Protiroztočové povlaky či protiroztočové přikrývky a polštáře? Co je lepší?

Právě jste zjistili u sebe či svých blízkých alergii na roztoče a snažíte se najít ta nejvhodnější preventivní opatření? Pravděpodobně jste se rozhodli, že prvním krokem bude zajistit zdravé lůžko. Jak se ale zorientovat v sortimentu, když jsou k dispozici protiroztočové povlaky, antialergické přikrývky a polštáře?

Mám si koupit protiroztočové povlaky nebo nové přikrývky a polštáře?

Protiroztočové povlaky na polštáře a přikrývky jsou levnější, ale méně komfortní variantou než samotné protiroztočové polštáře a přikrývky.

Musíme si uvědomit, že povlaky se povlékají na polštář a na přikrývku a na ty ještě povlékáme naše klasické povlečení. Jedná se tady o jakýsi uzavíratelný kryt pro naší přikrývku, díky kterému se nedostanou roztoči ven, ale ani dovnitř, tudíž se nemohou dále množit a shromažďovat. 

Údržba je jednoduchá, povlaky postačí jednou až dva krát do roka vyprat, v případě větší sprašnosti lze povlaky jednou za čas vysát, či vyklepat.

Protiroztočové povlaky na polštáře a přikrývky jsou levnější, ale méně komfortní variantou než samotné protiroztočové polštáře a přikrývky.

Co s roztoči, kteří se shromažďují na povrchu vlastního povlečení?

Vlastní povlečení pak pereme jednou za dva týdny. Alergik se nemusí bát roztočů, kteří se shromáždí na povrchu povlaků. Roztoči mají rádi tmu a teplo, proto je největší problém vnitřek, zanedbatelné množství roztočů na povrchu nezpůsobí alergikovi alergické reakce.

Roztoči mají rádi tmu a teplo, proto zalézají do běžných lůžkovin, kde se krmí zbytkami naší kůže.

Antialergické či hypoalergenní nemusí znamenat vždy protiroztočové

Pokud se rozhodnete pro komfotnější variantu přikrývekpolštářůdávejte pozor, abyste nenaletěli na „antialergické” produkty, které jsou deklarované jako vhodné pro alergiky Neznamená to, že vás chrání před roztoči, ale pouze, že je možné je prát na 60 a více stupňů. „Hypoalergenní” může také znamenat to, že samy polštáře a přikrývky nezpůsobují alergii.

Protiroztočové přikrývky a polštáře, které vás chrání před roztoči, musí mít v sobě vrstvu, která roztoče a alergeny nevpustí dovnitř, a tudíž jim nedovolí se shromažďovat a množit.

Pokud se rozhodnete pro variantu protiroztočových polštářů a přikrývek, nezapomeňte, že i v tomto případě musíte chránit protiroztočovým povlakem matraci.

Nanovlákno či mikrovlákno?

Rozdíl slyšíme už v “nano” a “mikro”, mikro znamená malý a nano znamená trpaslík, pokud se na to podíváme čísly tak mikro je 10−6 , zatímco nano je 10−9 .

Pokud upletem z mikrovlákna tkaninu, bude mít póry daleko větší než tkanina upředená z nanovlákna. Proto produkty z nanovlákna jasně vítězí v boji proti roztočům. Zatímco mikrovlákenné výrobky dokáží zastavit pouze roztoče, alergeny (výkaly roztočů) už mikrovláknem projdou. 

Roztoči pod mikroskopem

Mikrovlákenné produkty nezadrží alergeny

Nanovlákenné výrobky ovšem dokáží s přehledem zadržet i alergeny. Otvory nanotkaniny jsou veliké pouhých 80nm. Rozměry prachového roztoče se pohybují kolem 420 000 nm, jeho alergen je veliký 1000 nm, bakterie 100 – 10 000 nm, vir okolo 100 nm a svrab  300 000 nm. Tudíž nemají šanci skrz tkaninu projít. 

Představte si nanotkaninu jako síť fotbalové branky, kterou se snaží projít slon (roztoč) a míč (alergen). Ani slon ani míč nemá šanci.

Mohlo by vás zajímat: Recenze: Protiroztočový povlak na polštář pro alergiky nanoSPACE

Nanovlákenné lůžkoviny jsou 100% účinné a zároveň prodyšné

Často také výrobky z mikrovlákna používají takzvané zhuštěné mikrovlákno, aby se zvýšilo procento záchytu roztočů. Takové produkty jsou pak ovšem málo prodyšné a šustivé. Produkty z nanotkaniny s prodyšností problém nemají, molekula vzduchu je veliká pouhé 0,3 nm a póry nanotkaniny se pohybují kolem 80 nm. 

Produkty z nanotkaniny s prodyšností problém nemají, molekula vzduchu je veliká pouhé 0,3 nm a póry nanotkaniny se pohybují kolem 80 nm. 

Zkusit můžete i něco jiného

Chcete-li trochu luxusu i v případě protiroztočových lůžkovin, můžete zkusit největší novinku na trhu. Povlečení a prostěradla z nanobavlny. Nepotřebujete už žádné speciální povlaky ani přikrývky či polštáře, stačí vám tato alternativa

Nanotkanina obsažená už uvnitř povlečení plně chrání alergika, jedná se o nejkomfortnější ochranu. Nevýhodou je ovšem vyšší pořizovací cena, pravděpodobně nutnost alespoň dvou sad povlečení a prostěradel.

Ať už si vyberete jakkoliv, vždy půjde o správnou cestu. Produkty jsou navržené tak, aby vám život s alergií co nejvíce usnadnily. Pokud se budete řídit našimi doporučeními nejen v tomto, ale i dalších článcích, jsme přesvědčeni o tom, že vás alergie na roztoče jen tak nerozhodí.

Mohlo by vás zajímat: Recenze nanoSPACE: Celoroční protiroztočová sada komplet

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *