6 způsobů, jak snížit vlhkost vzduchu v bytě

Vlhkost vzduchu v bytě je často opomíjená, bohužel ale dokáže velkou a negativní měrou ovlivnit naše zdraví. Bez ohledu na roční období byste měli vlhkost ve svém domově regulovat. V článku se proto zaměříme na to, jak snížit vlhkost vzduchu v bytě a předejít tak potenciálním zdravotním problémům.

Předtím než budete řešit, jak snížit vlhkost vzduchu v bytě, musíte odhalit, čím je vlhkost způsobena. Nejčastější příčinou bývá kondenzace.

Příčiny vlhkosti v bytě

Hlavní příčinou vlhkosti v bytě, od níž se odvíjí ty další, je kondenzace. Kondenzace nastává, když teplý, vlhký vzduch narazí na studený povrch. To vede k tvorbě vodních kapek, s nimiž se setkáváte například v koupelně nebo kuchyni. Vliv má také sušení prádla v místnosti nebo žehlení.

Pokud venku panuje takové to usmrkané počasí, dostane se vlhkost do vašeho obydlí skrze protrženou střechu, netěsnící okapy, špatně zavřená nebo netěsnící okna. Nejenže si zaděláváte na zdravotní polízanici, ale také na poškození svého nebo cizího majetku.

Na vlhkost v domě má vliv i nesprávná úprava zahrady a odtoky kolem vašeho domu. Voda by měla vždy odtékat od vašeho majetku, aby nepronikala do stěn nebo základů. Praskliny v základech nebo zdeformované stěny vám situaci opravdu neulehčí.

Tichým zdrojem problémů s vlhkostí v bytě bývají nedetekované průtoky vodovodu. Kapání kohoutků či skryté praskliny ve vodovodním potrubí mohou způsobit vážné škody včetně škod na zdraví.

I my se na vlhkosti v bytě podílíme. Dýcháním vylučujeme 500 až 1000 mililitrů vody denně. Také pocením, při němž dochází k regulaci tělesné teploty, může člověk vyloučit skrze póry v kůži až několik set mililitrů vody denně.

Co způsobuje vysoká vlhkost v bytě?

Příliš vysoká vlhkost v bytě po sobě zanechává stopy. Jakmile si minimálně jedné z nich všimnete, začněte ji řešit. Nadměrně vlhké prostředí se vyznačuje:

  • Tvorbou plísní – Nejčastějším příznakem vlhkého prostředí jsou plísně. Vznikají na stěnách, stropu nebo oknech. Mají podobu černých nebo zelených skvrn.
  • Zápachem – Vlhký byt může mít specifický zápach, za nímž stojí právě plísně. Zápach je velmi nepříjemný a zatuchlý.
  • Orosenými okny – Pokud se na oknech hromadí voda pravidelně, máte problém s vlhkostí.
  • Jinou barvou nebo texturou stěn a stropů – Nadměrná vlhkost může způsobit odlupování nebo praskání omítky i změnu barvy zdí a stropů.
  • Hnijícím nábytkem – Vysoká hodnota vlhkosti v místnosti často ničí nábytek ze dřeva.

Přečtěte si, co je důležité vědět o plísních.

Proč a jak snížit vlhkost vzduchu v bytě by vás mělo zajímat především z toho důvodu, že nadměrná vlhkost může všem členům domácnosti způsobit tyto zdravotní potíže:

  • Respirační problémy – Vlhké prostředí zvyšuje riziko rozvoje respiračních onemocnění. Plíseň a roztoči, kterým se ve vlhkém prostředí dobře daří, mohou způsobit alergie, astma, bronchitidu a zhoršit stávající potíže s dýcháním.
  • Infekce dýchacích cest – Roste také riziko infekcí dýchacích cest, mezi něž patří rýma, sinusitida a záněty průdušek.
  • Podráždění očí a kůže – Ani podráždění očí a pokožky v důsledku nadměrné vlhkosti není ojedinělým jevem. Podráždění vede ke svědění očí a zarudnutí pokožky.
  • Zhoršení duševního stavu – Špatná kvalita vzduchu se podepisuje také na psychice. Lidé se mohou pociťovat únavu, podrážděnost i stres.
Proč a jak snížit vlhkost vzduchu v bytě by vás mělo zajímat především z toho důvodu, že nadměrná vlhkost může všem členům domácnosti způsobit respirační potíže, infekci dýchacích cest, podráždění očí a kůže nebo vést ke zhoršení psychiky.

Mohlo by vás zajímat: Alergie na plísně

Jak změřit vlhkost vzduchu v bytě?

Vlhkost vzduchu v bytě můžete změřit několika způsoby, nejlepší možnost ale představuje vlhkoměr. V procentech udává, kolik par se nachází ve vzduchu a porovnává je s maximálním množstvím par, které by mohl ve stejných teplotních podmínkách obsahovat.

Typy vlhkosti v bytě

V souvislosti s údaji na vlhkoměru musíme rozlišit dva druhy vlhkosti. Většina vlhkoměrů sice udává první z níže jmenovaných variant, ale třeba zrovna vy narazíte na tu druhou.

  • Relativní vlhkost – Relativní vlhkost je míra vlhkosti vzduchu vzhledem k maximální možné vlhkosti při dané teplotě. Udává se v procentech. Pokud je relativní vlhkost 100 %, může způsobit kondenzaci nebo vznik mlhy, protože vzduch je zcela nasycený a teplota rosného bodu dosažena.
  • Absolutní vlhkost – Absolutní vlhkost udává množství vodní páry obsažené v jednom metru krychlovém vzduchu. Zpravidla se udává v g/m³. Tato hodnota tedy popisuje, kolik vodní páry obsahuje konkrétní objem vzduchu.

Jaká má být vlhkost vzduchu v bytě?

Ideální vlhkost vzduchu v bytě by se v zimním období měla pohybovat mezi 45 až 60 %. Vlhkostí byste se měli zabývat i v letních měsících, kdy je doporučená vlhkost vzduchu v bytě stanovena na 40 až 55 %. Pokud bude tedy vlhkoměr kdykoliv během roku ukazovat 50 % nemusíte řešit, jak snížit vlhkost vzduchu v bytě, protože je hodnota adekvátní.

Ideální vlhkost vzduchu v bytě by se v zimním období měla pohybovat mezi 45 až 60 %. Vlhkostí byste se měli zabývat i v letních měsících, kdy je doporučená vlhkost vzduchu v bytě stanovena na 40 až 55 %.

Tipy, jak snížit vlhkost vzduchu v bytě nebo domě

Objevila se na vašem vlhkoměru hodnota převyšují 60 %? Pak máte doma opravdu velké vlhko, ale nepanikařte. Připravili jsme pro vás 6 osvědčených způsobů, jak snížit vlhkost vzduchu v bytě i domě a nebát se dalších problémů.

1) Opravte netěsnosti

Asi vás napadlo, že ze všeho nejdůležitější je opravení všeho, odkud se k vám do bytu dostává vlhkost. Jakmile se na tenhle první bod vybodnete, bude vaše následující úsilí úplně k ničemu. Vyhraďte si dostatek času, projděte celý byt či dům a opravte trhliny, mezery v oknech, dveřích i stěnách.

2) Větrejte

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak snížit vlhkost vzduchu v bytě, je pravidelné větrání. Otevírejte okna i dveře a nechte čerstvý vzduch proudit. Tím se odvedete vlhký vzduch ven. Jen nenechávejte okna otevřená celý den. Větrání by mělo být nárazové, ale o to intenzivnější.

Zvážit můžete i nákup odsávacího ventilátoru. Pokud nemáte v koupelně okno, tak není co řešit. Bez ventilátoru neodvedete nahromaděnou vlhkost pryč a hromadit se začnou ještě k tomu plísně. Po koupeli by měl být v chodu alespoň 30 minut. A při vaření používejte digestoř.

3) Používejte odvlhčovač

Celý proces odvodu vlhkosti z vašeho obydlí ulehčují odvlhčovače vzduchu. Odvlhčovač vzduchu nasává vzduch z okolí do svého vnitřního systému. Nasátý vzduch je následně ochlazován tak, aby byl ve formě vody odveden do nádobky. Zbylý suchý vzduch se už jen zahřeje a přejde zpět do místnosti. Odvlhčovače jsou proto tím nejúčinnějším způsobem, jak snížit vlhkost vzduchu v bytě.

Kromě kondenzačních odvlhčovačů si můžete pořídit odvlhčovač vzduchu s Peltierovým článkem, který není hlučný, hodí se tedy do ložnice a šetrný k životnímu prostředí. Uvažovali bychom ještě o kombinaci odvlhčovače s čističkou vzduchu. Zbavíte se nejen vlhkosti, ale i alergenů, bakterií a virů.

Odvlhčovače jsou proto tím nejúčinnějším způsobem, jak snížit vlhkost vzduchu v bytě. Kromě kondenzačních odvlhčovačů si můžete pořídit odvlhčovač vzduchu s Peltierovým článkem, který není hlučný, hodí se tedy do ložnice a šetrný k životnímu prostředí.

Jak vybrat odvlhčovač vzduchu najdete ZDE.

4) Použijte kvalitní izolaci

Kvalitní izolace pomáhá s udržováním správné teploty stěn, stropů i podlah a zabraňuje tak kondenzaci. Díky izolaci jsou povrchy odolnější, někdy i vodotěsné. Předejdete tím poškození i plísním, prodloužíte životnost povrchů a snížíte náklady na jejich údržbu.

5) Pořiďte si sušičku

Jak vám pomůže sušička na prádlo s vlhkostí? Když necháváte prádlo schnout na sušáku v místnosti, nemá vlhkost možnost odejít jinam než do místnosti. Během sušení prádla v sušičce se voda mění na páru a odchází přes ventilační otvor sušičky. Sušička tak snižuje množství vlhkosti v místnosti a zároveň vám ulehčuje práci.

6) Pořiďte si rostliny pohlcující vlhkost

Poslední a spíše doplňující možností, jak snížit vlhkost vzduchu v bytě jsou rostliny. Některé totiž pomáhají absorbovat nadměrnou vlhkost z ovzduší. Mezi rostliny pohlcující vlhkost v bytě patří:

  • Fíkus benjamín – Tato rostlina je populární hlavně kvůli svému dekorativnímu vzhledu. Bonusem je schopnost absorbovat vlhkost z okolí.
  • Aloe vera – Aloe vera znáte díky jejím léčivým vlastnostem, pod ně bychom zařadili i pohlcování zdraví škodlivé vlhkosti.
  • Juka – Juka je další na první pohled pěkná rostlina, která může pomoci snížit vlhkost v místnosti.
  • Orchideje – Orchideje nejenže krásně kvetou, ale také absorbují vlhkost.
  • Bambus – Když bambus umístíte do vázy s vodou, aktivujete jeho schopnost pohltit vlhkost.
  • Levandule – Kromě toho, že má levandule příjemnou vůni, má i značnou převahu nad vlhkostí.
Poslední a spíše doplňující možností, jak snížit vlhkost vzduchu v bytě jsou rostliny pohlcující vlhkost. Patří mezi ně Fíkus, Aloe vera, Juka, Orchideje, Bambus nebo třeba Levandule.

Přečtěte si také, jak se zbavit plísní.

Často kladené dotazy

Co nejlépe pohlcuje vlhkost?

Nejlepším způsobem, jak snížit vlhkost vzduchu v bytě je odvlhčovač vzduchu. V něm se vlhkost sráží a sbírá do nádržky.

Jak odvlhčit vzduch?

Existuje několik možností, jak snížit vlhkost v místnosti. Ideální je všechny způsoby kombinovat. Normální vlhkost v bytě zajistíte opravou netěsností, pravidelným větráním, používáním odvlhčovačů, kvalitní izolací, sušením prádla v sušičce a pěstováním rostlin pohlcujících vlhkost.

Jak se zbavit vlhkosti v ložnici?

Kromě pravidelného větrání vám s vlhkostí v ložnici pomohou odvlhčovače vzduchu s Peltierovým článkem. Nejsou hlučné, a tak je můžete nechat zapnuté přes noc, aniž by vás ze spánku vyrušovaly.

Jak vyvětrat vlhkost?

Větrání je stěžejním faktorem, jak snížit vlhkost vzduchu v bytě. Když budete pravidelně větrat, bude vzduch v místnosti cirkulovat a ven odejde nahromaděná vlhkost. Větrat byste měli nárazově, což znamená že otevřete okna i dveře např. na 8 minut a pak je důkladně zavřete. Takhle vyvětráte několikrát za den.

Jak větrat, když je venku vlhko?

Když je venku vlhko, tak je obzvlášť důležité nenechávat otevřená okna na ventilaci celý den. Musíte větrat nárazově čili otevřít celá okna a po chvíli celá okna také zavřít.

Kolik má být vlhkost v bytě?

Ideální vlhkost vzduchu v bytě by se měla pohybovat mezi 40 až 55 %. S určením vlhkosti vám pomůže vlhkoměr. Jakmile bude hodnota vlhkosti vysoká musíte začít řešit, jak snížit vlhkost vzduchu v bytě.

Kolik vlhkosti vyprodukuje člověk?

Člověk produkuje vlhkost dýchání a pocením. Vše se odvíjí od aktivit, které během dne dělá, ale vyloučí přibližně 500 až 1000 mililitrů vody denně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *