Jak se projevuje alergie na prach?

Kolikrát už jste si řekli, že máte alergii na prach? Pokud tímto problémem odůvodňujete své časté kýchání, svědění očí nebo třeba kašel, pak vás musíme upozornit, že jste na velkém omylu. Alergie na prach vás totiž vůbec nezasáhla. V tomto článku si proto povíme, čím ve skutečnosti trpíte a co dělat, abyste se alergických příznaků zbavili.

Co alergie na prach vlastně je?

Na internetu se můžete dočíst to, že alergie na prach patří k nejčastěji se projevujícím alergiím. Toto tvrzení však není úplně pravdivé. Prach sice může podráždit vaše dýchací ústrojí, ale neřadí se k alergenům. Představuje spíše obydlí pro alergenní částice.

Prach může podráždit vaše dýchací ústrojí, ale neřadí se k alergenům. Představuje spíše obydlí pro alergenní částice. Termín alergie na prach je proto potřeba nahradit alergií na roztoče, kteří se v prachu moc rádi usazují.

Termín alergie na prach je proto potřeba nahradit alergií na roztoče, kteří se v prachu moc rádi usazují. V prachu se nenachází jen výkaly prachových roztočů, ale také zbytky plísní, zvířecí srst nebo pyl. Když se do kontaktu s těmito alergeny dostanete, může váš imunitní systém reagovat nadměrnou produkcí histaminu, která se pojí s nepříjemnými potížemi.

Pokud budete i nadále používat spojení alergie na prach, rozhodně vám nikdo hlavu neutrhne. Většina lidí bude rozumět tomu, co vás trápí. Krátké vysvětlení jsme si ale odpustit nemohli, protože svým problémům musíte rozumět hlavně vy sami.

Přečtěte si, co všechno byste měli vědět o roztočích.

Jak poznat alergii na prach?

Příznaky alergie na prach mohou každého alergika zasáhnout v trochu jiné podobě i míře. Můžete se setkat s těmito projevy:

  • Rýma – Rýma je velmi častým příznakem alergie na roztoče. Alergici se potýkají nejprve s ucpaným nosem, poté kýcháním a kapáním z nosu.
  • Svědění očí – Svědění očí doprovází i zarudnutí.
  • Kašel a dušnost – U některých jedinců může vést vdechování alergenních částic ke kašli a dušnosti.
  • Podrážděná pokožka – Spojená bývá alergie s vyrážkou, která nepříjemně svědí.
  • Únava – Všechny projevy alergie na prach mohou být velmi vysilující, a tak se alergici potýkají navíc ještě s únavou.
Mezi projevy alergie na prach patří rýma, svědění očí, kašel, dušnost, vyrážka a celková únava.

Mohlo by vás zajímat: Jak poznám, že mám alergii?

Jak léčit alergii na prach?

Pokud máte podezření, že se u vás alergie na roztoče projevuje, je důležité konzultovat její léčbu s lékařem. Jakožto odborník díky důkladnému testování přesně identifikuje alergeny spouštějící vaši alergickou reakci.

Následná léčba může zahrnovat:

  • Antihistaminika – Antihistaminika pomáhají zmírnit svědění a rýmu.
  • Kortikosteroidy – V případě závažnějších příznaků předepíše lékař kortikosteroidy s protizánětlivou funkcí.
  • Imunoterapie – Pro některé pacienty může být vhodná imunoterapie, v rámci níž se buduje odolnost vůči alergenům.

TIP: Udělejte si před návštěvou alergologa domácí test na alergie.

Jak se zbavit alergie na prach?

Alergií na prachové roztoče byste se neměli zabývat jen když se vaše problémy objeví a nedají vydržet. Je třeba vzniku alergie předcházet, aby návštěvy lékařské ordinace byly jen výjimečnou záležitostí. Prevence se skládá z důkladného úklidu, čištění vzduchu a spánku v antialergických lůžkovinách.

Jedině častým vysáváním předejdete hromadění prachu v domácnosti. Vysávat byste neměli jen podlahu, ale také matrace. Protože je ve vaší posteli vlhko, žijí roztoči nejraději tam. I chlupaté koberce bývají velmi oblíbené, a tak byste měli bohužel zvážit jejich odstranění.

Přečtěte si, co dělat při alergii na prach.

Opravdu pečlivě provedený úklid se neobejde bez čističek vzduchu. Nejúčinnější bývají ty s HEPA filtrem, díky kterému se prach ve vzduchu sníží až o 50 %. Navíc dokážou zachytit opravdu miniaturní částice, a tak proti nim nemá většina alergenů šanci.

Doporučujeme si pořídit protiroztočové lůžkoviny, v nichž roztoči nedokáží žít. Zajistíte si tak kvalitní spánek bez alergické reakce.

Zapomenout nesmíte ani na vaše neoblíbenější místo v bytě nebo domě. Snad jsme se trefili a vybavila se vám postel. Doporučujeme si pořídit protiroztočové lůžkoviny, v nichž roztoči nedokáží žít. Přece nechcete po vyčerpávajícím dni ulehnout na miliony roztočů, kvůli nimž si neodpočinete ani v noci.

Mohlo by vás zajímat: RECENZE protiroztočových lůžkovin od nanoSPACE

Co si z článku odnést?

Alergie na prach je označení pro alergii na částice vyskytující se v prachu. Nejčastěji jde o prachové roztoče. Setkáte se ale i se zbytky plísní, pylem či zvířecí srstí. Abyste zabránili rozvoji či zhoršení příznaků alergie, je třeba minimalizovat množství prachu v domácnosti tedy pravidelně uklízet, čistit vzduch a spát v bariérových lůžkovinách.

Mohlo by vás také zajímat: Jaké jsou projevy chladové alergie?

Často kladené dotazy

Jak poznám, že mám alergii na prach?

Alergie na prachové roztoče se může projevovat rýmou, svěděním očí, kašlem, dušností, vyrážkou i celkovou únavou.

Jak se dá alergie na prach léčit?

Lékař vám podle závažnosti vaší alergické reakce předepíše antihistaminika nebo kortikosteroidy. V některých případech může být doporučena imunoterapie.

Můžu se alergii na prach vyhnout?

Pokud budete pravidelný úklid kombinovat s čističkou vzduchu, nemusíte alergii na prach řešit. Čistička dokáže zachytit většinu alergenů. Postel ještě povlékněte do protiroztočových lůžkovin, ve kterých nemohou roztoči žít ani se množit.

Může alergie na prach způsobit vážné komplikace?

Pokud není alergie na prach řešena včas, může vést v některých případech k závažnějším problémům. Obvykle jde o astma a další problémy s dýcháním.

Musím jít s alergií na prach k lékaři?

Jakmile u vás některý s příznaků přetrvává déle nebo se zhoršuje, měli byste vyhledat pomoc u alergologa. Zjistí, zda za obtížemi skutečně stojí alergie a navrhne vhodnou léčbu. Nesprávně léčená alergie může způsobit vážnější problémy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *