Alergie na chlad: Jaké jsou projevy chladové alergie?

S chladným počasím přichází řada onemocnění, mezi nimiž najdete i jednu tak trochu speciální alergii. Jejím spouštěčem nejsou tradiční alergeny jako pyly, plísně nebo roztoči, ale kontakt s chladem. V tomto článku se budeme zabývat tím, jak alergie na chlad vypadá, jak ji odlišit od chřipky a co na chladovou alergii zabírá.

Co je alergie na chlad?

Alergie na chlad, známá také jako cholinergní urtikárie nebo chladová kopřivka je obranná reakce těla na nízké teploty. Když je tělo vystaveno chladu, může dojít k výskytu specifických příznaků. Musíme si ale uvědomit, že k alergické reakci dochází i při styku kůže se studenou vodou, mraženými potravinami, ledovými nápoji a dalšími studenými předměty.

Alergie na chlad, známá také jako cholinergní urtikárie nebo chladová kopřivka je obranná reakce těla na nízké teploty. Když je tělo vystaveno chladu, může dojít k výskytu specifických příznaků.

Většinou se chladová alergie projevuje při teplotě 0 °C, ale citlivější osoby se s ní mohou setkat i v 10 °C a vlhkém prostředí. Častěji na ni trpí ženy, to však neznamená, že jsou vůči ní muži imunní. Nepříjemné příznaky se mohou objevit v jakémkoliv věku, takže i v dětství.

Přečtěte si, jaké jsou nejčastější typy alergií a jejich příznaky.

Druhy alergie na chlad

Existují celkem čtyři druhy alergie na chlad, které se liší především v tom, kdy se alergická reakce u člověka projeví a v jaké míře.

Idiopatická chladová kopřivka

Idiopatická chladová kopřivka je forma chladové kopřivky, která se vyskytuje, aniž by byla známá konkrétní příčina. Termín idiopatický znamená, že příčina onemocnění není jasná a nedá se jednoduše identifikovat. Lékaři však projev idiopatické chladové kopřivky přisuzují bakteriím a virům. Příznaky se většinou projeví do několika minut po kontaktu s chladem. Léčba bývá zaměřena na zmírnění příznaků.

TIP: Kopřivka: Jak vypadá a jak dlouho trvá?

Symptomatická alergie na chlad

Pokud vás zasáhne například hematologické či autoimunitní nemoci, streptokokové infekce nebo různé parazitární nákazy a do toho se přidají příznaky alergie na chlad, bude se jednat o symptomatickou chladovou kopřivku. Tato kopřivka tedy dělá doprovod jiným onemocněním nebo také alergii na potraviny či léky.

Reflexní alergie na chlad

Reflexní chladová kopřivka označuje alergickou reakci, za níž může celkové působení chladu na lidský organismus. Jde spíše o vzácnější druh alergie na chlad, ale není vyloučeno, že nemůže potkat zrovna vás. K projevům se přidává často nízký krevní tlak a pobyt venku je pro postižené osoby velmi obtížný.

Familiární chladová kopřivka

Termín Familiární chladová kopřivka označuje zděděnou alergii na chlad. Stejně jako u jiných druhů alergií, můžete i alergii na chlad zdědit po jednom ze svých rodičů případně předat gen svým potomkům a potýkat se s ní už od narození.

Další alergie u dětí, najdete ZDE.

Alergie na chlad: Příznaky

Nadměrná produkce histaminu, k níž dochází při nadměrné reakci imunitního systému na chladné podněty, může mít podobu:

  • Svědění – Po vystavení chladu můžete pociťovat intenzivní a nepříjemné svědění pokožky.
  • Vyrážky – Často se objevuje zarudlá vyrážka nebo kopřivka na kůži.
  • Otoky – Kůže může navíc otékat a nafouknout se, což je pro někoho velice bolestivé.
  • Bolesti kloubů – Po vystavení chladu začnou některé jedince bolet klouby.
  • Zimnice – Reakce na chlad se může projevit jako zimnice. I když teplota není nijak nízká, klepete se zimou.
Jednou z příčin alergie na chlad může být zimnice. I když teplota není nijak nízká, klepete se zimou. Na rozdíl od chřipky nedoprovází alergii na chlad rýma nebo kašel.

Na rozdíl od chřipky nedoprovází alergii na chlad rýma nebo kašel. U chřipky se zase nesetkáte s vyrážkou, a tak nemáme žádnou pochybnost o tom, že byste si tyto dva problémy po přečtení předchozích řádků spletli.

Mohlo by vás zajímat: Kdy je kýchání příznakem alergie?

Psychosomatika alergie na chlad

Psychosomatika se zabývá tím, jak váš psychický stav a emoce ovlivňují fyzické zdraví. V případě alergie na chlad může stres, úzkost nebo psychický nátlak způsobit, že příznaky alergie budou mnohem intenzivnější. Zapamatujte si ale, že psychické faktory alergii na chlad nezpůsobují, jen mohou mít vliv na její projev.

Stres a úzkost mohou například způsobit, že bude pokožka citlivější a na chlad v důsledku toho reagovat silněji. Jestli trpíte chladovou kopřivkou, měli byste negativní psychické stavy ve svém životě minimalizovat, aby se váš problém nezhoršoval.

Jak léčit alergii na chlad?

Jakmile na sobě začnete některý z příznaků chladové kopřivky pozorovat, neodkládejte vyšetření lékaře. Bez odborného pohledu svůj problém nevyřešíte, leckdy právě naopak. Diagnostika alergie na chlad se může provést pomocí expozičního testu tedy testu, k němuž je zapotřebí led s vodou o teplotě 10 °C.

Jestli se vaše podezření na chladovou kopřivku potvrdí, přichází na řadu léčba. Léčba alergie na chlad se může lišit v závislosti na závažnosti vašich příznaků. Mezi nejčastější léčebné metody patří:

  • Antihistaminika – Tyto léky pomáhají zmírnit svědění a průběh vyrážky.
  • Kortikosteroidy – Krém nebo mast obsahující kortikosteroidy se předepisuje ke splasknutí otoků.
  • Imunoterapie – V některých případech může lékař doporučit imunoterapii, která slouží k regulaci imunitního systému.

Jak se zbavit alergie na chlad?

Pokud se budete řídit lékařskými doporučeními, jste na správné cestě, jak se zbavit alergie na chlad. Určité úsilí budete ale muset vyvinout i ze své strany. My vám právě poradíme, co všechno by mělo obnášet.

1) Teplé oblečení

Pro někoho možná banalita, ale sáhněte si do svědomí, zda oblékání nepodceňujete. Nejen postižená místa byste měli pokrýt dostatečně silnou vrstvou oblečení. Oblečení by ale mělo být vyrobeno z prodyšných materiálů, aby vaši citlivou pokožku nepodráždil ještě pot.

Když sáhnete po oblečení vyvinutém vyloženě pro alergiky a atopiky, nemůžete udělat chybu. Materiál je obohacený o antibakteriální nanočástice stříbra, které jsou pevně ukotveny ve vláknech a vydrží tam i během praní. Pro všechny co mají problém s pocením, představuje nano oblečení správnou volbu.

TIP: Pomalá móda a jak nakupovat udržitelně

2) Mastnější krémy

K ošetření pokožky a vyrážky je vhodné použít krémy s mastnější texturou. Opět platí, že když zakoupíte kosmetiku určenou na atopickou pokožku, bude to to nejlepší, co můžete udělat. Produkty pro atopiky jsou plné tyndalizovaných bakterií, probiotik, které pomáhají vyrovnat mikrobiom vaší pokožky a chrání ji před vnějšími vlivy. Dávejte pozor také na to, aby krém obsahoval maximální množství přírodních složek hydratujících pokožku.

Jedním ze způsobů, jak se zbavit alergie na chlad je používání krémů s mastnější texturou. Když zakoupíte kosmetiku určenou na atopickou pokožku, bude to to nejlepší, co můžete udělat.

TIP: Alergie na kosmetiku: Jak poznat alergii na kosmetiku?

3) Vyhýbejte se přechodům z tepla do zimy

Právě častý a rychlý přechod z tepla do zimy, často spouští nepříjemné příznaky alergie na chlad. Uvědomujeme si, že někdy nemáte a nebudete mít na výběr, ale zkuste se takovým přechodům co nejvíce vyhýbat.

4) Používejte odvlhčovač

Vlhké prostředí život alergikům na chlad rozhodně neulehčuje. Změřte v domácnosti hodnotu vlhkosti pomocí vlhkoměru. Pokud přesáhne hranici 60 %, přišel čas na pořízení odvlhčovače. Tento pomocník vás zbaví přebytečné vlhkosti a pomůže vám udržet vlhkost ve správných mezích.

Přečtěte si, jak vybrat odvlhčovač vzduchu.

Alergie na chlad u dětí

Už jsme si řekli, že alergie na chlad může postihnout i děti. Většinou ji zdědí po vás či vašem partnerovi, ale někdy jde o idiopatickou chladovou kopřivku, na jejíž příčinu se lékaři snaží stále přijít. Pokud víte, že alergií na chlad vy nebo váš partner trpíte, zajděte k alergologovi s dítětem ještě před tím, než se u něj nadměrná reakce imunitního systému projeví. V případě potvrzení problému, je léčba alergie na chlad u dětí stejná jako u dospělých.

Mohlo by vás zajímat: 7 tipů, jak zmírnit alergie u dětí

Často kladené dotazy

Jak mohu zabránit chladové alergii?

Prvnímu rozvoji alergie na chlad nelze zcela zabránit. Pokud ale s problémem navštívíte lékaře, předepíše vám adekvátní léčbu, která příznaky zmírní. Tu doporučujeme kombinovat s teplým oblečením, krémy pro atopiky a odvlhčovači. Když se budete vyhýbat častým přechodům z tepla do zimy, nemusí k dalšímu projevu alergie na chlad dojít.

Co na chladovou alergii?

Kromě lékařem předepsané léčby pomáhá na chladovou alergii teplé oblečení z prodyšných materiálů, mastnější krémy, odvlhčovače a také vyhýbání se častým přechodům z tepla do zimy.

Je alergie na chlad dědičná?

Ano, alergie na chlad je dědičná. Říká se jí přesně Familiární chladová kopřivka. Gen zdědíte po svých rodičích a můžete ho předat i svým potomkům.

Jak na alergii na chlad u dětí?

Alergie na chlad vyžaduje v podstatě to samé jako u dospělých. Navštivte nejprve lékaře, který předepíše dítěti adekvátní léčbu. Potom mu pořiďte teplé oblečení z prodyšných materiálů a mažte postižená místa přírodními krémy pro atopiky. V případě nadměrné vlhkosti nezapomeňte použít také odvlhčovač.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *