5 tipů, jak na ucpaný nos při alergii

Když se vám spustí alergie, potýkáte se buď s ucpaným nosem, nebo vám z nosu teče, a nebo klidně obojí. My se společně podíváme na to, co si počít s tou první variantou. Sepsali jsme pro vás celkem 5 tipů, jak na ucpaný nos při alergii.

Proč se při alergii ucpává nos?

Když se některý z alergenů dostane do nosu alergika, imunitní systém vyhodnotí danou látku jako nebezpečnou a začne produkovat histamin, který má za úkol proti alergenům bojovat. To vede k zánětu a otoku nosní sliznice a části horních cest dýchacích.

Kombinace zánětu a otoku může způsobit zúžení nosních průchodů a tím blokovat proudění vzduchu. Navíc se v této situaci často zvýší produkce hlenu, což člověku na pohodlí nepřidá a špatně se mu dýchá i v důsledku zvětšených krevních cév v nosní sliznici.

Jednoduše řečeno, ucpaný nos při alergii je obrana lidského organismu před útočícími alergeny.

Když se některý z alergenů dostane do nosu alergika, imunitní systém vyhodnotí danou látku jako  nebezpečnou a začne produkovat histamin, který má za úkol proti alergenům bojovat. To vede k zánětu a otoku nosní sliznice a části horních cest dýchacích.

5 tipů, jak uvolnit ucpaný nos od alergie

Ucpaný nos dokáže naše každodenní fungování pěkně ztížit. Přestože se z alergie nejde úplně vyléčit, existuje několik účinných metod, které dokážou nepříjemné příznaky zmírnit a někdy i natolik, že o alergii ani nevíme. Podívejte se na 5 způsobů, které pomáhají uvolnit ucpaný nos při alergii.

1) Používejte nosní spreje a kapky

Nosní spreje nebo kapky obsahující antihistaminika patří mezi nejběžnější a nejúčinnější lék na ucpaný nos při alergii. Tyto léky snižují otok a zánět v dutině nosní tím, že blokují účinky histaminu, látky zodpovědné za alergickou reakci.

Nosní spreje nebo kapky obsahující antihistaminika patří mezi nejběžnější a nejúčinnější léčbu na ucpaný nos při alergii. Tyto léky snižují otok a zánět v dutině nosní tím, že blokují účinky histaminu, látky zodpovědné za alergickou reakci.

2) Proplachujte nos mořskou vodou

Výplach nosu solným roztokem je dalším účinným způsobem, jak uvolnit ucpané dýchací cesty. Solný roztok pomáhá zředit hlen a odplavit alergeny, což zlepšuje dýchání a zmírňuje zánět.

I když si můžete roztok připravit doma z kuchyňské soli a pitné vody, zakoupený solný roztok je bezpečnější, protože obsahuje správnou koncentraci soli. Kdyby roztok obsahoval soli moc, může dojít k podráždění nebo poškození nosní sliznice.

Přečtěte si, proč je výplach nosu stejně důležitý jako čistění zubů.

3) Spěte v protiroztočových lůžkovinách

Roztoči patří mezi nejčastější alergeny, to už jste na našem blogu určitě našli. Pořízením protiroztočových lůžkovin se roztočů a jejich alergenů zbavíte, a tudíž se zbavíte i alergických příznaků včetně ucpaného nosu.

TIP: Recenze nanoSPACE: Přikrývky, polštáře a povlaky pro alergiky + 10 % sleva

4) Noste nano roušky, nano respirátory nebo antivirové šátky

Při pobytu venku v období pylové sezóny je dobré chránit se pomocí roušky nebo respirátoru s nanovlákny nebo antivirového šátku. Tyto ochranné pomůcky obsahují nanomembránu, která dokáže zadržet i ty nejmenší nebezpečné částice (alergeny, viry, bakterie). Díky nanovláknům jsou zároveň prodyšné a člověku se v nich dobře dýchá.

Mohlo by vás zajímat: Jakou roušku nosit v létě?

5) Používejte čističku vzduchu

Na ucpaný nos při alergii je dobré zapojit čističku vzduchu s HEPA filtrem. Právě HEPA filtry dokážou zachytit většinu alergenů a škodlivých částic, které se mohou v místnosti nacházet. Díky tomu tak předejdete rozvoji alergických reakcí.

Vhodným řešením je také čistička vzduchu se zvlhčovačem. Udržování vyššího stupně vlhkosti v místnosti vám pomůže zvlhčit nosní sliznici a uvolnit ucpaný nos. Dejte si ale pozor, aby nadměrná vlhkost v domě nebo v bytě nevedla ke tvorbě plísní.

Na ucpaný nos při alergii je dobré zapojit čističku vzduchu s HEPA filtrem. Právě HEPA filtry dokážou zachytit většinu alergenů a škodlivých částic, které se mohou v místnosti nacházet. Díky tomu tak předejdete rozvoji alergických reakcí.

Přečtěte si, jak vybrat čističku vzduchu.

Jak přírodně uvolnit nos?

Samozřejmě platí na ucpaný nos při alergii několik bylinek. Úlevu vám může přinést:

  • Eukalyptus – Eukalyptový olej obsahuje látku cineol, která přispívá k průchodnosti dýchacích cest.
  • Máta – Máta má uvolňující a osvěžující účinek. Inhalace páry z horké vody s kapkou mátového oleje by vám měla pomoct.
  • Heřmánek – Heřmánkový čaj má protizánětlivé vlastnosti a zmírňuje podráždění nosní sliznice.
  • Rozchodnice růžová – Rozchodnice růžová nebo také zlatý kořen přispívají k posílení imunitního systému a zmírnění zánětu spojeného s alergií.
  • Řebříček – Řebříček má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Pomáhá zmírnit podráždění nosní sliznice.
  • Kopřiva – Kopřiva obsahuje flavonoidy, které mají antioxidační vlastnosti a tlumí tak alergický zánět. Kopřivový čaj může tedy přispět k uvolnění ucpaného nosu.

V souvislosti s přírodní cestou léčby ucpaného nosu stojí rozhodně za zmínku kapky a spreje do nosu na bázi přírodního produktu. 100% přírodní spreje ucpaný nos při alergii uvolní bez nepříjemného pálení nebo štípání a nehrozí žádné vedlejší účinky ani vypěstování závislosti. Najdete mezi nimi i produkty vhodné pro děti nebo těhotné a kojící ženy.

TIP: Přírodní kapky do nosu: Ochrana, kterou potřebujete

Často kladené dotazy

Jak odblokovat ucpaný nos při alergii?

Existuje několik možností, jak ucpaný nos při alergii uvolnit. Použijte nosní spreje nebo kapky s antihistaminiky nebo na přírodní bázi, začněte s pravidelným výplachem nosu solným roztokem, spěte v protiroztočových lůžkovinách a používejte čističku vzduchu s HEPA filtrem. Můžete také použít léky na alergickou rýmu. V období pylové sezóny se chraňte rouškou, respirátorem nebo antivirovým šátkem s nanovlákennou membránou.

Co pomáhá na uvolnění nosních dutin?

Účinně zabírají přírodní kapky nebo spreje do nosu a také výplachy nosu solným roztokem. Rozhodně se při dlouhodobých potížích nebojte poradit s lékařem.

Jak spát s ucpaným nosem?

Základem je nákup protiroztočových lůžkovin, protože právě roztoči, kteří ve vaší posteli doposud žili, mohou být příčinou problému. Co se týče polohy, tak by vám mohlo pomoct, když si podložíte hlavu a zapnete na noc v ložnici zvlhčovač vzduchu, který přispěje ke snížení otoku nosní sliznice.

Proč mám ucpanou jen jednu nosní dírku?

Pokud máte ucpanou pouze jednu nosní dírku, může být příčinou problému deviace septa, nikoliv alergie. Jedná se o posunutou nebo zakřivenou příčnou přepážku nosu, pro níž je mimo jiné typické ucpání jedné nosní dírky. Tento problém můžete mít od narození nebo se projeví následkem úrazu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *