8 tipů, jak vybrat odvlhčovač vzduchu

Jak vybrat odvlhčovač vzduchu? Tahle otázka trápí mnoho lidí, kteří chtějí zlepšit kvalitu vzduchu ve svém bytě, domě nebo kanceláři. Odvlhčovače vzduchu mají široké spektrum využití. Především nám ale ulehčují boj s alergiemi a dalšími zdravotními problémy, které způsobuje nadměrná vlhkost. V tomto článku si povíme, jak odvlhčovače fungují a jaký odvlhčovač vzduchu vybrat přesně podle vašich potřeb i možností.

Na co je odvlhčovač vzduchu?

Odvlhčovač vzduchu je elektrické zařízení sloužící k regulaci vlhkosti vzduchu v domácnosti, kancelářích, sklepích nebo také v autě. Má pozitivní vliv na zdraví člověka, kterému nadměrná vlhkost škodí a vede k nepříjemným zdravotním problémům. Kromě toho, že vlhký vzduch dává zelenou množení zdraví škodlivých bakterií a plísní, může zanechat nehezkou stopu i na nábytku.

Přečtěte si, co všechno má vysoká vlhkost na svědomí.

Odvlhčovač vzduchu: Jak funguje?

Předtím než se zaměříme na to, jak vybrat odvlhčovač vzduchu, měli byste vědět, že existují tři typy odvlhčovačů vzduchu. Všechny ale mají společné poslání – snížit vlhkost vzduchu v místnosti na adekvátní hodnotu. K naplnění poslání dochází každý odvlhčovač trochu jiným způsobem, a proto si teď zmíněné 3 druhy odvlhčovačů vzduchu představíme:

  • Kondenzační odvlhčovač – Kondenzační odvlhčovač pracuje na principu kondenzace vlhkosti ze vzduchu. Vzduch je nasáván do přístroje, projde chladicím systémem a přemění se na vodu, která odkape do nádržky. Suchý vzduch se vrací zpět do místnosti. Tento proces funguje obzvlášť ve vysokých teplotách. Do nižších teplot se hodí spíše zbylé odvlhčovače, které ale nejsou tak úsporné.
  • Adsorpční odvlhčovač – Tento typ odvlhčovače používá desikantní materiál, jako je například síran vápenatý nebo silikagel, který pohlcuje vlhkost ze vzduchu. Jakmile je materiál napuštěn vodou, musí se zahřát, aby se voda vypařila. Adsorpční odvlhčovače se hodí do chladnějších místností, protože nejsou omezeny teplotním rozsahem. Mají ale vyšší spotřebu energie a nižší maximální výkon.
  • Odvlhčovač vzduchu s Peltierovým článkem – Posledním typem odvlhčovače je odvlhčovač s Peltierovým článkem. Neobsahuje kompresor ani chladící plyny. Kromě toho, že není hlučný a tudíž se hodí do ložnice, je šetrný k životnímu prostředí.
Předtím než se zaměříte na to, jak vybrat odvlhčovač vzduchu, měli byste vědět, že existují tři typy odvlhčovačů vzduchu – kondenzační, adsorbční a s Peltierovým článkem.

Kdy si pořídit odvlhčovač vzduchu?

Asi jste pochopili, že odvlhčovač vzduchu ztělesňuje velmi užitečný nástroj, který dokáže kvalitu vašeho mnohonásobně zlepšit. Protože se odvlhčovače vzduchu řadí k produktům s vyšší cenou, podíváme se na to, kdy o investici minimálně uvažovat.

  • Vysoká vlhkost – Pokud zjistíte, že vlhkost v místnosti přesahuje 60 %, mohou se u vás projevit zdravotní obtíže, a proto je důležité vlhkost co nejdříve a nejúčinněji snížit. Odvlhčovač bude tou nejkomfortnější možnou volbou. Vlhkost naměříte pomocí vlhkoměru.
  • Plíseň a bakterie – Vysoká vlhkost v místnosti může také přispět k růstu plísní a množení bakterií. Odvlhčovače vám pomůžou zbavit se těchto nežádoucích organismů, a tudíž i jejich nežádoucím dopadům na vaše zdraví.
  • Alergie – Možná právě vy nebo někdo z vašich blízkých trpí na alergie. Ve vlhkém prostředí si libují nejen plísně, ale i roztoči a další alergeny, a tak se může průběh alergie bez zapojení odvlhčovače jen zhoršit.
  • Nepříjemný zápach – Vysoká vlhkost bývá častou příčinou nepříjemného zápachu v místnosti. Rozhodně byste ho neměli řešit pomocí osvěžovače vzduchu, ale odvlhčovače vzduchu.

TIP: Alergie na plísně

8 tipů, jak vybrat odvlhčovač vzduchu

Rozhodující faktor, jak vybrat odvlhčovač vzduchu, není bohužel jen jeden, a proto pořízení odvlhčovače nepředstavuje nic jednoduchého. Počítejte s tím, že nákupu bude předcházet časově náročnější rozhodování. Máme pro vás ale pár tipů, na co se zaměřit a celý proces tak urychlit.

1) Velikost místnosti

Nejprve byste se měli zamyslet nad tím, do jak velké případně kolika místností odvlhčovač potřebujete. Od velikosti a množství místností odvodíte kapacitu zařízení. Logicky platí, že větší místnosti vyžadují odvlhčovač s vyšší kapacitou a naopak s vlhkostí v menších místnostech si poradí modely o nižším výkonu. Položte si proto následující otázku: Chci odvlhčovač vzduchu do bytu, jen do koupelny, kuchyně, ložnice nebo do sklepa?

Dle velikosti místnosti si to můžete vyfiltrovat na většině e-shopech, například na nanoSPACE.

2) Teplota místnosti

Zásadní roli v tom, jak vybrat odvlhčovač vzduchu hraje také průměrná teplota v místnosti. Teď už víte, že kondenzační odvlhčovače mají jasně vymezeno, do jakých teplotní podmínek je umístit, aby nejlépe pracovali. Pravděpodobně po nich sáhnete v případě, odvlhčení koupelny nebo třeba kuchyně.

Adsorpční odvlhčovač je zase ideální do sklepa, kde panuje mnohem větší chladno než v obytných místnostech. V podstatě bychom ho mohli nazvat takovým univerzálem, protože prokáže službu jak v bytě, tak mimo něj, ovšem s vyšší spotřebou energie. No a tichý odvlhčovač s Peltierovým článkem využijete hlavně v dětském pokoji a ložnici.

Tichý odvlhčovač s Peltierovým článkem využijete hlavně v dětském pokoji a ložnici.

3) Výkon

Jak vybrat odvlhčovač vzduchu podle výkonu? Nejprve je třeba rozdělit výkon na odvlhčovací a vzduchový. Odvlhčovací výkon označuje, kolik litrů vody dokáže odvlhčovač za určitý čas ze vzduchu odstranit. Do malých prostor stačí výkon 8 až 15 litrů, středně velké pokoje vyžadují odvlhčovač o výkonu 15 až 30 litrů a s vlhkostí ve velkých prostorech zatočí odvlhčovače alespoň s výkonem 30 až 40 litrů.

Vzduchový výkon odvlhčovače vzduchu zase označuje, kolik vzduchu dokáže odvlhčovač za určitý časový interval zpracovat. Čím vyšší vzduchový výkon bude, tím rychleji se sníží vlhkost v místnosti. Není potřeba to se vzduchovým výkonem nijak přehánět, protože příliš vysoký vzduchový výkon povede k přesušení vzduchu, který může poškodit váš majetek.

S tím, jak vybrat odvlhčovač vzduchu podle vzduchového výkonu vám pomůže velikost místnosti. Vzduchový výkon by měl být totiž oproti objemu prostoru 3x větší.

4) Spotřeba

Jistě vás bude zajímat také, kolik energie odvlhčovač vzduchu spotřebuje. V popisu produktu tento ukazatel najdete pod označením příkon. Čím vyšší výkon bude odvlhčovač mít, tím naroste i jeho spotřeba. To ale neznamená, že malé levnější přístroje mají za každých okolností nižší příkon.

5) Objem nádržky

Objem nádržky byste měli řešit hlavně s ohledem na vaše časové možnosti i pohodlnost. Ovlivňuje, jak často budete muset nahromaděnou vodu v nádržce vylévat. Větší nádržka umožňuje delší provoz odvlhčovač bez nutnosti vylévání.

6) Hlučnost

Hlučnost odvlhčovače, udávaná v decibelech (dB), ovlivňuje komfort všech osob nacházejících se ve stejné místnosti jako odvlhčovač vzduchu. Dnes už naštěstí ve většině případech narazíte na velmi tiché odvlhčovače vhodné i do kanceláří. Pokud chcete nechat odvlhčovač pracovat i přes noc, dbejte na to aby hodnota hluku nepřesahovala 40 dB.

7) Údržba

Náš seznam tipů, jak vybrat odvlhčovač vzduchu se neobejde ani bez zohlednění údržby. Při výběru je důležitá i hmotnost, sice ne do takové míry jako předchozí parametry, ale je. Menší nebo lehčí odvlhčovače snadno přemístíte do jiné místnosti a budou se i snadněji skladovat.

Nesmíme opominout ani informace o tom, zda odvlhčovač obsahuje filtry zachytávající nečistoty a zda je potřeba pravidelná výměna nebo čištění. Tohle byste měli opravdu řešit, až když se rozhodujete třeba mezi třemi favority. Jde totiž spíše o to, jak si usnadnit práci. Kdybyste tohle zvažovali hned na začátku dost možná byste si nepořídili odvlhčovač, který by splnil svůj účel.

8) Speciální funkce

Ani odvlhčovačům vzduchu se nevyhýbají nejrůznější inovace. Můžete se setkat s odvlhčovači s připojením k Wi-Fi, díky čemuž lze odvlhčovač nastavovat skrze mobilní aplikaci. Narazíte také na odvlhčovače s UV lampou likvidující viry.

Speciální funkce, která si zaslouží vyzdvihnout, je kombinace odvlhčovače s čističkou vzduchu. Nejenže se zbavíte vlhkosti, ale ještě navíc vzduch v místnosti pročistíte od alergenů, bakterií a virů. Od věci rozhodně není ani ionizátor zaměřený na kvalitu ovzduší.

Jak správně používat odvlhčovač vzduchu?

Kromě nákupu odvlhčovače je pro zajištění jeho efektivity a dlouhodobé práce ve vašich službách klíčové správné používání. Nemusíte se ničeho bát. U každého odvlhčovače máte samozřejmě návod, jak odvlhčovač zapnout a nastavit. Každý model je jiný, a proto si netroufneme používání odvlhčovačů zobecňovat.

Většinou na odvlhčovači nastavíte hodnotu vlhkosti, které má odvlhčovač dosáhnout. Ideální vlhkost v místnosti by se měla pohybovat od 40 do 55 %, v zimních měsících od 40 do 60 %.

Mohlo by vás zajímat: jak se zbavit plísní

Kam umístit odvlhčovač vzduchu?

Odvlhčovač vzduchu byste měli umístit do místnosti s nadměrnou vlhkostí tak, aby měl kolem sebe dostatek místa. Není dobré dávat odvlhčovač blízko ke stěnám nebo nábytku, protože by nedocházelo k proudění vzduchu.

Odvlhčovač vzduchu byste měli umístit do místnosti s nadměrnou vlhkostí tak, aby měl kolem sebe dostatek místa. Není dobré dávat odvlhčovač blízko ke stěnám nebo nábytku, protože by nedocházelo k proudění vzduchu.

Co si z článku odnést?

Na trhu se vyskytují 3 druhy odvlhčovačů vzduchu. Každý snižuje vlhkost v místnosti jiným způsobem. Stěžejním faktorem přitom, jak vybrat odvlhčovač vzduchu je velikost a teplota prostoru, kam odvlhčovač umístíte. Pozornost byste měli dále věnovat výkonu, spotřebě a hlučnosti. Konečné rozhodnutí můžete udělat podle potřeby údržby či speciálních funkcí. Hodnotu vlhkosti nezapomeňte kontrolovat vlhkoměrem.

Často kladené dotazy

Jaký odvlhčovač do bytu?

Do bytu se hodí kondenzační odvlhčovač. Hodí se do teplejších místností a nemá takovou spotřebu jako ostatní odvlhčovače.

Kolik elektřiny spotřebuje odvlhčovač vzduchu?

Spotřeba se odvíjí od výkonu odvlhčovače. Počítejte s tím, že čím vyšší bude výkon odvlhčovače, tím vyšší bude i spotřeba energie.

Jak často pouštět odvlhčovač vzduchu?

Odvlhčovač vzduchu byste měli pouštět vždy, když hodnota vlhkosti přesáhne 60 %. Sledovat ji můžete pomocí vlhkoměru.

Jak nastavit odvlhčovač vzduchu?

Odvlhčovač vzduchu nastavujte vždy dle pokynů výrobce. Ve většině případech nastavujete cílovou hodnotu vlhkosti. Ta by se měla pohybovat mezi 40 až 60 %.

Jak dlouho odvlhčovat místnost?

Místnost musíte odvlhčovat do doby, dokud nebude dosaženo optimální hodnoty vlhkosti, která je 40 až 60 %.

Jak čistit odvlhčovač vzduchu?

Odvlhčovač vzduchu byste měli čistit dle pokynů výrobce, které jste spolu s odvlhčovačem obdrželi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *