Svědění očí z alergie: Co pomáhá?

Pokud vás neustále svědí oči, jistě hledáte způsoby, jak se tohoto nepříjemného pocitu zbavit. Nejprve ale musíte přijít na to, co svědění očí způsobuje. Nejčastěji může za váš problém alergie. V následujících řádcích společně projdeme všechny spouštěče a představíme si, co dělat, aby vás svědění v oblasti očí už netrápilo.

Svědění očí může způsobit několik faktorů. Může jít o alergii, suché oči, infekci nebo přítomnost cizího tělíska.

Proč mě svědí oči?

Za svěděním očí může stát několik faktorů. Jejich identifikace je velmi důležitá, protože se od ní odvíjí následná léčba. Mezi příčiny svědění očí patří:

  • Alergie – Alergická reakce na pyly, prach, zvířecí chlupy (kočičí nebo psí) nebo chemikálie může způsobit svědění v oblasti očí. Tato reakce je často spojena se zarudlými očními víčky a slzením.
  • Suché oči – Nedostatečně zvlhčené oči vedou k podráždění a svědění. Suchost očí může přijít nejen s přibývajícím věkem, ale také kvůli trávení nadměrného množství času před obrazovkami.Tip, zkuste speciální kapky na suché oči.
  • Infekce – Bakteriální nebo virové infekce očí, jako je konjunktivitida, bývají další příčinou svědění a zarudnutí očí.
  • Cizí tělísko – Svědění může způsobit také přítomnost cizího tělíska. Většinou jde o prach či písek, který pro vás nepředstavuje zdravotní riziko. V případě kovových částic je však třeba vyhledat lékařskou pomoc.

Mohlo by vás zajímat: Typy alergií a jejich příznaky

Oční alergie: Jak ji poznat?

Alergie může ovlivnit různé části těla, včetně očí. Mezi nejběžnější alergeny vedoucí ke svědění očí patří pyl, prach, plísně a zvířecí chlupy. Tyto alergeny mohou oči podráždit a způsobit tak onen nepříjemný svědivý pocit.

Příznaky svědění očí z alergie

Podle níže uvedených symptomů poznáte, že vás svědí oko právě z alergie:

  • Slzení,
  • zarudnutí očí a očních víček,
  • otoky,
  • pálení kolem očí.
Svědění očí z alergie poznáte podle slzení, zarudnutí, otoků a pálení kolem očí.

Pokud vás některý z příznaků trápí, měli byste vyhledat lékaře, který navrhne vhodnou léčbu. Před jeho návštěvou si ale můžete doma udělat test na alergie, protože vám napoví, jaký z alergenů za pálení a svědění kolem očí pravděpodobně může.

TIP: Jak poznám, že mám alergii?

Co pomáhá na svědění očí?

Kromě léků, které vám předepíše lékař, pomáhají zmírnit svědění očí také antihistaminika nebo oční kapky vyrobené na přírodní bázi. Obsahují antibakteriální propolis, zklidňující aloi vera a protizánětlivý heřmánek. Díky tomuto složení neštípou ani nepálí.

Nejen alergikům, ale i lidem se zánětem spojivek poskytují okamžitou úlevu, a proto by měly být nedílnou součástí každé domácnosti. Navíc jsou přírodní kapky do očí na alergii vhodné i pro děti.

Aplikaci kapek zkonzultujte s lékařem. Před tím, než si je do očí nakapete, umyjte si důkladně ruce. Nikdy se nedotýkejte kapátka, aby nedošlo ke kontaminaci. Pokud tohle všechno dodržíte, stačí jedna až dvě kapky a svědění očí a víček odezní. Nejúčinnější je ale prevence.

Zmírnit svědění očí pomáhají oční kapky vyrobené na přírodní bázi. Obsahují antibakteriální propolis, zklidňující aloi vera a protizánětlivý heřmánek.

Přečtěte si, jak vybrat kapky do očí.

Prevence oční alergie: Jak zklidnit oči?

Nejprve zjistěte, co vám způsobuje svědění očí. Je to alergie na prach, roztoče, pyly nebo kočky či psy? A podle toho podnikněte preventivní opatření. Obecně pomáhá pravidelný úklid, čistička vzduchu ale i zdravá strava a dostatek spánek. U alergie na roztoče bude potřeba i vyměnit přikrývky a polštáře a pořídit si speciální protiroztočové povlaky.

Tipy na prevenci svědění očí

Svědění očí a víček vás vůbec trápit nemusí, když uděláte ve svém životě pár změn. Základem je čistá domácnost. Sice pravidelný úklid nepředstavuje nic zábavného a stojí za ním hodně přemlouvání, ale pokud si pořídíte ty správné pomocníky, nebudete mít s uklízením žádný velký problém.

Nejen na některé alergie, ale i na suché oči může pomoci zvlhčovače vzduchu. Upraví vlhkost v místnosti na požadované hodnoty a uleví tak podrážděným očím. Vždy se ale nejprve změřte vlhkost vzduchu pomocí levného měřáků vlhkosti. Ve spojení s čističkou vzduchu dáte sbohem alergenům, kteří vaše problémy způsobují.

Také zdravá strava, dostatek spánku a správná péče o oči může výrazně ovlivnit to, zda se u vás alergická reakce projeví a v jaké síle. Výše uvedené přírodní kapky na svědění očí můžete a hodně doporučujeme používat právě i jako prevenci. Aplikujte 1–2 kapky dle potřeby a máte vystaráno.

U žen má další vliv na svědění očí z alergie druh make–upu, který téměř každý den nanáší na svůj obličej. Používejte kosmetiku od kvalitních kosmetických značek. Jistě vám nemusíme vysvětlovat, že nejlepší je ta přírodní. Nezapomínejte se také před spaním vždy odlíčit.

Často kladené dotazy

Proč mě svědí víčka?

Svědění očí a víček bývá spojeno s alergií, suchýma očima, infekcí nebo cizím tělískem v oku. Vyhledejte lékaře, který přijde na příčinu vašeho problému a určí léčbu.

Jak se zbavit svědění očí?

Nejprve je potřeba odhalit příčinu vašeho problému. Pokud jde o alergii nebo suché oči, používejte přírodní oční kapky. Vliv na svědění očí má také čistota domácnosti. Pořiďte si zvlhčovač vzduchu spolu s čističkou, které všechny škodliviny ze vzduchu odstraní. Od věci určitě není ani návštěva lékařské ordinace.

Co dělat když svědí oči z alergie?

Nejvhodnějším řešením je použití správných očních kapek, které vám pomohou problém zmírnit. V každém případě byste jejich použití měli zkonzultovat s lékařem.

Může oční alergie způsobit vážnější problémy?

Nesprávně léčená oční alergie může vést k vážným komplikacím jako je např. infekce. Jakmile svědění kolem očí pociťujete, měli byste vyhledat lékaře, který navrhne správné řešení.

Jak často bych měl používat oční kapky?

Pokud si vyberete oční kapky Oculocin Propo, můžete je používat dle potřeby. Jsou vyrobeny na přírodní bázi, která zaručuje, že vás po aplikaci oči neštípou ani nepálí. Mají dlouhodobý účinek a jsou vhodné i pro děti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *