Konvička na rýmu: Jak funguje a jak často ji používat?

Rýma dokáže člověka pěkně vysílit, nemluvě o tom, když vám dělá doprovod příliš často. Přiznejte si, děláte opravdu všechno pro její prevenci? Už jste se na našem blogu mohli dočíst, že rýmě lze předejít pravidelným výplachem nosu pomocí speciální konvičky. V tomto článku se podíváme na to, jak konvička na rýmu funguje a kdy ji používat. Také vám prozradíme, která konvička je na výplach nosu ta nejlepší.

Jak funguje konvička do nosu?

Konvička na rýmu je tradičním nástrojem v ajurvédské medicíně, který se používá k oplachování nosních cest teplou slanou vodou. Tato procedura pomáhá odstranit nahromaděný hlen, prach, alergeny, a také zlepšit průchodnost nosních cest dýchacích.

Konvička na výplach nosu se obvykle vyrábí z plastu nebo keramiky a má delší tělo kvůli snadnému nalití roztoku do nosních dírek. Při používání konvičky je důležité dodržovat správný postup a používat čistou, sterilní vodu.

Konvička na rýmu je tradičním nástrojem v ajurvédské medicíně, který se používá k oplachování nosních cest teplou slanou vodou. Tato procedura pomáhá odstranit nahromaděný hlen, prach, alergeny, a také zlepšit průchodnost nosních cest dýchacích.

Výhody používání konvičky na rýmu

Některé z výhod konvičky jsme vám již uvedli. Pojďme si je ale ještě o něco rozšířit. Konvička na rýmu přispívá k:

  • Oplachování nosní sliznice – Konvička na výplach nosu pomáhá oplachovat sliznici nosu a odstraňovat nahromaděný hlen a alergeny.
  • Průchodnosti nosu – Oplachování uvolňuje ucpaný nos.
  • Lepšímu dýchání – Lepší průchodnost nosních cest dýchacích vede k lepšímu dýchání a zlepšuje tak průběh nachlazení nebo alergie.
  • Prevenci infekcí – Výplach nosu patří mezi způsoby, jak předcházet respiračním infekcím, protože odstraňuje patogeny.
  • Zvlhčení sliznic – Nelze opomenout ani zvlhčení sliznice nosu, které je užitečné zejména v suchých a studených klimatických podmínkách.

Mohlo by vás zajímat: V čem se liší rýma od alergie?

Co dát do nosní konvičky?

Do konvičky na rýmu se dává solný roztok. Připravte si mírně slanou vodu ohřátou na tělesnou teplotu (cca 37 °C). Do konvičky nasypte jednu odměrku (2,7 g) kuchyňské soli (NaCl). Zalijte vlažnou vodou a promíchejte tak, aby se sůl rozpustila. Pokud kvalitě vody z kohoutku moc nedůvěřujete, před přípravou solného roztoku ji převařte.

Solný roztok lze koupit již připravený. Najdete ho pod označením izotonický roztok. Jde konkrétně o zdravotnický přípravek na výplach nosu se solným roztokem a vyváženým pH. Hodí se na každodenní pročištění nosní dutiny a odplavení nadbytečného hlenu. Kvalitní produkt poznáte tak, že neobsahuje konzervační látky.

Pokud bychom měli jmenovat, tak ideální je Proplach nosu Sinus Rinse od Neil Med. Přípravek mohou použít nejen alergici, ale i pacienti se spánkovou apnoe nebo cystickou fibrózou.

Přečtěte si, kdy je kýchání příznakem alergie.

Jak se používá konvička na výplach nosu?

Konvička na rýmu slouží k tomu, aby byl výplach nosu co nejsnazší, a tak se jejího použití opravdu nemusíte bát. Postavte se nad umyvadlo, předkloňte hlavu dopředu a lehce ji otočte na stranu tak, aby brada směřovala k hrudi.

Přitiskněte ústí konvičky k nosní dírce ze strany a lehce zatlačte, aby byl nosní otvor uzavřen špičkou nálevky. Dýchejte ústy a nakloňte konvičku směrem vzhůru. Voda začne protékat vnitřkem nosu a vytékat druhou dírkou.

Když proteče asi polovina obsahu konvičky, zvedněte hlavu a odejměte konvičku. Větší část vody by měla samovolně vytéct, zbytek lze vytlačit lehkým vydechnutím nosem nebo jemným vysmrkáním.

Zbylou polovinu roztoku použijte k propláchnutí druhé nosní dírky. Po výplachu by v nose neměla zůstat žádná voda. Vysmrkejte se, aby se případný zbytek tekutiny vyplavil ven. Narovnejte se a několikrát se nosem nadechněte a vydechněte.

Konvička na rýmu se musí na závěr důkladně vyčistit a usušit, aby byla připravena na další použití. V případě jakýchkoliv obav ohledně zdraví nebo správného používání konvičky se poraďte s lékařem. S pochopením návodu na konvičku na rýmu by vám mělo také pomoci následující video.

TIP: Výplach nosu je stejně důležitý jako čistění zubů

Konvička na rýmu: Recenze

Nejpoužívanějším pomocníkem při péči o nosní dutiny a dýchací cesty je konvička na rýmu Rhino Horn. Jak už víte, používání solného roztoku na výplach nosu má mnoho výhod, Rhino Horn celou proceduru usnadňuje a zvyšuje její účinnost.

Jeden z hlavních benefitů konvičky Rhino Horn představuje schopnost eliminovat riziko nákazy mikroorganismy a alergeny, což je obzvlášť důležité v době respiračních onemocnění, včetně covid-19. Zkušenosti uživatelů s konvičkou na výplach nosu Rhino Horn jsou pozitivní. Ve veřejně dostupných recenzích potvrzují, že pravidelný výplach nosu touto konvičkou pomáhá zmírnit příznaky rýmy a nachlazení.

Někteří také vyzdvihují účinnost výplachu nosu při dlouhodobém používání Rhino Horn. Konvička na rýmu přispívá k uvolnění dýchacích cest, celkovému pocitu pohody a má své příznivce i mezi odborníky. Navíc najde využití u všech členů rodiny.

Jediným minusem Rhino Horn je podle uživatelů vyšší cena. Praktičnost a účinnost však dělají z Rhino Horn, produkt, do kterého se rozhodně vyplatí investovat.

Nejpoužívanějším pomocníkem při péči o nosní dutiny a dýchací cesty je konvička na rýmu Rhino Horn. Eliminuje riziko nákazy mikroorganismy a alergeny, což je obzvlášť důležité v době respiračních onemocnění, včetně covid-19.

Jak často používat Rhino Horn?

Výplach nosu pomocí Rhino Horna provádějte 1x denně. V případě silnějšího nachlazení, zánětu nosních dutin nebo v období pylové sezóny se může konvička na rýmu se solným roztokem používat 2x až 4x denně.

Jak proplachovat nos u dětí?

Výplach nosu doporučujeme provádět také u dětí. Zvládají ho obvykle od 5 let, ale začít můžete samozřejmě dříve. Speciálně pro děti se vyrábí izotonické roztoky, které neštípou ani nepálí. Stejně tak existuje i konvička na rýmu pro děti. K některým produktům se však přikládají snadno zmačknutelné lahve, které konvičku nahradí, akorát nevydrží tak dlouho.

Postup výplachu nosu u dětí se od dospěláckého neliší. Před výplachem se ujistěte, že je dítě klidné a uvolněné. Doporučujeme mu vysvětlit postup, aby pak nebylo překvapené nebo vyděšené.

Při použití konvičky nakloňte dítě mírně dopředu. Jemně nalijte roztok do jedné nosní dírky tak, aby prošel nosními cestami a vyšel druhou dírkou. Postup zopakujte stejným způsobem u druhé nosní dírky. Naučte ho vyfouknout zbytek roztoku nosem. Pokud to nepůjde, což se u hodně malých dětí stává, použijte odsávačku hlenů.

Na závěr nezapomeňte dítě hezky pochválit. Také vám chceme opět připomenout, že v případě jakýchkoliv pochyb není na kontaktování pediatra nic špatného.

Mohlo by vás také zajímat: Jak fungují kapky do nosu a jaké jsou nejlepší?

Často kladené dotazy

Jak proplachovat dutiny?

Proplachování dutin je jednoduché. Připravte si roztok soli a vody dle návodu na obalu konvičky Rhino Horn. Nakloňte hlavu nad umyvadlo a vložte hrot konvičky do jedné nosní dírky. Pomalu konvičku na rýmu nakloňte, aby tekutina začala do nosu proudit a vytékat z druhé nosní dírky. Zopakujte tento postup u druhé nosní dírky. Po výplachu nosu vyfoukněte zbytky tekutiny a hlenů z nosu.

Jakou sůl do konvičky na výplach nosu?

Do konvičky na výplach nosu nasypte jemnou mořskou nebo himalájskou sůl bez přidaných látek a chemikálií. Ideální je speciální solný roztok přímo určený na výplachy nosu. Kuchyňská sůl může nosní sliznici podráždit.

Jak často můžu proplachovat nos konvičkou?

Výplach nosu pomocí konvičky se doporučuje provádět jednou denně. V případě silného nachlazení, zánětu dutin nebo horšího průběhu alergie, můžete proplachování provádět i 2x až 4x denně. Vždy dodržujte pokyny výrobce konvičky.

Jak si proplachovat nos bez konvičky?

Konvička na rýmu je velmi užitečný pomocník. Pokud ji nemáte možnost pořídit, kupte si roztok na výplach nosu se speciálním nástavcem, díky kterému roztok bez problémů nalijete do nosních dírek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *