Druhy alergenů: S jakými alergeny se můžete setkat?

Jak jistě víte, za vaší alergií stojí vždy nějaký alergen. Protože jich může být klidně i více najednou, pojďme si všechny alergeny spouštějící alergické reakce hezky uspořádat. Rozdělení alergenů by vám mělo pomoct s pochopením vašich problémů.

Co to je alergen?

Alergeny jsou látky, které mohou v lidském organismu vyvolat alergickou reakci. Alergeny se běžně vyskytují ve vašem okolí, potravinách nebo složení produktů. Pro některé lidi jsou alergeny naprosto neškodné, u jiných naopak vedou k nepříjemným a někdy opravdu závažným problémům.

Typy alergických reakcí

Pokud jste na některý nebo některé alergeny citlivější, může na ně vaše tělo reagovat různými způsoby. Alergická reakce se může projevit na kůži, respiračními symptomy nebo problémy spojenými s trávicím systémem.

Alergeny jsou látky, které mohou v lidském organismu vyvolat alergickou reakci. Alergická reakce se může projevit na kůži, respiračními symptomy nebo problémy spojenými s trávicím systémem.

O konkrétní podobě alergických reakcí se dozvíte ZDE.

Jaké jsou alergeny?

Jak jsme nastínili, alergeny nepochází pouze z jednoho zdroje, ale jsou rozděleny do několika kategorií. Když budete znát původ svých problémů nebo problémů vašich blízkých, budete se moct včas a účinně chránit. Pokusili jsme se proto vytvořit přehledný seznam s alergeny.

Inhalační alergeny

Inhalační alergeny jsou látky, které vyvolávají alergickou reakci, když je vdechnete. Tyto látky se nachází v prostředí, v němž žijete a šíří se vzduchem. Mezi inhalační alergeny patří:

  • Pylové alergeny – Pyl ze stromů a květin je jedním z nejčastějších venkovních alergenů. Jeho zvýšená koncentrace může během jarních a letních měsíců citlivé jedince velmi omezovat.
  • Plísně – Plísně najdete jak venku, tak na potravinách nebo v domácnosti. Svým chováním se můžete podílet na jejich rozvoji.
  • Roztoči – Roztoči jsou drobní členovci, kteří se nacházejí v prachu a místech, kde je tma, teplo a vlhko. Alergickou reakci spouští konkrétně jejich výkaly.
  • Srst zvířat a peří – Také domácí mazlíčci mohou být příčinou vašich potíží. Alergenní látky obsahuje jejich srst, peří, sliny, kožní maz, pot, moč i výkaly.
Pylové alergeny patří mezi inhalační alergeny. Pyl ze stromů a květin je jedním z nejčastějších venkovních alergenů, které vdechujete. Jeho zvýšená koncentrace může během jarních a letních měsíců citlivé jedince velmi omezovat.

Mohlo by vás zajímat: Typy alergií a jejich příznaky

Potravinové alergeny

Potravinové alergeny objevíte v potravinách. Obvykle jde o bílkovinné látky, které imunitní systém některých lidí považuje za nebezpečné. Když člověk s alergií na potraviny potravinu obsahující alergen sní, dojde k uvolnění histaminu a dalších látek, což se projeví alergickou reakcí. K nejčastějším potravinovým alergenům se řadí:

TIP: Potravinová alergie

Jed hmyzu

Někteří lidé se potýkají s alergickou reakcí po bodnutí hmyzem. Alergenem je jed, který hmyz vstříkne do lidského těla. Jed produkuje:

  • Včela medonosná,
  • Vosa útočná,
  • Vosa obecná,
  • Vosa prostřední,
  • Sršeň obecná,
  • Vosík skvrnitý,
  • Čmelák zemní.

Léky

Imunitní reakci těla mohou spustit určité složky obsažené v léčivých přípravcích. Vyvolána může být různými typy léků, včetně antibiotik, penicilinu, barbiturátů nebo lokálních anestetik.

TIP: Jak vypadá alergie na léky a co dělat?

Jak poznat, na co mám alergii?

Pokud máte podezření, že vám některý z alergenů způsobuje problémy, můžete si udělat domácí test na alergie. V případě potvrzení alergie je nutné vyhledat pomoc alergologa. Provádí se buď kožní, nebo krevní testy, které pomáhají s přesným určením diagnózy, od níž se odvíjí správná léčba.

Pokud máte podezření, že vám některý z alergenů způsobuje problémy, můžete si udělat domácí test na alergie. V případě potvrzení alergie je nutné vyhledat pomoc alergologa. Provádí se buď kožní, nebo krevní testy, které pomáhají s přesným určením diagnózy, od níž se odvíjí správná léčba.

Přečtěte si více tom, jak poznat alergii.

Jak se vyléčit z alergie?

Obecně se k léčbě alergií využívají antihistaminika snižující účinky histaminu. Setkat se můžete také s kortikosteroidy nebo imunoterapií. Vše závisí, jak moc je vaše alergie silná. Neměli byste se spoléhat jen na lékařská doporučení, ale myslet dlouhodobě. Bez změn ve svém životě se alergie opravdu nezbavíte.

Musíte myslet především na minimalizaci kontaktu s alergeny. Toho docílíte pravidelným úklidem, udržováním adekvátní vlhkosti v domě či ochrannými pomůckami při pobytu venku, obzvlášť když zjistíte, že je koncentrace alergenů v ovzduší opravdu vysoká.

TIP: Jak snížit vlhkost vzduchu?

Nezapomínejte ani na zdravou a vyváženou stravu, která posílí váš imunitní systém. Na posílení imunity je dobré brát i doplňky stravy, protože ne vždy dokážete z jídla vytěžit požadované množství zdraví prospěšných látek.

Často kladené dotazy

Kdy je nejsilnější alergie?

Intenzita alergie závisí na typu vaší alergie. Nelze obecně říct, kdy jsou alergie nejsilnější, často ale souvisí jejich průběh s počasím.

Na co vše může být alergie?

Nejčastěji se u lidí projevuje alergie na pyl, plísně, roztoče, zvířecí srst, potraviny, hmyzí bodnutí nebo léky.

Jaké alergeny obsahuje pivo?

Alergickou reakci může spustit ječmen, chmel, pivní kvasnice, aditiva a konzervanty nebo příchutě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *