovin

Začněte vyčištěním postele. Vyměňte veškeré povlečení, povlaky a polštáře. Všechny lůžkoviny vyperte nejlépe na 60 °C, aby se blechy a jejich vajíčka zničily. Nezapomeňte vysát matraci, rošty postele i prostor pod postelí.

Povlékání nechte až úplně na konec. Potřeba je totiž uklidit nejen postel, ale celou ložnici. Zvažte nákup protiroztočových lůžkovin, v nichž nemohou roztoči žít ani se množit. A proč zmiňujeme roztoče, když tady celou dobu rozebíráme blechy?

Roztoč je několikanásobně menší než blecha a když lůžkoviny s nanovlákennou membránou nepropustí roztoče, zvládnou si poradit o to snadněji s blechou. Navíc je jednodušší i jejich údržba než v případě klasického povlečení.

2) Úklid domácnosti

Už jsme naznačili, že vysávání se netýká jen postele, ale celé ložnice a nejlépe celého bytu či domu. Zaměřte se i na ty nejmenší štěrbiny, otvory v podlaze nebo zákoutí. Věnujte pozornost také kobercům, pohovkám, látkovým taburetkám, podsedákům a přehozům. Potom co vše důkladně vysajete, doporučujeme podlahu ještě vytřít a zapojit čističku vzduchu.

Jestli máte domácího mazlíčka, vykoupejte ho ve speciálním šamponu proti blechám, který ho zbaví blech a dalších parazitů skrývajících se v srsti. K dispozici máte také spoustu antiparazitárních léků dostupných ve formě tablet, pipetek nebo obojků. Tyto pomocníci zabíjejí dospělé blechy a chrání zvířata před dalším napadením. Narazíte i na protiroztočové pelíšky fungující na stejném principu jako protiroztočové lůžkoviny.

Jestli máte domácího mazlíčka, vykoupejte ho ve speciálním šamponu proti blechám, který ho zbaví blech a dalších parazitů skrývajících se v srsti. K dispozici máte také spoustu antiparazitárních léků dostupných ve formě tablet, pipetek nebo obojků. Tyto pomocníci zabíjejí dospělé blechy a chrání zvířata před dalším napadením. Narazíte i na protiroztočové pelíšky, fungující na stejném principu jako protiroztočové lůžkoviny.

TIP: Důkladný úklid domácnosti – jak se zbavit alergenů

3) Použití insekticidů

Pokud je problém s blechami opravdu velký, zvažte použití insekticidů speciálně určených k hubení blech. Dodržujte pokyny na obalu a dbejte na bezpečné použití, zejména pokud máte domácí zvířata nebo malé děti.

4) Odborník

Pokud se vám nepodaří problém vyřešit na vlastní pěst, obraťte se na odborníka na hubení hmyzu. Profesionální ošetření zajistí vyhubení blech a zabrání jejich opětovnému výskytu. Vy tak budete mít opravdu klid v duši.

5) Babské rady

Babské rady sice nemusí být tak účinné jako chemické přípravky nebo profesionální odstranění blech, ale i tak má pozitivní účinky. Na blechy v posteli můžete tedy vyzkoušet:

  • Ocet – Ocet je známý svými dezinfekčními vlastnostmi, které pomáhají zahubit i blechy. Smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1 a nalijte do láhve s rozprašovačem. Postříkejte tímto roztokem postel, matraci a povlečení a nechte uschnout. Postup opakujte několikrát týdně.
  • Bylinné přípravky – Levandule, citronela nebo eukalyptus odpuzují blechy. Položte suché bylinky do látkového sáčku a dejte je pod matraci nebo mezi povlečení.
  • Kyselinu boritou – Kyselina boritá je přírodní látka, která má vlastnosti podobné insekticidu. Rozprašte kyselinu boritou na postel a podlahu kolem postele. Nechte působit přes noc a pak vše vysajte.
  • Sůl – Také sůl může pomoct zabít blechy. Smíchejte sůl s vodou a roztokem postříkejte postel i povlečení. Nechte uschnout a poté vysajte.
  • Kokosový olej – Kokosový olej má antiseptické vlastnosti. Vmasírujte kokosový olej do srsti domácího mazlíčka a nechte působit. Olej může zabít blechy a zároveň chránit kůži vašeho mazlíčka.

Často kladené dotazy

Jak se zbavit štípance od blechy?

Na štípance od blech pomáhají chladící obklady, masti, osvěžující spreje, antipruritické přípravky a antibakteriální oblečení.

Jak se pozná kousnutí od blechy?

Kousnutí od blechy má obvykle podobu malého, červeného a svědivého pupínku. Pupínky se objevují ve skupinách nebo řadách.

Jak se zbavit blech v posteli?

Důkladně ukliďte celou ložnici. Vyměňte a vyperte lůžkoviny, vysajte matraci i postel. Použijte insekticidní spreje speciálně navržené k hubení blech. Pokud máte domácí mazlíčky, vykoupejte je ve speciálním šamponu proti blechám a pořiďte jim další antiparazitární léky. V případě velkých potíží, kontaktujte odborníka.

Co zabije blechy?

Blechy lze zahubit pomocí antiparazitárních léků, insekticidů, nebo kontaktováním odborníka. Nezapomeňte na důkladný úklid domácnosti.

Co nesnáší blechy?

Blechy nesnáší silné vůně a aromatické látky, mezi které patří například levandule, citron nebo eukalyptus. Bylinné výtažky, éterické oleje a octové roztoky tedy odpuzují blechy a pomáhají s jejich hubením.

Jak se rychle zbavit blech?

K rychlému zahubení blech se používají speciální prostředky určené na hubení blech, nejčastěji insekticidy. Důležité je také provést důkladný úklid celého prostoru, kde se blechy vyskytují. Případně si na pomoc zavolejte profesionála.

Jak dlouho trvá se zbavit blech?

Doba úplného zahubení blech závisí na množství blech a použitém způsobu hubení. Obvykle se blech zbavíte do několika týdnů.

Co mě kouše v posteli?

V posteli vás může kousat mnoho různých hmyzích škůdců. Patří mezi ně blechy, štěnice nebo komáři.

Co se stane, když mě kousne blecha?

Když vás kousne blecha, začne vás dané místo svědit a zarudne. U citlivých jedinců může dojít k alergické reakci v podobě kopřivky. Je důležité dbát na ošetření a také zahubit blechy. Pokud se projeví závažnější reakce, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *