Roztoči v posteli: 5 tipů, jak se zbavit roztočů v posteli

I když nejsou roztoči v posteli vidět, mohou způsobit celou řadu zdravotních problémů a ovlivnit kvalitu vašeho spánku. Je důležité vědět, jak se roztočů zbavit opravdu efektivním způsobem, nikoliv jen tak „na oko“. Na účinnou prevenci proti roztočům v posteli se podíváme právě v následujících řádcích.

Co je roztoč a proč je důležité se roztočů zbavit?

Roztoči jsou mikroskopičtí živočichové, kteří se vyskytují v matracích, polštářích i povlečení. Jedná se o parazity živící se odumřelou lidskou kůží. Tu mají nejčastěji k dispozici právě ve vašem lůžku, kde je teplo a vlhko.

Roztoči v posteli by vás měli zajímat hned z několika důvodů. Zaprvé, jejich přítomnost může vyvolávat alergické reakce, jako třeba rýmu, kašel nebo ekzém. Roztoči mohou také zhoršovat astma a vést k dalším respiračním problémům.

Přečtěte si, co vše byste o roztočích měli ještě vědět. (přidat odkaz)

Roztoči v posteli by vás měli zajímat hned z několika důvodů. Zaprvé, jejich přítomnost může vyvolávat alergické reakce, jako třeba rýmu, kašel nebo ekzém. Roztoči mohou také zhoršovat astma a vést k dalším respiračním problémům.

Jak poznat, že jsou v posteli roztoči?

Roztoči se nachází v posteli každého z nás, tak to zkrátka je. Pokud se v noci často budíte, kýcháte nebo kašlete, může to být projevem alergie na roztoče. I když ne každý musí alergií na roztoče trpět, neznamená to, že byste měli přítomnost roztočů v posteli opomíjet.

5 tipů, jak na roztoče v posteli

V současné době máme naštěstí k dispozici nepřeberné množství možností, jak s roztoči v posteli pořádně zatočit. Níže jsme pro vás sepsali ty nejúčinnější rady, kterými byste se měli v boji s roztoči řídit.

1. Pravidelně větrejte a snižujte vlhkost v místnosti

Možná se vám pravidelné větrání zdá jako banální, opak je však pravdou. Roztoči si libují na vlhkých místech. Když se v noci zpotíte a postel ráno bez vyvětrání hned ustelete, vlhkost se bude v posteli i lůžkovinách držet a vy tak umožníte roztočům se rozmnožit. Pozor, větrat byste měli nárazově čili nenechávat okna otevřená na ventilaci po celý den.

Jasně, občas vlhkost v posteli větráním nevyřešíte, protože zkrátka máte vlhko v celé místnosti ne-li celém bytě či domě. Pokud hledáte řešení, tak vám ho s radostí nabídneme. Perfektní volbou pro vás budou odvlhčovače vzduchu, v nichž se vlhkost sráží a voda sbírá do nádržky.

Navíc vám odvlhčovače vzduchu pomohou udržovat vlhkost v místnosti pod 50%, což roztočům vůbec nedělá dobře.

2. Zkuste protiroztočové lůžkoviny, do kterých roztoči nevlezou

Jak už napovídá samotný název proti protiroztočových lůžkovinám nebudou mít roztoči v posteli vůbec žádnou šanci. Obsahují nanovlákennou membránu, která pro roztoče představuje neprůchozí bariéru. Jde o velmi hustou síť, přes níž se roztoči nedostanou, a tudíž se nemohou rozmnožit.

Podle svých finančních možností si můžete zakoupit buď protiroztočové povlaky nebo dokonce protiroztočové polštáře a přikrývky. Každopádně, ať už si zakoupíte to nebo ono, vždy sobě a případně svým nejbližším zaručíte ničím nerušený spánek.

Jak už napovídá samotný název proti protiroztočových lůžkovinám nebudou mít roztoči v posteli vůbec žádnou šanci. Obsahují nanovlákennou membránu, která pro roztoče představuje neprůchozí bariéru.

O výhodách jednotlivých protiroztočových lůžkovin se dozvíte v tomto článku.

Další alternativou je povlečení z nanobavlny, což je bavlněný satén s nanotkaninou. Proč byste měli sáhnout právě po nanobavlně? Nanobavlna poskytuje účinnou ochranu nejen před roztoči, ale i dalšími alergeny a svou účinnost neztratí ani po x praních.

Více o jednoduchém řešení alergie na roztoče, najdete zde.

3. Vysávejte podlahy, koberce ale i postel

Nejlepším přítelem každého alergika je robotický vysavač, který by měl jezdit alespoň jednou denně. Vhodné je vysávat jednou za čas i matrace. Pokud nemáte robotický vysavač, vysávejte alespoň 2x týdně.

Důkladné vysávání postele a praní povlečení je klíčovým krokem při boji s roztoči v posteli.

4. Pořiďte si čističku vzduchu

Jak si čistička vzduchu může poradit s roztoči v posteli? Velmi jednoduše. Při povlíkání se kolem vás šíří prach, ve kterém se nachází roztoči a úkolem čističky vzduchu je snižovat prašnost v místnosti.

Zbaví vás nejen roztočů, ale i pylů, plísní a zápachu. Pomáhá zlepšit průběh alergií i astmatu. Dokonce si poradí s chlupy domácích mazlíčků, které bez problémů zachytí.

Zaujaly vás čističky vzduchu? Pak vás bude nejspíš zajímat, jak vybrat tu správnou.

5. Zkuste eukalyptový olej, ocet či citronovou šťávu

I matka příroda vám nabízí několik metod, které se s roztoči v posteli moc nepárají. Třeba eukalyptový olej se pyšní repelentními účinky na roztoče. Můžete jím provonit celou místnost nebo nanést právě na vlhký hadřík, kterým se chystáte otřít matraci a postelové rošty.

K pracímu prášku se zase nebojte přidat ocet či citronovou šťávu, které mají dezinfekční účinky a přispívají tak k eliminaci roztočů.

Potom co matraci vysajete, tak ji dejte chvíli na sluníčko. Sluneční paprsky mohou zabít nejen roztoče, ale i jejich vajíčka. Vy mezitím naberete síly na povlíkání.

Krátké opáčko na konec – co si z článku odnést

Pravidelný úklid a používání protiroztočových lůžkovin jsou klíčem k vítězství nad roztoči v posteli. Čistá postel se pozitivně podepíše nejen na vašem zdraví, ale i celkové pohodě. Pokud vaše potíže s alergií i přes uvedené rady přetrvávají, neotálejte vyhledat profesionální pomoc.

Často kladené dotazy

Co zničí roztoče?

K nejlepším způsobům, jak se zbavit roztočů, patří pravidelný úklid, používání protiroztočových lůžkovin a udržování vlhkosti v místnosti pod 50%, k čemuž slouží odvlhčovače vzduchu.

Jak se zbavit roztočů v matraci?

Matraci pravidelně vysávejte a opatřete protiroztočovým povlakem i prostěradlem.

Jak často bych měl prát povlečení, abych se zbavil roztočů?

Často se doporučuje prát povlečení alespoň jednou týdně na vysoké teploty (60 °C a více). Tím zabijete nejen roztoče, ale i jejich vajíčka. Pokud si však pořídíte protiroztočové lůžkoviny, vyhnete se častému praní, protože tyto lůžkoviny není nutné vyvářet.

Pomáhá sluneční světlo v boji s roztoči v posteli?

Ano, sluneční světlo má dezinfekční účinky a pomáhá zabíjet roztoče. Dávejte matraci na sluníčko, než ji povléknete.

Můžou roztoči přenášet nemoci?

Roztoči sami o sobě nemají schopnost přenášet nemoci, ale roztoči v posteli mohou zhoršit průběh alergie a způsobit respirační problémy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *