Jak se zbavit roztočů: kompletní průvodce

Roztoči, malí neodbytní spolubydlící, kteří nás umí i pěkně potrápit. Bylo o nich napsáno již mnoho včetně zaručených rad, jak se jich navždy zbavit. Řekněme si na rovinu: zbavit se jich definitivně a napořád nemůžeme. Můžeme je ale trochu zkrotit a udržet jejich počet na snesitelné úrovni i pro alergiky. Pomocí několika základních pravidel a také moderních technologií vám poradíme, jak se zbavit roztočů.

Co je vlastně roztoč a proč by nám měl vadit

Roztoči jsou drobní živočichové žijící v symbióze s člověkem. Většina z nich je menší než 1mm a uvidíte je pouze pod mikroskopem. To jim dává velkou výhodu, protože tihle pavoukovci nejsou zrovna krásní na pohled.

Roztoči jsou drobní živočichové žijící v symbióze s člověkem. Připravili jsme průvodce, který se zabývá tím, jak se zbavit roztočů.

Žijí v hojném počtu v domácnostech nás všech. Představte si, že celý váš domov je takový malý roztočí svět. Doma jich totiž můžete mít klidně desítky milionů a přitom je vůbec nevidět. Ale proč se jim u nás doma tak líbí?

Lidé poskytují roztočům především hojnost potravy. Kolonie malých zvířátek si každý den pochutnávají na šupinkách naší kůže a dalším organickém odpadu, odumřelá kůže tvoří dokonce 85 % jejich potravy!

Po vydatných hostinách zanechávají množství výkalů, které jsou pak alergenem pro citlivé lidi. Uf, to není moc pěkná představa, že? Pokud se teď zvedáte od displeje a jdete hned uklízet a dezinfikovat, ještě vydržte a čtěte dál. Na boj s roztoči je totiž třeba jít chytře a důsledně.

Roztoč všude, kam se podíváš

Roztoči jsou rádi v blízkosti potravy, proto jich bohužel nejvíce máme v posteli. Mají tam ideální podmínky pro život: teplo, vlhko a dostatek jídla. Matrace, polštáře a peřiny jsou jejich bezkonkurenčně nejoblíbenějším místem.

Roztoč nepohrdne ale ani čalouněním na sedacích soupravách či křeslech. Vyskytuje se i v šatnících, kobercích a závěsech či v plyšových hračkách. Ano, i váš nostalgicky schovaný plyšák z dětství je bohužel ideálním domovem pro roztoče. Smutné, že? Pokud máte doma alergické dítě, kupte mu dřevěné hračky, které nezachycují prach a lépe se čistí.

Roztoči jsou rádi v blízkosti potravy, proto jich bohužel nejvíce máme v posteli. Mají tam ideální podmínky pro život: teplo, vlhko a dostatek jídla.

Najdete je ale také v prachu. V každém gramu prachu jich je 2 000 až 15 000 a výzkumy dokonce ukázaly, že 10 % hmotnosti běžného polštáře tvoří po dvou letech používání prach. Pokud si tedy myslíte, že máte alergii na prach, dost možná máte ve skutečnosti alergii na roztoče.

Alergie na prach totiž ve skutečnosti neexistuje. Roztoče sice nemusíte vůbec vidět, ale pokud jste alergik, jejich přítomnost vám neomylně prozradí následující zdravotní obtíže:

  • ucpaný nos
  • chronická rýma
  • kašel 
  • zvýšená ranní únava a oteklý obličej
  • opakované záněty dutin či nosohltanu
  • opakované záněty středního ucha 
  • atopický ekzém, obzvláště u malých dětí

Pokud si chcete být jisti, zda máte alergii na prach, můžete si udělat domácí test na alergii, či navštivte alergologa. 

Pravidla boje s roztočem

Pokud jste teď již dostatečně motivovaní zatočit s koloniemi nezvaných spolubydlících, držte se následujících tipů. S jejich pomocí byste měli nemilé obyvatele vašeho domova brzy dostat pod kontrolu.

1. Udržovat domov a především ložnici v čistotě

Samotný výskyt roztočů s čistotou nesouvisí, jak jsme si již řekli na začátku článku, doma je máme všichni. S udržováním čistoty ale souvisí jejich počet. Pokud vás roztoči trápí měli byste:

  • pravidelně luxovat a utírat prach,
  • používat kvalitní čističku vzduchu vhodnou pro alergiky (Airbi, Winix), přečtěte si, jak si vybrat kvalitní čističku.
  • pravidelně větrat alespoň 15 minut 2x denně a větrat i v zimních měsících,
  • udržovat v ložnici chladnější prostředí – ideálně kolem 18°C,
  • omezit koberce, závěsy a další textilie především v ložnici,
  • snížit vlhkost v bytě pod 50 % (pozor ale i na příliš suchý vzduchu, který může způsobovat svědění).

K udržení vlhkosti vzduchu pod 50 %využívejte odvhlčovač či zvlhčovač vzduchu. Roztoči mají rádi teplé a vlhké prostředí, jako je například postel. Jednodušeji řečeno jim v noci zahříváme lůžko a poskytujeme potravu, protože se živí lupy a dalšími zbytky kůže.

Doporučuje se proto udržovat vlhkost pod 50 %, aby se nepodporovalo množení roztočů nejen v posteli, ale i v kobercích, gaučích či dokonce závěsech. Není pravda, že žijí pouze v našem lůžku, v našem lůžku jich ale bohužel je největší množství. Protiroztočové povlečení či lůžkoviny pro alergiky jsou skvělou volbou.

Pravidelný úklid je základ
Pravidelný úklid je základ

2. Pravidelně měnit a prát lůžkoviny

Také měníte povlečení jednou měsíčně jako většina lidí? Pokud chcete omezit množství roztočů, je dobré ho měnit častěji. Odborníci se shodují, že ideální je dokonce jednou týdně.

V našich lůžkách žijí kolonie roztočů. Podle dostupných studií až 10% hmotnosti běžného polštáře jsou prachoví roztoči, a to už po dvou letech. V matraci najdeme po dvou letech i deset milionů těchto potvor. Alergik tak inhaluje roztoče a nedokáže si ani v noci odpočinout. Probouzí se pak unavený a podrážděný.

I pokud do postele uléháte vykoupaní, stejně se do lůžkovin olupují šupinky kůže a vpíjí kožní maz. Pokud používáte krémy na noc, i ty se otřou do povlečení a tohle vše je opět potravou pro roztoče. A platí, že čím menší hostinu jim přichystáte, tím méně se budou množit.

Vaše peřiny a polštáře byste měli prát několikrát ročně na 60°C, při této teplotě roztoče zahubíte. I když i to není dokonalé. Roztoče sice praním na vyšší teplotu krátkodobě zahubíte, ale jejich těla se stanou potravou pro další kolonii, která si už brousí zuby ve vašich polštářích a matracích. Je to takový začarovaný kruh. Doma totiž tyto malé pavoukovce máme všichni a nejde je prakticky vyhubit. Existují sice insekticidy na roztoče, ale jejich efekt je pouze krátkodobý a negativní účinky na naše zdraví převažují nad pozitivy.

Je nutno podotknout, že samotný výskyt roztočů nijak nesouvisí s čistotou a hygienou, vyskytují se ve všech domácnostech a běžně poletují vzduchem. Co ale můžeme ovlivnit, je jejich množství. Jak? Především vhodnou prevencí.

Paradoxně hubením roztočů na jednom místě, například v peřině, připravujete potravu pro kolonii roztočů třeba v matraci. Mrtvá tělíčka jejich kolegů totiž slibují další vydatnou hostinu. Ideální je tedy dodržovat co nejvíce preventivních opatření, aby k přemnožení nedocházelo na žádném místě.  Vhodnější je používat bariérové lůžkoviny, ve kterých roztoči nežijí, stačí je prát na 40 stupňů a šetříte tak i přírodu i vaší kapsu.

Doporučuje se používat protiroztočové lůžkoviny s nanovláknem, které jako jediné dokáží zabránit průchodu exkrementů (alergenů) roztočů. Fungují na bázi bariérové ochrany, kdy otvory v nanotkanině jsou tak malé, že jimi roztoč nemůže projít.

3. Používat bariérové lůžkoviny a povlaky s nanovláknem

Zde přichází ke slovu moderní technologie, konkrétně česká nanovlákna. Bariérové povlaky a lůžkoviny s nanovlákennou membránou fungují jako skvělá mechanická zábrana pro roztoče.

Membrána je vlastně velmi hustá síť, která roztoče nepustí dál a ti se tak nemohou množit. Povlečení a potahy ale zůstávají plně prodyšné, takže jsou velmi pohodlné.  Na trhu jsou speciální povlaky na matrace a lůžkoviny, na které dáte ještě normální povlečení.

Povlaky jsou nejlevnějším řešením a vydrží při správné údržbě funkční mnoho let. Pokud vaše stávající přikrývky a polštáře vyperete a potáhnete bariérovými povlaky, zmenšíte tím koncentraci roztočů ve vašem okolí. Větší investici vyžadují protiroztočové přikrývky či polštáře a také antialergické povlečení z nanobavlny.

Protiroztočové přikrývky a polštáře obsahují nanotkaninu, která brání shromažďování a množení roztočů a tím i alergenů uvnitř přikrývky. Množství roztočů tím výrazně snížíte a zabráníte jim v tvoření nebezpečných kolonií, které způsobují alergické reakce.

Nanobavlněné povlečení taktéž zabrání průniku roztočů a alergenů. Výhodou povlečení je pevná struktury látky s jemným lesklým povrchem a barevná stálost i po mnoha praních.

Čeho se vyvarovat?

Na roztoče nepoužívejte insekticidy ani jiné chemikálie. Jednorázově sice roztoče zahubí, ale jejich efekt je pouze krátkodobý. Navíc mohou mít negativní účinky na naše zdraví, které významně převažují nad pozitivy. Stejně tak nehubte roztoče na jednom místě, je sice nutný cílený postup, ale i dodržování prevence. Jen tak dosáhnete nejlepších výsledků.

Správnou prevencí můžete přítomnost roztočů ve vaší domácnosti značně eliminovat. Nezapomínejte se však radit s odborníkem, který má v rukávu také slušnou dávku fíglů, jak nad roztoči vyzrát.

Mohlo by vás zajímat: Recenze nanoSPACE: Celoroční protiroztočová sada komplet

Může alergie na roztoče způsobit vážné komplikace?

Alergie na roztoče obvykle způsobuje příznaky, které mohou být nepříjemné, ale zřídka vedou k vážným komplikacím. V některých případech se však může vyvinout astma.

Je možné alergii na roztoče zcela vyléčit?

Léčba alergie na roztoče může pomoci zmírnit příznaky a minimalizovat jejich vliv, ale nelze ji úplně vyléčit. Prevence a správná léčba jsou klíčové pro řízení alergie.

Co pořídit alergickému dítě za hračky?

Většina plyšových hraček je bohužel nevhodná. Pokud chcete pořizovat takové, které mají výplň, pořizujte ty, které lze jednoduše vyprat.
Snažte se vyvarovat především velkým plyšovým zvířatům. Nezapomeňte, že i když výrobce hlásá hypoalergenní, znamená to pouze, že nezpůsobují alergii, neznamená to, že chrání před roztoči a jejich alergeny.

Jaký nábytek je vhodný pro alergiky?

Pro silné alergiky se doporučuje odstranit koberce, záclony a pořizovat si nelátkový nábytek. I na takových místech si totiž roztoči libují. Při každém pohybu i vánku se dostávají roztoči a jejich alergeny do vzduchu, a ty pak samozřejmě dráždí alergika. Problematické bývá i čištění, kdy jediným způsobem je časté praní či používání výkonného parního vysavače.

Komentáře: 3

  1. Hezký den !
    Musím říct ,že teď si teprve uvědomuji ,že pro oči nevidím .Těší mne že hmotové mikroskopy ,či jaké posunuly experimentální fyziku(i matematiku) o kus dál .Protipólem je zdražování energíí ,ptačí chřipka ,syndrom divokých prasat ,hraboši ,kůrovci atd .Jsem ,ale názoru ,že příroda si poradí sama ,bude to chvílí trvat ,ale když ,přiložíme ruku k dílu bude všechno OK .Myslím si ,že stress není na místě .
    Motto : „Pesimista vidí v příležitosti problém ,
    Optimista vidí v problému příležitost“
    Tím myslím výroky „Jana Wericha a Winstona Churchilla .Technika(věda) je nyní na takové úrovni(a bude postupem času větší) ,že se nemusíme ničeho obávat .Ale ,jak se říká „Důvěřuj ,ale prověřuj“ .Tak nepozorujme problémy pasivně ,ale buďme aktivní .To je názor 1 člověka z deseti miliard této planety .
    Moje jméno je Ing. Pavel Šůstek ,tak nashle v dalším tématu .

    1. Jednoho z deseti miliard? Zvláštní, že tu není ani 10 miliard lidí a já k tomu nevědomky přistupuji stejně v chovu sklípkanů. Takže to rozhodně 1 z deseti miliard nebude pane Ing.

  2. Ale netýká se to přece jenom interiéru vybavení bytu, ale snad také svršků oblečení, které nosíme tam o tom v článku nebyla ani zmínka. Jaké je nejlepší používat prací prostředky, úklidové a spoustu dalších věcí, které by jsme v domácnosti a ve veřejných prostorách neměly používat. Spousta obyvatel je zvyklá míti doma a v hotelích koberce, jelikož je to pro ně normální z dřívějších dob, ale údržbu už nikdo do budoucna neřeší, jako např. pokaždé návštěvě by se měly vytepovat a vydezinfikovat nejen pro čistotu, ale pro ochranu všech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *