Alergie na plísně: příznaky a jak s ní bojovat

Plísně patří k nejčastějším spouštěčům alergické reakce. Možná právě u vás způsobují potíže, které se negativně podepisují do všedních i víkendových dní. Právě v tomto článku se podíváme na to, jak alergie na plísně vypadá, abyste ji s jistotou odhalili a mohli s ní následně adekvátním způsobem zatočit.

Alergie na plísně je nežádoucí reakce imunitního systému na mikroskopické spory. Libují si ve vlhkých prostředích, a tak se tvoří venku i uvnitř.

Co je alergie na plísně?

Alergie na plíseň je nežádoucí reakce imunitního systému na mikroskopické spory. Libují si ve vlhkých prostředích, a tak se tvoří venku i uvnitř. Jelikož se spory šíří volně vzduchem, můžeme je nevědomě vdechnout, což u některých jedinců vede ke vzniku alergické reakce.

Právě podle toho, kde se plísně vyskytují, rozlišují alergici alergii na venkovní plísně a alergii na plísně v domácnosti. Ty se od sebe liší nejen místem, ale také dobou výskytu. Zapomínat byste neměli ale ani na potravinové plísně.

Přečtěte si, co všechno byste měli o plísních vědět.

Alergie na venkovní plísně

Venkovní plísně najdete hlavně na listech, v hlíně, kompostu, na trávě nebo dřevě. Jejich koncentrace se zvyšuje v červenci a srpnu, výjimkou však není ani podzim. Oblíbené bývá září, při němž dochází k neustálému rozdílu teplot a teplé počasí se tak střídá s vlhkým.

V zimě sice na venkovní plísně narazíte méně, ale narazíte. Přesouvají se na prochladlé stěny budov, do rohů oken nebo například sklepů.

Pokud víte, že vám kontakt s posekanou trávou, kompostem či shrabaným listím nedělá dobře, neměli byste váhat nad návštěvou alergologa. Provede vám testy, díky nimž zjistí, zda skutečně trpíte alergií na plísně a jestli zrovna na ty venkovní.

TIP: Jak poznám, že mám alergii?

Alergie na interiérové plísně

Trápit vás může také alergie na plísně v bytě. Takzvané interiérové plísně si vybírají špatně větrané a vlhké místnosti. Říkáte si, co to máte v koupelně za zelené až černé skvrny na zdi? Patrně půjde o plíseň, které dělá pára po vašem vykoupání velice dobře.

Koupelna s toaletou nepředstavuje jediné místo v domácnosti, kde se plíseň může vytvořit. Další oblíbenou destinací plísní je okolí květináčů, odpadkového koše, tapet, klimatizace a bohužel i matrací. Podepsat se tak tedy mohou i na kvalitě vašeho spánku.

Trápit vás může také alergie na plísně v bytě. Takzvané interiérové plísně si vybírají špatně větrané a vlhké místnosti.

Jakmile začnete pociťovat, že se kvalita vzduchu v místnosti zhoršuje, doprovází ji nepříjemný zápach a vám se dělá špatně, opět se neostýchejte zajít do lékařské ordinace. Až se vrátíte, bude potřeba plísně z vašeho bytu nebo domu náležitě vyprovodit.

Mohlo by vás zajímat: Jak snížit vlhkost vzduchu v bytě

Alergie na potravinové plísně

Alergie na plísně v potravinách se vyskytuje zřídka. To však neznamená, že byste mohli jídlo, na němž se vytvořila plíseň, bez zábran konzumovat. Naopak, pokud plíseň potravinu postihne, měli byste ji vyhodit.

Opravdu nestačí plíseň z ovoce, sýru, marmelády nebo chleba seškrábnout. I když plíseň vidíte jen na povrchu, prorůstá celou zasaženou potravinou. Postupně ji rozkládá, což má za následek, že vaše oblíbená pochoutka už není k jídlu.

Ano, při výrobě některých potravin či nápojů se plísně využívají naprosto záměrně a zlepšují tak jejich chuť. Jde však o jiný druh plísně, který byste s tou vámi objevenou neměli zaměňovat.

Příznaky alergie na plísně

Ať už jde o první, druhý nebo dokonce třetí jmenovaný typ, obecně lze říct, že má alergie na plísně tyto projevy:

TIP: Jak vypadá alergický zánět spojivek a co na něj zabírá?

Mezi projevy alergie na plísně patří rýma, ucpaný nos, kašel, dušnost, svědění očí, kýchání, vyrážka, zhoršení ekzému, únava a bolesti hlavy.

Na projev alergie na plísně má vliv nejen vdechování vzduchem šířících se spor, ale i oslabená imunita nebo genetická predispozice.

Mohlo by vás zajímat: 12 tipů na posílení imunity

Co pomáhá na alergii na plísně?

Pokud vás trápí alergie na vzdušné plísně nebo na ty v interiéru, měli byste učinit určitá opatření. Začít je třeba s návštěvou lékaře, který vám poradí, jak s alergií v těle bojovat. To však nestačí. Pokud se nezbavíte plísní ve svém okolí, budete se s alergií pořád točit v kruhu.

TIP: Jak se zbavit plísně v domácnosti.

Na venkovní plísně platí fotokatalytické nátěry. Fotokalýza navíc nerozkládá pouze spory a organické alergeny, ale i karcinogeny, viry, bakterie nebo výfukové zplodiny. Nátěr si vyberte podle typu povrchu, který chcete natřít. Kromě odstranění nežádoucích částic, prodloužíte životnost dané stavby bez nutnosti čištění.

Také plísně v domácnosti můžete účinně odstranit, a to hned několika způsoby. Především všechny místnosti důkladně větrejte. Možná se vám to zdá jasné, ale divili byste se, kolik lidí na otevření oken po probuzení, vykoupání nebo vaření zapomíná. V podzimním a zimním období je třeba větrat nárazově a nenechávat okno otevřené po celý den na ventilaci.

Také plísně v domácnosti můžete účinně odstranit, a to hned několika způsoby. Především všechny místnosti důkladně větrejte.

Dále zatěsněte škvíry, kterými by mohla do bytu nebo domu pronikat vlhkost. Všechno bude potřeba důkladně projít. Pokud byste si chtěli být stoprocentně jistí, že je všechno utěsněno, zavolejte si na pomoc odborníka.

Snižování vlhkosti v místnosti předejte do rukou odvlhčovače vzduchu. Dokáží vlhkost srážet a vodu ukládat do nádržky. Správné odvlhčovače disponují také HEPA filtrem, díky němuž vzduch v místnosti pročistíte. Vlhkost v místnosti zjistíte pomocí vlhkoměru. Hodnoty na něm pravidelně kontrolujte a odvlhčovač dle potřeby zapojujte.

Jak vybrat odvlhčovač vzduchu najdete ZDE.

Pro svůj vnitřní klid zkombinujte odvlhčovač s čističkou vzduchu. Zbaví vás již zmíněného zápachu, který se k plísním váže a zatočí také s pyly, viry a bakteriemi, o jejichž přítomnosti v domácnosti pravděpodobně nevíte. Dozvíte se o nich většinou, až když alergie na plísně udeří tedy pozdě.

Vysávejte, vytírejte, čistěte okolí koše, klimatizaci a všechny použité hadříky ihned vyperte. To vše vám pomůže zbavit se alergie na plísně.

Neopomínejte na pravidelné a důkladné uklízení. Vysávejte, vytírejte, čistěte okolí koše, klimatizaci a všechny použité hadříky ihned vyperte. Kontrolujte také pokojové rostliny a potraviny. V případě jejich napadení plísněmi je vyhoďte a koš vyneste.

Podrobnější informace o tom, jak se zbavit alergie na plísně najdete ZDE.

Alergie na plísně u dětí

O alergii na plísně u dětí se sice tolik nemluví, ale i přesto mohou jejich zdraví a pohodu negativně ovlivnit. Jakmile se dítě do kontaktu s plísněmi dostane, může jeho imunitní systém zareagovat nadměrným způsobem. Jejich organismus je totiž oproti dospělým mnohem citlivější.

Příznaky alergie na plísně se však s těmi dospěláckými shodují. U dětí se může projevit jak rýma, kašel a ekzém z plísně, tak únava nebo podrážděnost.

Jestli se staráte o malého alergika, měla by být pro vás čistá domácnost naprostou prioritou. Nebojte se odvlhčovač vzduchu pořádně zapřáhnout a dbejte také na častou výměnu povlečení.

Mohlo by vás zajímat: 7 tipů, jak zmírnit alergie u dětí.

Často kladené dotazy

Co jsou venkovní plísně?

Venkovní plísně jsou druhy plísní, které se vyskytují venku nejen v přírodě, ale také na stěnách budov. Nejčastěji si vybírají hlínu, trávu, listí nebo dřevo.

Jak se projevuje alergie na plísně?

Mezi projevy alergie na plísně patří rýma, ucpaný nos, kašel, dušnost, svědění očí, kýchání, vyrážka, zhoršení ekzému, únava a bolesti hlavy.

Jak poznám, že mám doma plíseň?

Plísně v domácnosti často poznáte podle specifického zápachu a zelených nebo černých skvrn ve vlhkých rozích. S jejich správnou identifikací vám pomohou profesionálové.

Můžu plíseň odstranit sám/sama?

Ano. Na venkovní plísně použijte fotokatalytické nátěry. Plísní v místnosti se zbavíte pomocí odvlhčovače a čističky vzduchu. Dbejte ale také na pravidelné větrání a úklid.

Jak poznat plíseň na nohou?

Plíseň na nohou obvykle začíná svěděním a pálením mezi prsty nebo na chodidle. Postižená místa na nohou mohou také zrudnout, otéct a kůže kolem se začne loupat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *