Potravinová alergie a nejčastější potravinové alergeny

Potravinová alergie představuje poměrně rozšířený problém. Lidé trpící touto alergií si nemohou dopřát úplně všechno, na co mají chuť, protože by si zadělali na velké zdravotní potíže. V následujících řádcích se budeme podrobně zabývat tím, jaké potravinové alergeny za nepříjemnými příznaky nejčastěji stojí a co na potravinové alergie zabírá.

Potravinová alergie a intolerance

Ze všeho nejdříve si musíme vysvětlit, jaký je rozdíl mezi potravinovou alergií a intolerancí. Stává se docela často, že se pojmy mezi sebou zaměňují, a to, jak jistě tušíte, není dobře. Potravinová alergie je imunitní reakce organismu na alergen, který obsahuje určitá potravina. Alergen tělo vyhodnotí jako nebezpečný a uvolní nadměrné množství histaminu do krevního oběhu. To vede k rozvoji nepříjemných příznaků.

TIP: Jak poznám, že mám alergii?

Potravinová intolerance je stav, kdy tělo nedokáže správně zpracovat určité látky nacházející se v potravě. To může být způsobeno nedostatkem specifického enzymu, který je k trávení dané látky potřebný. Jako příklad si můžeme uvést intoleranci laktózy – cukru v mléčných výrobcích. Tento stav je způsoben nedostatkem enzymu laktázy rozkládajícího laktózu na snadno stravitelné složky. Když tělo nevyprodukuje dostatečné množství laktázy, začnou člověka trápit trávící potíže, např. nadýmání, bolesti břicha nebo průjem.

Potravinová alergie je imunitní reakce organismu na alergen, který obsahuje určitá potravina. Potravinová intolerance je stav, kdy tělo nedokáže správně zpracovat určité látky nacházející se v potravě.

Na rozdíl od potravinové alergie není potravinová intolerance ve většině případech život ohrožující. Dokáže však způsobit nepříjemné příznaky, které mohou kvalitu života výrazným způsobem ovlivnit.

Přečtěte si více o tom, co je potravinová intolerance a jak se jí zbavit.

Jak se pozná potravinová alergie?

Jistě vás zajímá, jaké má potravinová alergie příznaky. Protože každý člověk reaguje na daný alergen jinak, mohou mít i projevy potravinové alergie trochu jinou podobu a rozsah. Mezi nejčastější příznaky potravinové alergie ale patří:

Mohlo by vás zajímat: Typy alergií a jejich příznaky

Za jak dlouho se projeví potravinová alergie?

Bohužel si nedovolíme obecně určit, jaký čas uplyne mezi konzumací potraviny a projevy potravinové alergie. U některých jedinců se alergická reakce rozvine do několika minut, u jiných klidně až po několika hodinách, což samozřejmě komplikuje identifikaci alergenu, který nepříjemné příznaky vyvolal.

Bohužel si nedovolíme obecně určit, jaký čas uplyne mezi konzumací potraviny a projevy potravinové alergie. U některých jedinců se alergická reakce rozvine do několika minut, u jiných klidně až po několika hodinách, což samozřejmě komplikuje identifikaci alergenu, který nepříjemné příznaky vyvolal.

Hlavní potravinové alergeny

Protože se příznaky potravinové alergie moc neliší od jiných alergií, představíme si nejčastější potravinové alergeny, jejichž znalost by vám měla napovědět, zda alergií na potraviny skutečně trpíte nebo budete muset hledat příčinu svých potíží někde jinde.

Co jsou alergeny v potravinách?


Potravinové alergeny jsou látky, které u některých lidí vyvolávají alergickou reakci. U alergiků může i pouhý kontakt s alergenem, např. při vaření, vyvolat nepříjemné potíže. Důležité je také říct, že u některých potravin stačí, aby prošly tepelným zpracováním a poté je lze bez obav sníst. To však vyžaduje konzultaci s odborníkem. Rozhodně se do toho nepouštějte „na vlastní pěst“.

TIP: Jak se projevuje alergie na maso a co s ní dělat?

Co patří mezi potravinové alergeny?

Příčinou potravinové alergie bývají nejčastěji tyto potravinové alergeny:

  • Vejce,
  • mléko,
  • ořechy – arašídy, vlašské ořechy, lískové ořechy, mandle, kešu, pistácie,
  • ryby,
  • korýši – krevety, krabi, langusty a humři,
  • sója,
  • pšenice,
  • luštěniny – hrášek, čočka, fazole,
  • ovoce – jablka, broskve,
  • zelenina – celer.
Příčinou potravinové alergie bývají nejčastěji tyto potravinové alergeny: vejce, mléko, ořechy, ryby, korýši, sója, pšenice, luštěniny, ovoce, zelenina.

Přečtěte s jakými dalšími druhy alergenů se můžete setkat.

Jak zjistit potravinové alergie?

Existuje několik možností, jak zjistit, jestli potravinovou alergií opravdu trpíte. Na rovinu vám ale povíme, že se to neobejde bez návštěvy lékařské ordinace. Je nám jasné, že když to není akutní, tak se chcete bílému plášti vyhnout. Důvodem, proč vyhledat pomoc odborníka i s mírnými příznaky, pro vás může být domácí test na alergii s pozitivním výsledkem.

Test si z pohodlí domova provedete opravdu jednoduše a protože se dělá z krve, můžete se na jeho výsledek spolehnout. Pokud vám test nepotvrdí alergii, ale vaše potíže se budou jen zhoršovat, navštivte svého praktického lékaře, který odhalí jejich skutečnou příčinu.

Pozitivní výsledek domácího testu na potravinovou alergii znamená jediné – zajít na alergologii. Kromě toho, že se vás lékař zeptá na váš jídelníček a životní styl, provede vám:

  • Kožní testy – Kožní testy mohou mít podobu jednoduchých a rychlých prick testů. V některých případech bývají doplněné intradermálním testem s vyšší senzitivitou.
  • Krevní testy – Krevní testy měří hladinu specifických protilátek (IgE) při reakci na potraviny.

Mohlo by vás zajímat: Alergie na lepek

Jak léčit potravinové alergie?

Nejčastěji se potravinová alergie řeší eliminační dietou, samozřejmě pod dohledem lékaře. Eliminační dieta je stravovací režim, z něhož se vyřadí veškeré potraviny, které alergii způsobují nebo by mohly způsobovat. Pacient se daným potravinám vyhýbá obvykle několik měsíců. Poté se potraviny do jídelníčku postupně vrací. Jedinci si pak odepřou opravdu jen ty potraviny, co vyvolávají alergickou reakci. Lékař nebo dietolog dohlíží zároveň na to, aby měl pacient na dietě dostatek živin.

TIP: Co je histaminová intolerance a jaké jsou její příznaky?

Ke zmírnění alergických příznaků mohou lékaři alergikům předepsat antihistaminika a v případě vyrážek lokální krémy či masti. Důležité je dbát na posílení imunity čili na příjem vitamínů i minerálů, konkrétně vitamín C, vitamín D a zinek.

Mohlo by vás také zajímat: 12 tipů, jak posílit imunitu u dospělých i dětí

Často kladené dotazy

Jak poznám, že mám alergii na lepek?

Pokud jste alergičtí na lepek a sníte potravinu, která ho obsahuje, alergická reakce se může dostavit bezprostředně po požití potraviny nebo po několika minutách. Příznaky alergie na lepek mají podobu trávicích potíží, nafouklého břicha, průjmu, zácpy, plynatosti, svědění v ústech a krku, podrážděnosti nebo poruchy spánku.

Jak zjistit nesnášenlivost potravin?

Můžete si udělat domácí test na alergie. Provádí se z krve a výsledky se dozvíte do 10 minut. Samozřejmě je také dobré vyhledat odborníka.

Jak vypadá vyrážka z jídla?

Vyrážka se může u každého jedince projevit v jiné podobě i rozsahu. Pokožka je obvykle zarudlá a svědí. Může jít buď o kopřivku nebo ekzém. Někdy vzniknou na pokožce puchýřky.

Jak se zbavit alergie na potraviny?

Potravinová alergie vyžaduje léčbu stanovenou lékařem. Obvykle se jedná o eliminační dietu, doplněnou v některých případech antihistaminiky či lokálními krémy a mastmi.

Co pomáhá na potravinovou alergii?

Léčbu potravinové alergie je dobré doplnit vitamíny a minerály na posílení imunity – vitamín C, vitamín D a zinek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *