7 tipů, co pomáhá na atopický ekzém

Bojujete s atopickým ekzémem? Vlastně se ani není čemu divit, protože atopická dermatitida je jedním z nejčastějších kožních onemocnění postihující jak malé, tak velké. Pokud jste vyzkoušeli všechno možné a nic vám nepomohlo, přečtěte si následující řádky, kde se zabýváme tím, co pomáhá na atopický ekzém. Možná právě dneska zjistíte, jak nepříjemné svědění zmírnit.

Kdy se projeví atopický ekzém?

Atopický ekzém se může objevit v různých stadiích života. Nejčastěji trápí kojence (zhruba kolem 2. měsíce) a starší děti, výjimkou však nejsou ani dospělí. Atopický ekzém se projevuje ve formě zarudnutí, svědění, vyrážky nebo suché pokožky. Postižené místo může také mokvat a postupně se odlupovat. Typicky se s atopickým ekzémem setkáte na obličeji, rukou, nohách či v ohybech kůže.

Ještě než si povíme, co pomáhá na atopický ekzém, přečtěte si, jak ho zaručeně poznat.

Co zhoršuje atopický ekzém?

Pokud chcete přijít na to, co pomáhá na atopický ekzém, musíte nejprve vědět, co ho zhoršuje. Hlavním faktorem při vývoji atopického ekzému je oslabená kožní bariéra a zvýšená citlivost imunitního systému na určité látky, nejčastěji alergeny. V důsledku oslabené kožní bariéry se může patogenní mikroorganismus dostat do vaší kůže a způsobit zánět, který právě vede ke zhoršení ekzému.

Alergeny se mohou vyskytovat ve vzduchu i v potravinách. Stav atopického ekzému zhoršuje kontakt s pyly, roztoči nebo kouřem z cigaret. Lidem náchylným nebo již trpícím atopickou dermatitidou také nedělají dobře vejce, sója, ryby, mléko, mléčné výrobky, rajčata, citrusy a některé oříšky.

Pokud chcete přijít na to, co pomáhá na atopický ekzém, musíte nejprve vědět, co ho zhoršuje. Stav atopického ekzému zhoršuje kontakt s pyly, roztoči nebo kouřem z cigaret. Lidem náchylným nebo již trpícím atopickou dermatitidou také nedělají dobře vejce, sója, ryby, mléko, mléčné výrobky, rajčata, citrusy a některé oříšky.

Je třeba si ale uvědomit, že každý je citlivý na něco jiného, a proto některé z jmenovaných alergenů nemusí zrovna ve vašem případě atopický ekzém zhoršit. Pokud jste tak ještě neučinili, navštivte lékaře či dermatologa, který stanoví příčinu vašeho ekzému a předepíše vhodnou léčbu.

Co pomáhá na atopický ekzém?

Kromě lékařských doporučení, existuje ještě několik způsobů, jak průběh ekzému zmírnit. Protože víme, jak nepříjemný dokáže být, velice rádi se podělíme o to, co pomáhá na atopický ekzém na rukou, obličeji nohách i zádech a krku. Věříme, že vás alespoň jedna naše rada zachrání.

1) Mazání zasažených míst

Ošetřujte pokožku krémy či mastmi, které byly vyvinuty speciálně pro atopiky. Dejte si pozor na to, aby byly bez parfemace a obsahovaly opravdu velké množství přírodních složek. Najdete je pod názvem Emoliencia a nebo probiotické krémy a masti.

Proč by měl být krém bohatý na probiotika i prebiotika? Probiotika podporují kožní mikrobiom a ochrannou bariéru kůže. Prebiotika zase krmí dobré bakterie nacházející se na kůži, čímž podporují kožní bariéru a pomáhají bojovat vůči špatným bakteriím.

Krém byste měli aplikovat hlavně po koupeli na lehce osušenou pokožku. Protože zvlhčená kůže dokáže vstřebat maximum vyživujících látek. Na noc se mažte mastnějším krémem. Přes den je lepší sáhnout po lehčích krémech třeba v podobě mléka, abyste se nepotili.

TIP: Atopický ekzém na genitáliích: Příčiny a léčba

2) Šetrná koupel či sprcha

Další naší radou, co pomáhá na atopický ekzém je koupel nebo sprcha. Atopikovi může hodně ulevit, ovšem, pokud jsou dodržena určitá pravidla. Voda nesmí být horká, ale spíše vlažná, aby nepodráždila už tak podrážděnou pokožku.

Opomenout byste neměli ani dobu koupání nebo sprchování, které by mělo trvat jen několik minut. Použijte šetrný sprchový gel a šampon. Jakmile se umyjete, vylezte ven a zapomeňte na vodní relaxaci. Určitě si najdete adekvátní náhradu.

Pokud se vám ekzém už opravdu hodně rozjel, mohla by vám pomoct ovesná koupel, řepíková koupel nebo třeba epsonská sůl.

Tip pro dámy: K odlíčení použijte tuhý odličovač pleti bez parfemace

3) Prodyšné oblečení

Jistě víte, že pot nedělá vaší citlivé pokožce úplně dobře. Jediné oblečení, co pomáhá na atopický ekzém je to z prodyšných materiálů. Chtěli bychom vyzdvihnout nanomateriál, o kterém jste už možná slyšeli. Oblečení z nanomateriálu obsahuje nanočástice stříbra, které působí antibakteriálně a speciální profil vláken zlepšuje odvod vlhkosti a potu.

Dnes si mohou dámy vybrat z nejrůznějších střihů a barev nejen triček, ale i šatů, roláků, mikin, kalhot, nočního prádla nebo oblečení na sport. Velmi podobný výběr čeká také na pány, takže vás atopický ekzém nemusí v módě omezovat.

4) Speciální prací prostředky

Najít šetrný prací prostředek, který nebude ekzematickou kůži dráždit může být problém, když nemáte moc informací o tom, jak se vyprané prádlo na těle chová. Naštěstí doba postoupila už tak dopředu, že byly vyvinuty ekologické prací prostředky speciálně pro alergiky a ekzematiky.

Zvolit si lze buď prací vajíčka nebo proužky. Ať už se rozhodnete pro jednu nebo klidně obě varianty, vždy bude o problematickou pokožku i prádlo perfektně postaráno.

Přečtěte si, jak funguje ekologické praní s pracím vajíčkem.

5) Zbavte se prachu

Protože ekzém často spouští alergeny, kterým jste vy nebo váš blízký vystaveni nejen v domácím prostředí, je vám asi teď docela jasné, co na atopický ekzém pomáhá. Minimalizace alergenů. Zbavit byste se měli především prachu, v němž žijí roztoči. Utírání prachu ale bohužel nestačí.

Potom, co doma důkladně utřete prach, vysajete a vytřete je zapotřebí zapojit čističku vzduchu, aby vaše úsilí mělo smysl. Díky čističce vzduchu budete mít opravdu jistotu, že jste ze svého domova odstranili roztoče, pyly, bakterie i viry. Čitičky s filtrem s aktivním uhlím navíc absorbují pachy a plyny.

Jak vybrat čističku vzduchu, zjistíte ZDE.

Prach není jediné místo, kde se roztoči vyskytují. O jejich přítomnosti ani nevíte, ale hodně se jich nachází ve vaší posteli. Pořiďte si protiroztočové lůžkoviny, jejichž zásluhou dáte roztočům sbohem jednou provždy. Nanotkanina, z níž jsou lůžkoviny vyrobené, dokáže roztoče i jejich alergeny bez problémů zachytit a zabraňuje jim vést poklidný život ve vaší posteli dál.

Další způsob, co pomáhá na atopický ekzém jsou protiroztočové lůžkoviny, jejichž zásluhou dáte sbohem roztočům, kteří mohou průběh vašeho ekzému zhoršovat.

Mohlo by vás zajímat: Jak správně pečovat o antialergické lůžkoviny s nanotkaninou

6) Upravený jídelníček

Také strava hraje při rozvoji atopického ekzému významnou roli. I když není možné sestavit univerzální seznam potravin, který by platil pro všechny atopiky, pár ověřených poznatků si neodpustíme. Pojďme se podívat, co pomáhá na atopický ekzém a co naopak vůbec:

  • Antioxidanty – Potraviny bohaté na antioxidanty, jako jsou ovoce a zelenina, pomáhají tlumit zánět v těle. Zahrňte do stravy borůvky, jahody, špenát, brokolice a mrkev, které právě antioxidanty obsahují.
  • Omega-3 mastné kyseliny – Rybí olej a potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, jako je losos, tuňák a lněný olej, tyto potraviny mají protizánětlivé účinky a pomáhají zlepšit stav vaší kůže.
  • Probiotika – V některých případech pomáhá konzumovat potraviny obsahující probiotika. Jogurty nebo fermentované potraviny pomáhají s udržením zdravé rovnováhy střevní mikroflóry a to pomáhá i ke zdravě vypadající pokožce.
  • Pitný režim – Důležité je také dostatečné množství tekutin, hlavně vody. Udržet pokožku hydratovanou je při atopickém ekzému prostě základ.
  • Vyvarujte se potravinám s vysokým obsahem histaminu – Někteří lidé trpící ekzémem jsou citliví na potraviny s vysokým obsahem histaminu. Mezi ně patří např. fermentované sýry, rajčata, a uzeniny.
  • Odpusťte si alkohol a kořeněná jídla – Alkohol a kořeněná jídla zhoršují zánět v těle, což se může podepsat na stavu kůže. Vyhýbejte se hořčici, kečupu nebo nakládané zelenině.

Od věci rozhodně nebude, když sáhnete po doplňcích stravy na podporu imunity a zdravého stavu kůže. Měli byste dbát na dostatečný příjem vitamínu B, vitamínu C, vitamínu D, zinku a omega-3 mastných kyselin.

7) Vlhký vzduch

Už jsme si řekli, že je důležité udržovat pokožku náchylnou na atopický ekzém dostatečně hydratovanou. Nepřítele tedy ztělesňuje příliš suchý vzduch v místnosti, kde atopik tráví většinu svého času. Suchý vzduch vysušuje sliznici i pokožku, což akorát vede ke zhoršení průběhu ekzému.

Z tohoto hlediska je právě zvlhčovač tím, co pomáhá na atopický ekzém. Nejprve ale v místnosti změřte vlhkost vzduchu pomocí vlhkoměru. Jakmile se bude hodnota pohybovat pod 50 %, přichází na řadu právě zvlhčení. Pokud si nechcete pořizovat výše zmíněnou čističku a k tomu ještě zvlhčovač, můžete si koupit obě zařízení v jednom se stejnou účinností.

Suchý vzduch vysušuje sliznici i pokožku, což akorát vede ke zhoršení průběhu ekzému. Z tohoto hlediska je právě zvlhčovač tím, co pomáhá na atopický ekzém. Nejprve ale v místnosti změřte vlhkost vzduchu pomocí vlhkoměru. Jakmile se bude hodnota pohybovat pod 50 %, přichází na řadu právě zvlhčení.

Co pomáhá na atopický ekzém u dětí?

V případě dětí je obzvlášť důležité vyhledat pomoc lékaře, ale to si jistě uvědomujete. Lékařem doporučenou léčbu zkombinujte s radami, které jste si přečetli před chvílí. Dětem ještě navíc pomůže psychická podpora a trpělivost z vaší strany.

Více se dozvíte zde.

Jak se zbavit atopického ekzému?

Pokud se chcete zbavit atopického ekzému úplně, nepomůže vám nic jiného než prevence. Dovolíme si ale upozornit na to, že ne všichni mohou mít to štěstí a atopický ekzém ze svého života nadobro vymazat. Jestli za ekzémem stojí genetika či poruchy imunitního systému, počítejte s tím, že se dermatitida jen tak nedá. To ale neznamená, že byste prevenci měli zanedbávat. Prevence zahrnuje:

  • Pravidelné větrání a udržování čistoty v domácnosti,
  • omezení kouření včetně toho pasivního,
  • úprava stravy,
  • pobyty u moře (ideálně byste měli trávit čtrnáctidenní dovolenou u moře, protože mořská voda má blahodárný vliv na atopickou pokožku),
  • používání přírodních opalovacích krémů,
  • omezení pobytu na slunci kolem poledne,
  • pravidelné stříhání nehtů (zamezíte škrábání a rozvoji infekce),
  • dostatek spánku,
  • eliminace stresu.

Tím, že budete dodržovat tyto rady, můžete obtíže spojené s atopickým ekzémem výrazným způsobem zmírnit, dosáhnout lepšího stavu pokožkou a možná se atopického ekzému úplně zbavit.

Mohlo by vás také zajímat: Jaké jsou projevy chladové alergie?

Často kladené dotazy

Jak zklidnit atopický ekzém?

Základem je mazání postižených míst krémy určeným na atopickou pokožku. Dalším faktorem, co pomáhá na atopický ekzém je šetrná koupel nebo sprcha. Voda by neměla být horká, ale vlažná a používat byste měli opět sprchový gel i šampon pro atopiky. Nezapomeňte nosit prodyšné oblečení, prát v šetrném pracím prášku, čistit a zvlhčit vzduch v místnosti a vyřadit z jídelníčku nevhodné potraviny.

Co nejíst při atopickém ekzému?

Pokud trpíte atopickým ekzémem, měli byste se vyhýbat vejcím, sóje, většině ryb, mléku, mléčným výrobkům, rajčatům, citrusům, některým oříškům a pikantním jídlům.

V čem prát při atopickém ekzému?

Perte prádlo v pracím prášku, co pomáhá na atopický ekzém. Byl vyvinut speciálně pro atopiky. Kromě toho, že je šetrný k atopické pokožce, je šetrný i k oblečení.

Můžu se zbavit atopického ekzému natrvalo?

Obzvlášť u dětí často dochází k tomu, že se atopického ekzému v průběhu dospívání zbaví. Většinou záleží na příčině onemocnění, někteří lidé se ho zbaví i v dospělosti, jiní bojují s atopickým ekzémem celý život.

Jaký krém na atopický ekzém?

Krém, co pomáhá na atopický ekzém, obsahuje velké množství probiotik i prebiotik. Měl by být složený z co nejvíce přírodních složek a bez parfemace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *