Plísně: vše, co potřebujete vědět

Plísně představují nepříjemný problém, který může postihnout naše domovy. Několik druhů těchto mikroskopických hub může mít negativní vliv na naše zdraví. V tomto článku se podíváme na to, proč plísně vznikají, co všechno způsobují a jak se jich zbavit.

Plísně mohou mít negativní vliv na naše zdraví. V tomto článku se podíváme na to, proč plísně vznikají, na jaké si dávat pozor, jak jim předcházet a jak se jich zbavit.

Jak vzniká plíseň?

Plíseň vzniká z mikroskopických spor, které se přenáší vzduchem. Když tyto spory najdou vhodné prostředí, začnou se rozmnožovat a tvořit kolonie. Plísně potřebují pro svůj růst vlhkost a organický materiál, jako je dřevo, papír, textilie nebo potraviny. Když se tyto materiály spojí s vlhkem, vytváří plísním ideální podmínky pro život.

Plísně se mohou objevit jak v domácnosti, tak mimo ni. V interiéru se vyskytují v místech s nadměrnou vlhkostí, kde se teplota pohybuje kolem 25 °C. Jsou to nejčastěji koupelny, kuchyně, sklepy nebo místa, kam zatéká voda. Venku mohou plísně postihnout rostliny, stromy nebo fasády budov.

Přečtěte si, jak snížit vlhkost v bytě.

Druhy plísní, se kterými se můžete setkat

Mezi nejrozšířenější druhy plísní patří:

  • Plíseň kvasinková – Bílá nebo krémová plíseň, která se často vyskytuje na potravinách, jako je chléb, ovoce nebo mléčné výrobky. Může se objevit na stěnách v koupelně a dalších vlhkých místech.
  • Plíseň černá – Jeden z nejznámějších druhů plísní má tmavou až černou barvu a často se vyskytuje na vlhkých nebo zatuchlých místech (koupelny, kuchyně, sklepy). Plíseň černá může mít negativní vliv nejen na kvalitu vzduchu, ale i zdraví obyvatel domu.
  • Plíseň zelená – Tato plíseň se obvykle objevuje na zdech nebo trávě. Má světle zelenou barvu a vzniká díky vysoké vlhkosti, nadměrnému dešti nebo nedostatečnému slunečnímu světlu.
  • Plíseň střevní – Plíseň střevní, známá také jako plíseň penicilinová, se používá v lékařství k výrobě antibiotik. Nachází se v zemědělské půdě, na potravinách nebo rostlinách.
Mezi nejrozšířenější druhy plísní patří plíseň kvasinková, plíseň černá, plíseň zelená a plíseň penicilinová.

Mohlo by vás zajímat: Druhy alergenů: S jakými alergeny se můžete setkat?

Co způsobují plísně?

Přítomnost plísní v domě nebo pracovním prostředí může negativně ovlivnit vaše zdraví. Plísně produkují mikroskopické částice, které mohou být vdechnuty do plic. To může vést k respiračním potížím a zhoršení existujících problémů s dýcháním, jako je např. astma. Některé druhy plísní také produkují toxiny, které jsou velmi škodlivé.

Příznaky vystavení plísním

Pokud jste vystaveni plísním, mohou se u vás projevit různé příznaky. Mezi ty nejčastější patří alergická reakce, která mívá podobu kýchání, svědění očí a nosu, rýmy nebo vyrážky na pokožce. Někteří lidé mohou dokonce pociťovat vážnější problémy.

Příčinou těchto potíží bývá specifický zápach, jež společně se zvýšenou vlhkostí zhoršuje kvalitu vzduchu v dané místnosti. Je tedy velmi důležité všímat si nejen skvrn na zdech, ale pozorovat i sám sebe a včas s plísněmi zatočit.

TIP: Alergie na plísně

Jak předcházet plísním?

Prevence je klíčovým faktorem, jak zamezit vzniku plísní. Níže pro vás máme 6 rad, jak předcházet vzniku a šíření plísní:

  1. Udržujte správnou úroveň vlhkosti v domě. Používejte odvlhčovače vzduchu, v nichž se sráží vlhkost a vytváří tak nevhodné podmínky pro život plísní.
  2. Pravidelně větrejte v koupelně a kuchyni. Po každém koupání nebo vaření otevřete okno a nárazově vyvětrejte.
  3. Opravte veškeré netěsnosti v oknech, dveřích a střeše, které mohou způsobovat pronikání vlhkosti do domu.
  4. Na fasádu použijte fotokatalytický nátěr. Brání v usazování a růstu plísní.
  5. Uklízejte svou domácnost pravidelně. Důkladně čistěte veškerá místa, která jsou náchylná ke vzniku plísní (sprchové kouty, kuchyně a sklepy).
  6. V případě větších problémů s plísněmi se nebojte obrátit na odborníka. Odhalí, kde všude se u vás plísně ukrývají a poradí, jak nad nimi vyzrát.
Udržujte správnou úroveň vlhkosti v domě. Používejte odvlhčovače vzduchu, v nichž se sráží vlhkost a vytváří tak nevhodné podmínky pro život plísní.

Mohlo by vás zajímat: 5 tipů, jak se zbavit alergie na plísně

Jak odstranit plíseň?

Pokud jste na plíseň ve své domácnosti narazili, je důležité ji co nejdříve odstranit. Podniknout byste měli tyto kroky:

  1. Identifikujte zdroj plísní – Zjistěte, kde se plísně nacházejí a co způsobuje jejich šíření. Může to být způsobeno např. vlhkostí, netěsnícími okny nebo střechou.
  2. Snižte vlhkost – Zajistěte, aby byly místnosti dobře větrané a udržujte správnou úroveň vlhkosti. Zvažte použití odvlhčovačů vzduchu, které vás zbaví nejen plísní, ale i zatuchlých pachů, ochrání nábytek a omezí výskyt škůdců.
  3. Odstraňte postižené materiály – Pokud se plíseň vyskytuje na povrchu materiálů, jako jsou tapety nebo podlahové krytiny, bude nejlepší tyto materiály odstranit a nahradit je novými. Jedině tak zabráníte dalšímu šíření plísní.
  4. Použijte prostředky určené k odstranění plísní – Na trhu existuje mnoho prostředků sloužících k odstranění plísní. Při jejich používání vždy dodržujte návod výrobce. Při jejich aplikaci na postižená místa buďte v dobře větraném prostoru a používejte ochranné pomůcky, jako rukavice a respirátor.
  5. Pořiďte si ozonovou čističku vzduchu – Po odstranění plísní je důležité vzduch důkladně vyčistit. O všechno se postará generátor ozonu, který byste od té doby měli používat pravidelně.
  6. Dejte si pozor na opakovaně se vyskytující plísně – Pokud se plísně pravidelně vrací na stejné místo, může to být známka většího problému. V takovém případě je vhodné kontaktovat odborníka, který zjistí příčinu a navrhne vhodné řešení.
Pokud jste na plíseň ve své domácnosti narazili, je důležité ji co nejdříve odstranit. Pokud se plísně pravidelně vrací na stejné místo, může to být známka většího problému. V takovém případě je vhodné kontaktovat odborníka, který zjistí příčinu a navrhne vhodné řešení.

Přečtěte si: 5 tipů, jak se zbavit plísní v domě

Co si z článku odnést?

Plísně nám dokážou pěkně znepříjemnit život. Ať už se plísně nachází v domácnosti, na pracovišti nebo vnější části budov, je důležité problém nepřehlížet. Dbejte na prevenci, případně se zbavte plísní co nejdříve, abyste minimalizovali jejich negativní vliv na zdraví své i svých nejbližších.

Často kladené dotazy

Kde se daří plísním?

Plísně se vyskytují na vlhkých místech. Často je najdete v koupelně u sprchového koutu, kuchyni či u oken.

Jak se šíří plísně?

Plísně se šíří pomocí spor, které jsou přenášené vzduchem. Vyskytují se nejen venku, ale i uvnitř domácnosti.

Co způsobují plísně?

Plísně mohou vést ke vzniku alergických reakcí jako je rýma, svědění očí nebo vyrážka. Dále mohou způsobit vážné dýchací obtíže, především u astmatiků.

Jak předejít vzniku plísní?

Nejdůležitější je zbavit se vlhkosti v domácnosti, s čímž vám pomůže odvlhčovač vzduchu. Od věci není ani pořízení generátoru ozonu, který případné zárodky plísní odstraní. Dbejte také na pravidelné, ale nárazové větrání a úklid domácnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *