Jak se projevuje alergie na maso a co s ní dělat?

Alergie na maso se často hledá ve spojitosti s domácími mazlíčky, hlavně psy. Tento problém se ale může týkat i nás. I když je z potravinových alergií tou méně častou, neznamená to, že se nerozvine zrovna ve vašem případě. V tomto článku se zaměříme na to, jaké má alergie na maso u lidí příznaky a co proti ní mohou alergici podniknout.

Co je alergie na maso?

Alergie na maso je imunitní reakce těla na proteiny obsažené v mase. Když člověk touto alergií trpí, jeho tělo vyhodnotí bílkoviny v mase jako škodlivé látky a reaguje na ně produkcí protilátek, které vedou k nepříjemným alergickým příznakům. Alergická reakce může být způsobena různými faktory. To, že mohou být příčinou alergie na maso geny, vás asi moc nepřekvapí, věděli jste ale, že ji může spustit i kousnutí od klíštěte?

Alergie na maso je imunitní reakce těla na proteiny obsažené v mase. Když člověk touto alergií trpí, jeho tělo vyhodnotí bílkoviny v mase jako škodlivé látky a reaguje na ně produkcí protilátek, které vedou k nepříjemným alergickým příznakům.

TIP: Potravinová alergie a nejčastější potravinové alergeny

Druhy alergie na maso

Alergii na maso je třeba rozlišovat podle druhu masa. Nejenže se v závislosti na tom mohou lišit příznaky, ale hlavně se liší příčina alergické reakce a od příčiny se odvíjí nebo by se měla odvíjet zase jiná léčba.

Alergie na kuřecí maso

Alergie na kuřecí maso není tak častá, jako ta následující. Obvykle se projevuje u dospívajících a někdy i u dětí v předškolním věku. Lidé s touto alergií se většinou potýkají také s alergií na ryby a krevety. Obzvlášť u dětí vyvolává konzumace kuřecího masa často trávicí potíže nebo kožní příznaky.

Alergická reakce na kuřecí maso se může u každého člověka lišit. Některým třeba nemusí dělat dobře kuřecí maso ze supermarketu, ale kuřecí maso přímo od farmářů jim nedělá žádný problém. Jak správně tušíte, souvisí to s rozdílnými podmínkami v chovu a použitým krmivem.

Někdy dochází i k tomu, že konzumace kuřecího masa způsobí alergickou reakci u lidí alergických na kukuřici nebo sóju, protože zrovna tyhle složky byly obsaženy v krmivu drůbeže. To lze vyřešit tím, že budete maso nakupovat někde jinde.

Opravdu si čtěte, odkud kuřecí maso pochází. Velmi nebezpečná je konzumace masa mimo Evropskou unii, kde není legislativa tak přísná. V České republice je složení masa přísně kontrolováno.

Abychom rozvoj alergie nesvalovali pouze na chovatele, musíme vás upozornit, že její příčinou mohou být i růstové hormony nebo užívání antibiotik ovlivňujících imunitu těla.

Alergie na vepřové a hovězí maso

Vepřové a hovězí maso se řadí mezi červená masa. V roce 2002 se přišlo na to, že alergii na vepřové a hovězí maso spouští kousnutí klíštětem. Tato alergie se objevuje nejčastěji v USA, zejména v jižní části a může za ni konkrétně klíště americké nebo klíště pacifické. Podle výzkumů se ale problém začíná objevovat i v jiných částech světa – v Austrálii a Evropě.

Vepřové a hovězí maso se řadí mezi červená masa. V roce 2002 se přišlo na to, že alergii na vepřové a hovězí maso spouští kousnutí klíštětem. Tato alergie se objevuje nejčastěji v USA, zejména v jižní části a může za ni konkrétně klíště americké nebo klíště pacifické.

Alergii na červené maso způsobuje nadměrná imunitní reakce těla na sacharid alfa-gal. Molekula alfa-gal je součástí tkání všech savců, kromě některých primátů, včetně lidí. Pokud se tedy alfa-gal dostane do těla člověka po kousnutí klíštěte, může po konzumaci červeného masa vyvolat alergickou reakci. Obvykle se projeví po 3 až 8 hodinách.

Lidé trpící touto alergií sice nemůžou konzumovat hovězí a vepřové maso, ale drůbež nebo ryby jim nezpůsobují žádné potíže.

Podle vědců z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích postihuje alergie na vepřové a hovězí maso především lidi, kteří pracují v lesnictví a lovce.

Příznaky alergie na maso

Opět si neodpustíme malé připomenutí: alergická reakce se může u každého pacienta lišit. Průběh a množství příznaků nezávisí jen na příčině alergie, ale také na celkovém zdravotním stavu člověka. Obecně patří mezi příznaky alergie na maso:

 • Svědění kůže, vyrážka a kopřivka,
 • otoky,
 • bolesti břicha nebo nadýmání,
 • zvracení, průjem,
 • svíravý pocit na hrudi, dušnost,
 • kašel,
 • rýma,
 • svědění nebo slzení očí,
 • ve vážných případech anafylaxe (život ohrožující alergická reakce zahrnující otok hrtanu, potíže s dýcháním a pokles krevního tlaku).

Jak poznat alergii na maso?

Pokud se u vás po konzumaci masa projevil některý z výše uvedených příznaků, ale v poměrně mírné formě, můžete si udělat domácí test na alergii. Ten vám sice, neřekne, jestli máte nebo nemáte alergii na maso, ale vyloučí, že za ní nestojí něco jiného.

Často se totiž stává, že si lidé myslí, že mají alergii na maso, pravda je ale taková, že mají alergii na různé druhy koření, konzervační látky, lepek nebo třeba sóju.

Určitě se nevyhýbejte návštěvě alergologa, který provede krevní testy. Testy měří hladinu protilátek IgE spojených s alergickou reakcí. Vyšší hladiny IgE naznačují vyšší citlivost na daný alergen.

Často se totiž stává, že si lidé myslí, že mají alergii na maso, pravda je ale taková, že mají alergii na různé druhy koření, konzervační látky, lepek nebo třeba sóju. Určitě se nevyhýbejte návštěvě alergologa, který provede krevní testy.

Mohlo by vás zajímat: Alergie na lepek

Léčba alergie na maso

Léčba alergie na maso zahrnuje několik různých přístupů, v závislosti na závažnosti alergie a individuálních potřebách pacienta. Lékař vám může doporučit:

 • Antihistaminika – Antihistaminika slouží k potlačení alergické reakce. Sice pomáhají zmírnit příznaky alergie na maso, ale nedokážou jí předejít.
 • Adrenalinový auto-injektor – Jedinci se závažnější formou alergie na maso budou muset nosit u sebe adrenalinový auto-injektor, který pomáhá zastavit anafylaktický šok.
 • Imunoterapie – V některých případech může být vhodná imunoterapie. Ta spočívá ve vybudování odolnosti vůči alergenu. Pacient se pod dohledem odborníka vystavuje alergenu v malých dávkách, postupem času dochází k jejich navyšování.

Z hlediska prevence je pro člověka s potvrzenou alergií na maso nejdůležitější vyřadit maso a masné výrobky z jídelníčku. Zpočátku bude asi těžké změnit své stravovací návyky, ale s podporou svého okolí vše určitě zvládnete. Na internetu navíc dohledáte spoustu bezmasých receptů, které vás svou chutí nezklamou, možná právě naopak. Vyzkoušejte například veganské alternativy masa, které bývají nutričněji stejně zajímavější.

Často kladené dotazy

Jak se projevuje alergie na kuřecí maso?

Alergie na kuřecí maso se může projevovat kopřivkou, svěděním, otoky, zažívacími potížemi, dýchacími potížemi a ve vážných případech dokonce anafylaxí. K rozvoji alergické reakce může dojít okamžitě po konzumaci masa nebo i po několika hodinách.

Jaké jsou příznaky alergie na kuřecí maso u dětí?

U dětí se alergie na kuřecí maso projevuje podobně jako u dospělých, ale bývá obtížnější ji diagnostikovat. Mezi časté příznaky alergie na kuřecí maso u dětí patří kopřivka, otoky, svědění a zažívací potíže v podobě zvracení nebo průjmu.

Jak se projevuje alergie na hovězí maso u kojence?

Alergie na hovězí maso se u kojenců může projevit kopřivkou, zarudnutím nebo svěděním pokožky. Dále může mít kojenec zažívací potíže jako je zvracení nebo průjem.

Jak se řeší alergie na maso u lidí?

Řešením alergie na maso je odstranění masných potravin z jídelníčku. Osoby s touto alergií by si měly pečlivě číst etikety potravin a při návštěvě restaurace informovat o své alergii personál. V některých případech může být nutné užívat léky na zmírnění příznaků alergie, jako např. antihistaminika nebo epinefrin.

Jaké maso je nejčastější příčinou alergie?

Nejčastěji dochází k rozvoji alergie na hovězí a vepřové maso. Alergie na kuřecí maso není tak častá, ale to neznamená, že se nemůže projevit zrovna u vás.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *