Sluneční alergie: Jak poznat alergii na slunce?

Po dlouhém pobytu na ostrém sluníčku mohou někteří lidé objevit na svém těle zarudlou vyrážku. Vyrážce dělá často doprovod nepříjemný pichlavý pocit, což bývá příznakem alergie na slunce. V následujících řádcích se podíváme na to, co všechno se za alergií na slunce skrývá, zdá se týká přímo vás a jak byste ji měli léčit.

Alergie na slunce je kožní reakce na sluneční paprsky. Když se kůže dostane do kontaktu se slunečním zářením, může dojít k abnormální imunitní reakci projevující se hned několika způsoby.

Co je alergie na slunce?

Sluneční alergie je kožní reakce na sluneční paprsky. Když se kůže dostane do kontaktu se slunečním zářením, může dojít k abnormální imunitní reakci projevující se hned několika způsoby. Závažnost jednotlivých reakcí se u každé osoby liší.

Typy alergie na slunce

Rozlišuje se několik typů alergické reakce na sluníčko. Níže jsme pro vás seřadili jednotlivé typy alergie na slunce od těch nejběžnějších po ty nejméně se projevující.

Polymorfní světelná dermatóza

Polymorfní světelná dermatóza je nejčastějším typem alergie na slunce, která se projevuje vyrážkou. Vyrážka ze sluníčka má podobu červených teček nebo pupínků. Může se objevit na obličeji, krku, rukou i nohou, a to brzy po pobytu na sluníčku.

Fototoxická a fotoalergická reakce

Tyto typy sluneční alergie vznikají důsledkem střetu slunečního záření s určitými chemickými látkami (léky, kosmetika) nebo rostlinami a potravinami (citrusy, celer, třezalka, petržel). Fototoxická reakce se projevuje zarudnutím a otoky, zatímco fotoalergická reakce může mít podobu sluneční vyrážky spojené se svěděním a pálením.

Mallorca akné

Mallorca akné je způsobena kombinací několika faktorů. Jde o sluneční záření, používání opalovacích krémů nebo mastí s vysokým obsahem olejů a nadměrné pocení. Spojení těchto faktorů může vést k ucpání pórů kůže, což nakonec vede k vzniku akné na hrudi, ramenou a zádech.

Sluneční kopřivka

Sluneční kopřivka představuje nejvzácnější formu alergie na sluníčko. Může se projevit do několika minut po pobytu na sluníčku. Poznáte ji tak, že se na vašem těle objeví svědivé pupínky. Typický je také pocit nevolnosti, snížení krevního tlaku a závratě. Jedná se o imunologicky podmíněnou reakci citlivé kůže na sluneční paprsky.

TIP: Kopřivka: Jak vypadá a jak dlouho trvá?

Jak vypadá alergie na slunce?

Jak již po předchozích řádcích víte, solární alergie má několik forem s odlišnými příznaky. Pro přehlednost jsme projevy alergie na slunce ještě shrnuli. Mezi nejčastější příznaky patří:

  • Vyrážka a zarudnutí – Po vystavení slunečnímu světlu se na pokožce může objevit svědivá vyrážka v podobě červených skvrn.
  • Puchýře a otoky – U některých jedinců způsobují sluneční paprsky na pokožce puchýře a otoky.
  • Horečka – Silná alergie na slunce často vede ke vzniku horečky.
  • Přecitlivělost na světlo – Lidé s alergií na slunce mohou trpět přecitlivělostí na světlo. Kůže tedy reaguje i na mírné sluneční záření.
  • Bolesti hlavy a únava – Alergie na slunce může být spojena s bolestmi hlavy, únavou a celkovým oslabením.
Po vystavení slunečnímu světlu se na pokožce může objevit svědivá vyrážka v podobě červených skvrn.

Přečtěte si o dalších typech alergií a jejich příznacích.

Příčiny alergie na slunce

Přesná příčina alergie na sluníčko není zcela známa, existuje ale několik faktorů, které mohou alergickou reakci na slunce vyvolat nebo zhoršit. Hlavní příčiny jsou:

  • Genetika – Některé typy alergie na slunce mohou mít genetickou predispozici. Alergii na sluníčko můžete zdědit po svých rodičích a může ji zdědit i váš potomek.
  • Imunitní systém – Poruchy imunitního systému mohou způsobit nadměrnou reakci na UV záření.
  • Léky a chemikálie – Některé léky a chemikálie mohou zvýšit citlivost pokožky na sluneční paprsky a vyvolat tak alergii.
  • Hormonální změny – Také hormonální nerovnováha může mít na vznik solární alergie vliv.

Mohlo by vás zajímat: Jak poznám, že mám alergii?

Rizikové skupiny

Sluneční alergie postihuje lidi různých věkových skupin, někteří jedinci jsou však k alergii náchylnější. Do rizikových skupin se řadí:

  • Děti a kojenci – Nejčastější příčinou alergie na slunce u dětí je jejich citlivá kůže.
  • Osoby s nedostatkem melaninu – Melanin představuje jednu z forem ochrany před slunečním zářením. S jeho nedostatkem roste pravděpodobnost vzniku sluneční alergie.
  • Osoby s nízkou imunitou – Imunosupresivní léčba nebo oslabený imunitní systém zvyšuje riziko vzniku sluneční alergie.
Sluneční alergie postihuje lidi různých věkových skupin, někteří jedinci jsou však k alergii náchylnější. Do rizikových skupin se řadí děti a kojenci, lidé s nedostatkem melaninu a osoby s nízkou imunitou.

TIP: Jak vypadá alergie na slunce u dětí?

Co pomáhá na alergii na slunce?

V současné době již existuje poměrně velké množství možností, jak proti sluneční alergii bojovat. Účinnost se však odvíjí od síly a typu sluneční alergie.

Nejčastější ochranou jsou opalovací krémy. Používejte kvalitní přírodní opalovací krémy s ochranou před UVA A UVB zářením. Tyto krémy chrání vaši pokožku ihned potom, co se jimi namažete. Velice snadno se roztírají a nezanechávají na pokožce bílé skvrny, což oceníte především u dětí.

Nezapomínejte nanášet krémy opakovaně. Vždy po vykoupání, osušení nebo pocení, znovu vemte do ruky krém a důkladně se namažte. I po aplikaci krému byste na přímém sluníčku neměli pobývat příliš dlouho. Omezte pobyt na slunci od 12 do 14 hodin, kdy je sluníčko nejsilnější, na minimum.

Přečtěte si, jak si vybrat opalovací krém.

Noste ochranné oblečení. Vezměte si klobouk, sluneční brýle a oblečení s ochranou před UV paprsky. Pokud máte silnou alergii na slunce, zvolte spíše oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi. Vyberte si ale takové oblečení, které je vyrobeno z prodyšných materiálů.

Noste ochranné oblečení. Vezměte si klobouk, sluneční brýle a oblečení s ochranou před UV paprsky. Pokud máte silnou alergii na slunce, zvolte spíše oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi.

Zkuste si odpustit návštěvu solárka, které může vést ke vzniku alergie na slunce. Zdraví má přeci před vzhledem přednost.

S léčbou sluneční alergie vám mohou pomoci také antihistaminika a kortikosteroidy zmírňující průběh alergické reakce. Vše je ale potřeba zkonzultovat s lékařem.

TIP: Jak se zbavit alergie na slunce

Co si z článku odnést?

Jestli se s alergií na sluníčko potýkáte, nemusíte celé léto zůstat doma. Stačí, když budete dbát na prevenci, do níž patří především opalovací krémy s UV ochranou, ochranné oblečení a u silných alergiků léky. Pak můžete vyrazit klidně do teplých krajin. Alergologa byste měli vyhledat, jakmile začnete mít na sluneční alergii podezření nebo se vám příznaky zhorší.

Mohlo by vás také zajímat: Jaké jsou projevy chladové alergie?

Často kladené dotazy

Jak vypadá vyrážka ze slunce?

Vyrážka ze sluníčka mívá podobu červených skvrn, které doprovází svědivý pocit.

Jak léčit alergii na slunce?

Alergii na slunce lze léčit pomocí antihistaminik a kortikosteroidů, které vám předepíše lékař. Pokožku byste měli mazat také krémy s UV ochranou, nosit pokrývku hlavy, sluneční brýle případně dlouhé oblečení.

Čím mazat vyrážku?

Vyrážku od sluníčka je vhodné mazat krémy po opalování, které mají chladivý účinek a vaši pokožku zklidní.

Kdy zmizí vyrážka ze slunce?

Záleží na síle vaší alergie. Obvykle vyrážka odezní do několika dnů. Pokud u vás přetrvává opravdu dlouhou dobu, vyhledejte pomoc odborníka.

Je alergie na slunce dědičná?

Ano, můžete mít genetickou predispozici pro alergii na sluníčko čili zdědit ji po svých rodičích. Příčin sluneční alergie je ale více.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *