4 tipy, jak poznat atopický ekzém

Atopický ekzém je dnes poměrně známé i běžné onemocnění. Stále ale dělá lidem problém odlišit tento druh dermatitidy od jiných, v důsledku čehož volí špatný způsob léčby. Připravili jsme si pro vás pár rad, jak poznat atopický ekzém, abyste pak mohli s naprostou jistotou sáhnout po účinných lécích.

Co je atopický ekzém?

Atopický ekzém neboli atopická dermatitida je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které doprovází několik symptomů. Onemocnění se obvykle objevuje už v raném dětství. Často bývá spojeno s alergickými reakcemi nebo genetickou predispozicí. Atopickým ekzémem můžete trpět i v dospělosti.

Atopický ekzém neboli atopická dermatitida je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které doprovází několik symptomů. Ty vám napoví, jak poznat atopický ekzém.

Přečtěte si, jaké jsou další druhy ekzému.

Příčiny atopického ekzému: Proč vzniká atopický ekzém?

Přesná příčina vzniku tohoto onemocnění není zcela jasná. Existuje ale několik faktorů, které mohou hrát v rozvoji atopické dermatitidy velkou roli.

  • Dědičnost – Jedním z hlavních faktorů přispívajících ke vzniku atopického ekzému je genetika. Rodiče mohou přenést atopický ekzém na své potomky a ti na své.
  • Poruchy imunitního systému – Narušený imunitní systém reaguje na běžné látky mnohem agresivněji než u zdravých jedinců a může tak vést k zánětlivému onemocnění.
  • Alergeny – Nepřiměřenou reakci může vyvolat prostředí plné alergenů, ve kterém trávíte většinu svého času.
  • Bakterie – Nerovnováha kožního mikrobiomu způsobuje nadměrné množení škodlivých bakterií, jež jsou příčinou zánětu pokožky. To je třeba zohlednit při výběru tělové i dekorativní kosmetiky.
  • Strava – Stav kůže odpovídá způsobu vašeho stravování. Pro lidi náchylné k atopickému ekzému není vhodné mléko, mléčné výrobky, vejce, lepek, rajčata, citrusy, exotické ovoce a některé druhy ořechů.
  • Oblečení – Jelikož přichází oblečení do přímého kontaktu s kůží, může i materiál způsobit rozvoj či zhoršení atopické dermatitidy.
  • Stres – Tělo ve stresových situacích slábne a otvírá tak dveře zánětům.

Mohlo by vás zajímat: Jak se zbavit stresu

Příznaky atopického ekzému: Jak vypadá atopický ekzém?

Hlavním ukazatelem v tom, jak poznat atopický ekzém, jsou příznaky onemocnění, mezi něž patří:

  • Svědění – Intenzivní svědění je jedním z nejtypičtějších příznaků atopického ekzému. Pacienti často zmiňují, že nepřetržité svědění se někdy nedá vydržet.
  • Zrudnutí kůže – Postižená oblast kůže zčervená, což je známkou zánětu.
  • Suchá a šupinatá kůže – Atopický ekzém často způsobuje vysušení kůže, čímž dochází k tvorbě šupin.
  • Vyrážka – Na začervenalé kůži se může se objevit vyrážka ve formě malých puchýřků, které mohou praskat.
  • Odlupující se plochy – U neléčeného ekzému může dojít ke zhoustnutí kůže. Vytvořené plochy se začnou postupně loupat.

TIP: Alergická reakce na obličeji

Hlavním ukazatelem v tom, jak poznat atopický ekzém, jsou příznaky onemocnění, mezi něž patří svědění, zarudnutí kůže, suchá až šupinatá kůže, vyrážka a odlupující se plochy kůže.

Kde se vyskytuje atopický ekzém?

Atopický ekzém může postihnout různé části těla. Můžete mít:

  • Atopický ekzém na obličeji – Ekzém na obličeji se objevuje nejčastěji u miminek a batolat v podobě červených pupínků.
  • Atopický ekzém na rukou – Starší děti i dospělí zase trpí většinou suchou šupinatou pokožkou na rukách a loktech.
  • Atopický ekzém na nohách – Suchá kůže opravdu nepříjemně svědí a když se objeví na nohách, tak vás může výrazně omezit v pohybu.
  • Atopický ekzém na zádech a krku – Dermatitida na zádech a krku se rychle zhoršuje. Nejenže máte oblast přímo pokrytou oblečením, ale navíc dochází k častému tření.
  • Atopický ekzém na genitáliích – Někteří atopici se mohou setkat s ekzémem na genitáliích. V tomto případě je obzvlášť důležité kontaktovat lékaře.

Jak poznat atopický ekzém?

Přijít na to, že vy nebo někdo z vašeho okolí trpí atopickou dermatitidou není úplně jednoduché. Máme pro vás ale 4 tipy, jak poznat atopický ekzém. V podstatě jde o takové shrnutí toho, co jste se dočetli v předchozích řádcích.

  1. Chronické příznaky – Atopický ekzém je chronickým onemocněním, což znamená, že jeho příznaky se objevují opakovaně a mohou u vás přetrvávat dlouhou dobu.
  2. Charakteristické místo výskytu – Atopický ekzém sice může postihnout nejrůznější oblasti těla, nejčastěji se ale projevuje na obličeji, krku, rukách i loktech, zádech a nohách.
  3. Rodinná anamnéza – Když se výše dva uvedené body spojí ještě s tím, že některý z vašich rodičů patří mezi atopiky, pravděpodobnost, že máte atopický ekzém dosahuje opravdu vysokých procent.
  4. Reakce na alergeny – Pokud pravidelně přicházíte do kontaktu s alergeny tedy pohybujete se na rozkvetlé louce, dopřáváte si mléčné výrobky nebo spíte v alergenních lůžkovinách, může na to tělo reagovat právě formou atopické dermatitidy.

TIP: Jak poznám, že mám alergii?

Jak poznat atopický ekzém u dětí?

Stejně jako u sebe, tak i u svých dětí byste měli projít všemi 4 kroky a atopický ekzém buď vyloučit nebo si potvrdit. V tom, jak poznat atopický ekzém u dětí, vám ale nejvíce pomůže místo výskytu.

V tom, jak poznat atopický ekzém u dětí, vám nejvíce pomůže místo výskytu. Kojence trápí svědivá vyrážka a puchýřky na tvářích. Děti ve věku 3 až 9 let mívají ekzém v oblasti rukou včetně loketních jamek, nohou, pod koleny, na obličeji i krku.

Přibližně ve 2. až 6. měsíci může kojence trápit svědivá vyrážka a puchýřky na tvářích. Není neobvyklé, že dermatitida následně zasáhne celý obličej, ruce i nohy, kde se kůže více potí a namáhá. V důsledku toho se kojenec často budí a pláče.

Děti ve věku 3 až 9 let mívají ekzém v oblasti rukou včetně loketních jamek, nohou, pod koleny, na obličeji i krku. Dochází k vysušení kůže, jelikož se v daném místě netvoří kožní maz. Suchou pokožku doprovází svědění, které děti nemohou bez škrábání vydržet.

Léčba atopického ekzému: Kdy navštívit lékaře?

Jakmile se objeví některý z příznaků, byť třeba v malém rozsahu, měli byste navštívit svého lékaře. Obezřetnost je opravdu na místě. Lékař provede důkladné vyšetření kůže a následně navrhne adekvátní léčbu. K léčbě atopického ekzému se používají:

  • Emoliencia – Emoliencia jsou hydratační krémy a masti, které pomáhají udržovat kůži hydratovanou a snižují její suchost.
  • Krémy s kortikosteroidy – Kortikosteroidní krémy se používají ke zmírnění zánětu a svědění na postiženém místě.
  • Imunomodulátory – Pacientům s těžkými příznaky, kteří nereagují na jiné formy léčby, mohou být předepsány imunomodulátory. Jejich cílem je zabránit nepřiměřené odpovědi imunitního systému.
  • Antihistaminika – Antihistaminika se používají na léčbu alergií. Protože alergie mohou vést k rozvoji ekzému, fungují antihistaminika i na jeho léčbu. Bojují proti nadměrnému množství histaminu, které tělo při střetu s alergenem vyloučí.

Co na atopický ekzém pomáhá?

Jak poznat atopický ekzém už víte. Teď je důležité udělat pár věcí, jež pomáhají zmírnit průběh dermatitidy a zároveň dokážou předcházet její tvorbě.

Každý atopický pacient musí udržovat svou pokožku hydratovanou. Ovšem není hydratace jako hydratace. Když použijete špatnou mast na atopický ekzém, příznaky neodezní, naopak, výrazně se zhorší. Kde ale najít krémy určené na atopický ekzém a bez lékařského předpisu?

Francouzská značka Gallinée vyvinula kosmetiku přímo pro atopiky. Veškeré produkty podrobila důkladnému a přísnému testování.

Odpověď vám přináší francouzská značka Gallinée. Vývoji kosmetiky přímo pro atopiky předcházelo důkladné a přísné klinické testování, aby po produktech mohli pacienti sáhnout s naprostou důvěrou. Krémy, odličovače, pěny nebo šampony obsahují tyndalizované bakterie a probiotika, které mohou pomoci vyrovnat rozhozený mikrobiom vaší pokožky.

Vybírejte si také oblečení, ve kterým trávíte veškerý svůj volný i pracovní čas. Vsaďte na kousky z nanomateriálu s antibakteriální a termoregulační vlastností. Nebojte se, výběr je dnes opravdu široký, takže určitě objevíte tričko, šaty nebo kalhoty, které odpovídají vašemu stylu.

Přečtěte si o oblečení z nanomateriálu více ZDE.

Nanomateriál by měl být součástí i vaší postele, kde se nachází velké množství roztočů. Díky protiroztočovím lůžkovinám se jich zbavíte. Když navíc zapojíte čistčiku vzduchu s HEPA filtrem zbavíte se ostatních alergenů a tím i atopického ekzému.

TIP: Co pomáhá na atopický ekzém.

Často kladené dotazy

Je atopický ekzém nakažlivý?

Ne, atopický ekzém není nakažlivý. Jedná se o chronické onemocnění kůže, které není způsobeno infekcí.

Kdy zmizí atopický ekzém?

Atopický ekzém může u dětí ve školním věku nebo v pubertě odeznít. Někteří se s ním však potýkají celý život.

Jak poznat atopický ekzém u kojence?

Hlavní aspektem toho, jak poznat atopický ekzém u kojence, jsou příznaky a místo výskytu. Kojenci se potýkají se svědivou vyrážkou a puchýřky na tváři. Ekzém se může ale následně rozšířit i na celý obličej, ruce a nohy, kde se kůže namáhá.

Můžu cvičit, i když mám atopický ekzém?

Ano, pohybu se rozhodně věnovat můžete. Jen si oblékněte oblečení s antibakteriální vlastností a odvádějící pot.

Jak často bych měl/a používat hydratační krém?

Ideálně byste měli krém na atopický ekzém používat dvakrát denně – ráno a večer. Pokud je i přes to vaše pokožka suchá, můžete ji mazat krémem častěji.

Můžu atopický ekzém léčit i bez lékařského dohledu?

Při podezření na rozvoj atopického ekzému návštěvu lékaře opravdu doporučujeme. Odborník vyloučí jiný problém a navrhne vhodnou léčbu. Kromě lékařem stanovené léčby byste měli dbát na oblečení, které nosíte a povlečení, v němž spíte. Jakmile ekzém odezní používejte jako prevenci kosmetiku pro atopiky a čističky vzduchu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *