Jak se zbavit roztočů: kompletní průvodce

Roztoči, malí neodbytní spolubydlící, kteří nás umí i pěkně potrápit. Bylo o nich napsáno již mnoho včetně zaručených rad, jak se jich navždy zbavit. Řekněme si na rovinu: zbavit se jich definitivně a napořád nemůžeme. Můžeme je ale trochu zkrotit a udržet jejich počet na snesitelné úrovni i pro alergiky. Jak? Pomocí několika základních pravidel a také moderních technologií. 

Co je vlastně roztoč a proč by nám měl vadit

Roztoči jsou drobní živočichové žijící v symbióze s člověkem. Většina z nich je menší než 1mm a uvidíte je pouze pod mikroskopem. To jim dává velkou výhodu, protože tihle pavoukovci nejsou zrovna krásní na pohled.

Roztoč
Roztoč

Žijí v hojném počtu v domácnostech nás všech. Představte si, že celý váš domov je takový malý roztočí svět. Doma jich totiž můžete mít klidně desítky milionů a přitom je vůbec nevidět. Ale proč se jim u nás doma tak líbí?

Lidé poskytují roztočům především hojnost potravy. Kolonie malých zvířátek si každý den pochutnávají na šupinkách naší kůže a dalším organickém odpadu, odumřelá kůže tvoří dokonce 85 % jejich potravy!

Po vydatných hostinách zanechávají množství výkalů, které jsou pak alergenem pro citlivé lidi. Uf, to není moc pěkná představa, že? Pokud se teď zvedáte od displeje a jdete hned uklízet a dezinfikovat, ještě vydržte a čtěte dál. Na boj s roztoči je totiž třeba jít chytře a důsledně.

Roztoč všude, kam se podíváš

Roztoči jsou rádi v blízkosti potravy, proto jich bohužel nejvíce máme v posteli. Mají tam ideální podmínky pro život: teplo, vlhko a dostatek jídla. Matrace, polštáře a peřiny jsou jejich bezkonkurenčně nejoblíbenějším místem.

Roztoč nepohrdne ale ani čalouněním na sedacích soupravách či křeslech. Vyskytuje se i v šatnících, kobercích a závěsech či v plyšových hračkách. Ano, i váš nostalgicky schovaný plyšák z dětství je bohužel ideálním domovem pro roztoče. Smutné, že?

Roztoči jsou všude
Roztoči jsou všude

Najdete je ale také v prachu. V každém gramu prachu jich je 2 000 až 15 000 a výzkumy dokonce ukázaly, že 10 % hmotnosti běžného polštáře tvoří po dvou letech používání prach. Pokud si tedy myslíte, že máte alergii na prach, dost možná máte ve skutečnosti alergii na roztoče.

Alergie na prach totiž ve skutečnosti neexistuje. Roztoče sice nemusíte vůbec vidět, ale pokud jste alergik, jejich přítomnost vám neomylně prozradí následující zdravotní obtíže:

 • ucpaný nos
 • chronická rýma
 • kašel 
 • zvýšená ranní únava a oteklý obličej
 • opakované záněty dutin či nosohltanu
 • opakované záněty středního ucha 
 • atopický ekzém, obzvláště u malých dětí

Pokud si chcete být jisti, zda máte alergii na prach, můžete si udělat domácí test na alergii, či navštivte alergologa. 

Pravidla boje s roztočem

Pokud jste teď již dostatečně motivovaní zatočit s koloniemi nezvaných spolubydlících, držte se následujících tipů. S jejich pomocí byste měli nemilé obyvatele vašeho domova brzy dostat pod kontrolu.

1. Udržovat domov a především ložnici v čistotě

Samotný výskyt roztočů s čistotou nesouvisí, jak jsme si již řekli na začátku článku, doma je máme všichni. S udržováním čistoty ale souvisí jejich počet. Pokud vás roztoči trápí měli byste:

 • pravidelně luxovat a utírat prach
 • pravidelně větrat alespoň 15 minut 2x denně a větrat i v zimních měsících
 • udržovat v ložnici chladnější prostředí – ideálně kolem 18°C
 • omezit koberce, závěsy a další textilie především v ložnici
 • snížit vlhkost v bytě pod 50 %
Pravidelný úklid je základ
Pravidelný úklid je základ

2. Pravidelně měnit a prát lůžkoviny

Také měníte povlečení jednou měsíčně jako většina lidí? Pokud chcete omezit množství roztočů, je dobré ho měnit častěji. Odborníci se shodují, že ideální je dokonce jednou týdně.

I pokud do postele uléháte vykoupaní, stejně se do lůžkovin olupují šupinky kůže a vpíjí kožní maz. Pokud používáte krémy na noc, i ty se otřou do povlečení a tohle vše je opět potravou pro roztoče. A platí, že čím menší hostinu jim přichystáte, tím méně se budou množit.

Vaše peřiny a polštáře byste měli prát několikrát ročně na 60°C, při této teplotě roztoče zahubíte. Ale nenechte se zmýlit, že všechny roztoče u vás doma zničíte pouze pravidelným praním peřin.

Paradoxně hubením roztočů na jednom místě, například v peřině, připravujete potravu pro kolonii roztočů třeba v matraci. Mrtvá tělíčka jejich kolegů totiž slibují další vydatnou hostinu. Ideální je tedy dodržovat co nejvíce preventivních opatření, aby k přemnožení nedocházelo na žádném místě. 

3. Používat bariérové lůžkoviny a povlaky s nanovláknem

Zde přichází ke slovu moderní technologie, konkrétně česká nanovlákna. Bariérové povlaky a lůžkoviny s nanovlákennou membránou fungují jako skvělá mechanická zábrana pro roztoče.

Membrána je vlastně velmi hustá síť, která roztoče nepustí dál a ti se tak nemohou množit. Povlečení a potahy ale zůstávají plně prodyšné, takže jsou velmi pohodlné.  Na trhu jsou speciální povlaky na matrace a lůžkoviny, na které dáte ještě normální povlečení.

Povlaky jsou nejlevnějším řešením a vydrží při správné údržbě funkční mnoho let. Pokud vaše stávající přikrývky a polštáře vyperete a potáhnete bariérovými povlaky, zmenšíte tím koncentraci roztočů ve vašem okolí. Větší investici vyžadují protiroztočové přikrývky či polštáře a také antialergické povlečení z nanobavlny.

Protiroztočové přikrývky a polštáře obsahují nanotkaninu, která brání shromažďování a množení roztočů a tím i alergenů uvnitř přikrývky. Množství roztočů tím výrazně snížíte a zabráníte jim v tvoření nebezpečných kolonií, které způsobují alergické reakce.

Nanobavlněné povlečení taktéž zabrání průniku roztočů a alergenů. Výhodou povlečení je pevná struktury látky s jemným lesklým povrchem a barevná stálost i po mnoha praních.

Čeho se vyvarovat?

Na roztoče nepoužívejte insekticidy ani jiné chemikálie. Jednorázově sice roztoče zahubí, ale jejich efekt je pouze krátkodobý. Navíc mohou mít negativní účinky na naše zdraví, které významně převažují nad pozitivy. Stejně tak nehubte roztoče na jednom místě, je sice nutný cílený postup, ale i dodržování prevence. Jen tak dosáhnete nejlepších výsledků. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *